سرخط خبرها

آزمایش های قبل از ازدواج

آزمایش های اجباری پیش از ازدواج راجدی بگیرید ،شاید جلو خیلی از مشکلات آینده را بتوانید از همین الان بگیرید و خودتان را آماده بعضی مسائل بکنید

ازدواج ها در حدود ۵۰- ۶۰ سال پیش مثل حالا نبود و خیلی از دختر و پسرها قبل از مراسم ازدواج همدیگر را نمی دیدند ولی الان مسئله خیلی فرق کرده است . دختر و پسر نه تنها قبل از ازدواج بارها و بارها با یکدیگر صحبت می کنند بلکه چند پیش شرط هم برای جاری شدن خطبه عقد در پیش رویشان قرار دارد یکی از این پیش شرط ها انجام آرمایش های پیش از ازدواج است. این آزمایش ها می تواند خیلی از مشکلات پس از ازدواج را کاهش بدهد و چندین مورد از این آزمایش ها اجباری است.

وقتی برای عقد به دفاتر ازدواج مراجعه می کنید، همانجا به شما نامه ای می دهند که با مهر برجسته اعتبار گرفته است. دفتر دار شما را به آزمایشگاه ارجاع می دهد و ازتان می خواهد که اول برگه سلامت جسمی تان را پیش او ببرید تا او مجوز جاری کردن خطبه عقد را داشته باشد. اما این برگه چیست و چه چیزی را ثابت می کند؟

متخصصان معتقدند افراد باید قبل از ازدواج به وسیله برخی آزمایش های خاص از عدم وجود این بیماری ها در خود و فرد مقابل اطمینان حاصل کنند تا هم سلامت خودشان تأمین شود و هم نسبت به سلامت فرزندانشان در آینده اطمینان حاصل کنند.

زمانی که زوجی برای خواندن خطبه عقد به محضر مراجعه می کنند، باید برگه سلامت جسمی را به همراه داشته باشند. این برگه شامل برخی آزمایش های خاصی ست که انجام آنها برای جاری شدن خطبه عقد از سوی زوجین الزامی است.

لزوم این آزمایشات به قدری ست که برخی از متخصصان معتقدند بهتر است زوجین در مرحله قبل از ازدواج علاوه بر آنها، برخی آزمایش های مهم و حیاتی دیگری را نیز در دستور کار خود قرار داده و بنیان زندگی و سلامت خانواده آینده شان را تضمین کنند.

دکتر حسینی متخصص زنان و زایمان در خصوص آزمایش های قبل از ازدواج گفت: در این آزمایشات از خون و ادرار افراد نمونه گیری می شود. از بررسی نمونه گیری خون فرد، می توان به بیماری های خونی مانند تالاسمی، بیماری های ژنتیکی و مقاربتی و از نمونه ادرار می توان به اعتیاد یا عدم اعتیاد فرد پی برد.

آزمایش قبل از ازدواج یک ماه اعتبار دارد
آزمایش های ازدواج در نگاه اول یک کار هزینه بر به حساب می آیند ولی با انجام آنها تا حدود زیادی خیال آدم راحت می شود. خیلی از زوج های جوان تا زمانی که برای گرفتن وقت برای زمان عقد به محضر مراجعه نکرده اند از این آزمایشها بی خبر هستند و وقتی در برابر آن ها این آزمایش ها به عنوان پیش شرط قرار می گیرد کمی دچار اضطراب می شوند.

«محمود رحیمی پور یزدی» رئیس دفترخانه رسمی ۱۸۰ تهران در رابطه با این آزمایش ها می گوید:«وقتی زوجین به دفترخانه برای تعیین زمان عقد مراجعه می کنند به آن ها یک معرفی نامه داده می شود تا با در دست داشتن آن به آزمایشگاه های مخصوص و معتبری که لیست آن ها در دفترخانه موجود است مراجعه کنند.این آزمایش ها شامل بررسی اعتیاد و تالاسمی می شود و در کنار آن تزریق واکسن کزاز برای خانم هم انجام می شود. چنانچه مسئولان آزمایشگاه تشخیص بدهند که فرد نیاز به انجام آزمایش های دیگری دارد ، او را به مراکز دیگری ارجاع می دهند تا بررسی های تخصصی تر انجام شود.این آزمایش ها از زمان صدور تنها یک ماه اعتبار دارند و در صورتی که زوجین بعد از گذشت یک ماه برای انجام عقد مراجعه کنند باید دوباره این آزمایش ها را انجام بدهند.»

آزمایشات قبل از ازدواج شامل :
۱- آزمایش عدم اعتیاد از هر دو نفر؛ اعتیاد به عنوان یک معظل اجتماعی است و تأثیرات سویی که بر ادامه یک زندگی دارد مورد توجه ویژه قرار گرفته است.
۲- بررسی بیماری سیفلیس؛ انجام این تست برای آقایان الزامی است.
۳- بررسی زوجین از نظر تالاسمی؛ تالاسمی یک نقص ژنتیکی است که به دلیل شیوع بالای آن مورد توجه قرار می‌گیرد.
۴- تزریق واکسن کزاز برای خانم‌ها.
۵- گذراندن کلاس مشاوره تنظیم خانواده.

آزمایش عدم اعتیاد
وی ادامه داد: برای تشخیص اعتیاد زوجین به انواع مواد مخدر، از هر دو نفر، چه دختر و چه پسر، نمونه ادرار گرفته و آزمایش و بررسی می شود. علت اصلی توجه به این آزمایش این است که مصرف سیگار و موادمخدر در زن یا مرد نه تنها باعث برخی بیماری های عصبی، پرخاشگری و … در خود فرد می شود و زندگی زناشویی را به نابودی می کشاند، بلکه بر قدرت باروری زن و یا ایجاد اختلالات رفتاری و عقب ماندگی های ذهنی در جنین و نوزاد بسیار تأثیرگذار است.

حسینی تصریح کرد: نمونه ادرار از زوجین گرفته می شود و دور از انتظار نیست اگر مصرف کننده این مواد که برای ازدواج مراجعه می کند، سعی در مخفی نگه داشتن آن نماید؛ به همین خاطر نمونه گیری در این بخش با حضور ناظر انجام می شود، البته بکارگیری تکنولوژی دوربین های مداربسته در برخی آزمایشگاه ها ضمن رعایت اصول اخلاقی و احترام گذاشتن به شأن افراد، صحت نمونه گیری را هم تضمین می کند.

بررسی بیماری تالاسمی
این متخصص زنان تصریح کرد: تالاسمی یک بیماری ارثی است که در آن مغز استخوان قادر به ساختن هموگلوبین به مقدار کافی نیست. هموگلوبین نام ماده ای در خون است که سلول های قرمز خون به وسیله آن اکسیژن را به قسمت های مختلف بدن می رسانند.

حسینی ضمن اشاره به دو نوع تالاسمی مینور و ماژور، اضافه کرد:

تالاسمی مینور در علم پزشکی به عنوان بیماری تلقی نشده و فرد مبتلا به آن به راحتی می تواند به زندگی شخصی خود ادامه دهد. مشکل این افراد زمانی بروز می کند که با فردی ازدواج نمایند که او هم تالاسمی مینور دارد. در این حالت ۲۵ درصد احتمال دارد که فرزند آنها با بیماری تالاسمی ماژور به دنیا آید.

وی ادامه داد: درتالاسمی ماژور نیز فرد به دلیل اختلال در هموگلوبین بدن، به کم خونی شدید مبتلا می شود و به همین دلیل درگیر مشکلاتی چون پوکی استخوان، اختلال عملکرد غدد داخلی مانند لوزالمعده و بروز دیابت، مشکلات قلبی- عروقی، مشکلات گوارشی و… خواهد شد. بر این اساس معمولاً طول عمر این افراد کوتاه تر از افراد معمولی ست.

این جراح زنان اضافه کرد: پس از انجام این آزمایش اگر زوجین ناقل تالاسمی باشند، به آزمایشگاه‌ های ژنتیک ارجاع داده می ‌شوند و در آنجا آزمایش ‌های مولکولی و ژنتیک برایشان انجام شده و ژن معیوب مورد شناسایی قرار می‌ گیرد و پس از آن، راه برای اقدامات درمانی بعدی هموار می‌ شود.

بررسی بیماری های خونی مقاربتی؛ تضمین سلامت فرزندان در آینده
این متخصص زنان خاطرنشان کرد: بررسی بیماری های خونی مقاربتی نیز از دیگر اهداف این آزمایشات است. بیماری های مقاربتی به بیماری هایی گفته می شود که در زمان تماس جنسی از فردی به فرد دیگر منتقل می شوند. به همین خاطر متخصصان معتقدند افراد باید قبل از ازدواج به وسیله برخی آزمایش های خاص از عدم وجود این بیماری ها در خود و فرد مقابل اطمینان حاصل کنند تا هم سلامت خودشان تأمین شود و هم نسبت به سلامت فرزندانشان در آینده اطمینان حاصل کنند.

دریافت واکسن کزاز، دیفتری، و سرخچه

زدن واکسن کزاز جزو آن دسته از کارهایی است که نمی توان از زیر آن در رفت . فردی که واکسن کزاز نمی زند و یادآورهای آن را انجام نمی دهد با ایجاد هر زخم کوچکی بر روی بدنش باید نگران شود.

حسینی در ادامه افزود: البته این مورد شامل تمام افراد نمی شود و در صورتی که فردی واکسن ‌هایی مانند کزاز، دیفتری، و سرخجه را نزده باشد، آنها را دریافت می‌‌کند. در واقع بحث واکسیناسیون نیز یکی از مباحث مهم است؛ به همین دلیل نیاز است که زوجین پیش از ازدواج واکسن‌ های لازم را بزنند. به عنوان نمونه ممکن است فردی بدون اینکه بداند، مبتلا به هپاتیت باشد. در این صورت امکان انتقال بیماری به طرف مقابل وجود دارد. بنابراین باید از زوجین سؤال شود که آیا واکسن های ذکر شده را زده اند یا خیر؟

و الزامی نبودن یک ضرورت؛ آزمایش های ژنتیک
حسینی با بیان این مطلب که قدر مسلم با توجه به پیشرفت هایی که صورت گرفته بر کسی پوشیده نیست که هزاران نوع بیماری ارثی وجود دارد، افزود: این بیماری ها ممکن است از طریق به ارث رسیدن ژن های مشترک در پدر و مادر، فرزندان را مبتلا سازند. در واقع هدف اصلی مشاوره ژنتیک، مشخص کردن خطر وقوع یا تکرار بیماری های ارثی و انتقال آن از مادر به نوزاد است. البته این آزمایش الزامی نیست، اما توصیه می شود تمام اقشار جامعه قبل از ازدواج به متخصصان ژنتیک مراجعه کرده و آزمایش های آن را انجام دهند.

این جراح زنان ادامه داد: البته هستند کسانی که انجام این آزمایش ها برای آنها لازم و ضروری ست؛ مثل افرادی که قصد ازدواج فامیلی دارند، ازدواج غیرفامیلی که در آن یکی از طرفین (دختر یا پسر) دارای اختلال ژنتیکی مادرزادی هستند، دختر و پسر سالمی که بستگان درجه یکشان دچار اختلالات ژنتیکی ست، زنانی که در سن زیر ۱۸ سال و بالای ۳۳ سال حامله می شوند و …

حسینی خاطرنشان کرد: در هر حال بسیاری از نقص ‌های مادرزادی و نقایص رشدی و تکاملی کودکان، منشأ ژنتیک دارند که با اندکی دقت و صرف وقت و هزینه، به راحتی می ‌توان از تولد این نوزادان پیشگیری کرد. در طول یک مشاوره ژنتیک، شرح حال کاملی از زوجین گرفته می ‌شود و همین طور تاریخچه بیماری ‌های خانوادگی و نسبت فامیلی آنان با یکدیگر پرسیده می ‌شود. گاهی ازدواج فامیلی در نسل ‌های متوالی صورت می ‌گیرد که در این موارد احتمال خطر به میزان قابل توجهی افزایش می ‌باید. از این رو زوج ‌هایی که با یکدیگر نسبت فامیلی دارند، حتماً بایستی به مشاور ژنتیک مراجعه کنند.

گذراندن کلاس های تنظیم خانواده
وی ضمن اشاره به این مطلب که ازدواج مرحله بسیار مهمی از زندگی است، اضافه کرد: ازدواج نه تنها برای زن و شوهر، بلکه برای نسل های بعد هم سرنوشت ساز و با اهمیت است. بنابراین افزایش آگاهی های بهداشتی، نقش مهم و مؤثری در تأمین سلامت خانواده ها و جامعه دارد.

این متخصص زنان در ادامه تصریح کرد: بر این اساس تمام مراکز بهداشتی و درمانی کشور در خصوص مسائل بهداشتی ازدواج، بارداری، زایمان، نگهداری و تأمین سلامت کودکان وظیفه دارند بهترین راه حل ها را در اختیار مراجعان خود قرار دهند. آموزش تنظیم خانواده که در ادامه آزمایشات پیش از ازدواج انجام می شود، در راستای همین اهداف مطرح شده است.

وی تأکید کرد: گرچه زمان کافی در اختیار پرسنل این بخش وجود ندارد و حجم مطالب هم اجازه توضیحات بیشتر را نمی دهد، اما آشنایی زوجین با این واحد می تواند گره گشای برخی از مشکلات آنها در آینده باشد. در این مشاوره ها توصیه های لازم درخصوص پیشگیری از بیماری های ارثی، بارداری، سن مناسب برای بارداری، تعداد بچه ها و روش مناسب تنظیم خانواده به زوج های جوان داده می شود.

 فرایند انجام آزمایشات قبل ازازدواج 

۱- عنوان فرایند: انجام آزمایشات قبل ازازدواج
۲- هدف فرایند: شناسائی زوج ناقلین تالاسمی درمتقاضیان ازدواج
۳- خدمت دهندگان : مرکزبهداشت شهرستان داراب ( واحدبیماریهای غیرواگیر)
۴- خدمت گیرندگان: کلیه متقاضیان ازدواج
۵- دامنه مسئولیت : رئیس شبکه- رئیس مرکزبهداشت- پزشک مشاورتالاسمی(خانم دکترترابی-خانم دکترایزدیخواه) – کارشناس غیرواگیر
۶- مراحل انجام کار:
– مراجعه زوجین به دفترخانه ازدواج باارائه شناسنامه و۲قطعه عکس ازهرنفرودریافت معرفی نامه به مرکزبهداشت
– مراجعه به مرکزبهداشت (همه روزه ) ودریافت معرفی نامه به آزمایشگاه مرکزبهداشت
– مراجعه به آزمایشگاه(همه روزه) و ارائه نمونه خون وادرار توسط زوجین (حداکثرتاساعت ۹صبح)
– دریافت نتیجه آزمایش خون وعدم اعتیاد درهمان روز (ساعت ۱۲ظهر) از آزمایشگاه ومراجعه به مرکزبهداشت
نکته :درصورتیکه آزمایش عدم اعتیادمشکوک باشد ۲روز بعد نتیجه قطعی  آن درصورت منفی شدن به زوجین ودرصورت مثبت شدن به صورت محرمانه به رئیس مرکز بهداشت  اعلام می گردد.
– بررسی نتیجه آزمایش خون توسط پزشک مشاور تالاسمی وتفسیر آن طبق دستورالعمل کشوری برنامه تالاسمی و درصورت عدم مشکل تایید می گردد.
– درصورتیکه نتیجه آزمایش خون طبق دستورالعمل کشوری تالاسمی تاییدنشد آزمایشات تکمیلی جهت زوجین توسط پزشک مشاور درخواست می شود.
– مراجعه زوجین درروزبعدبه آزمایشگاه جهت انجام آزمایشات تکمیلی
– دریافت نتیجه ازآزمایشگاه توسط زوجین ومراجعه مجدد به پزشک مشاورتالاسمی
– بررسی نتایج آزمایشات تکمیلی وارائه نظریه پزشک مشاورتالاسمی
– درصورتیکه پس ازبررسی نتایج هر۲نفر ناقل تالاسمی باشند ۳-۲جلسه مشاوره جهت آنها برگزارمی گرددو درصورت پافشاری به ازدواج جهت انجام آزمایش ژنتیک به آزمایشگاه شهیددستغیب معرفی می شوند.
– درصورتیکه یکی ازدونفر ناقل تالاسمی ودیگری مشکوک به کم خونی فقرآهن باشد جهت فردمشکوک به کم خونی فقرآهن یک دوره یک ماهه آهن درمانی انجام می شود ومجددا یک ماه بعد جهت همان فرد آزمایش خون انجام می شود . درصورت تاییدمجوزصادرمی شودودرصورت عدم تایید به آزمایشگاه رفرانس استان (نادرکاظمی ) معرفی می شودکه درآنجا پس ازبررسیهای لازم نتیجه قطعی به مرکزبهداشت اعلام وبراساس آن مجوز صادرمی شود.
– درصورتیکه هر ۲نفرمشکوک به کم خونی فقر آهن باشند جهت هر۲نفر یک دوره آهن درمانی به مدت یک ماه انجام می شود وسپس مورد ارزیابی مجدد ازنظرآزمایش خون قرارمی گیرند.درصورت تاییدمجوزصادرودرصورت عدم تایید به آزمایشگاه استان معرفی می شوند که درآنجا پس ازبررسیهای لازم نتیجه قطعی به مرکزبهداشت اعلام وبراساس آن مجوز صادرمی شود.
– پس از قطعی شدن نتایج آزمایشات زوجین باشرکت درکلاس تنظیم خانواده (یکشنبه وچهارشنبه هرهفته ۱۱-۱۰صبح)وتلقیح واکسیناسیون توام (همه روزه) مدارک آنهاتکمیل شده و گواهی سلامت جهت آنها به دفترخانه مربوطه صادرمی گردد.
۷- زمان انجام کار:
یک روز تا سه ماه
۸- قوانین ومقررات : طبق دستورالعمل کشوری برنامه تالاسمی کلیه آزمایشات زوج ناقلین می باید درآزمایشگاه مرکز بهداشت انجام ونتیجه آن توسط پزشک مشاورتالاسمی تفسیر وتایید گردد. بدیهی است ارائه نتایج آزمایشات مربوطه درآزمایشگاههای بخش خصوصی فاقداعتبارلازم می باشد.
۹- فرم :
 فرم شماره ۱ ( خدمات آزمایشگاهی ژنتیک وتشخیص پیش ازتولد)
فرم شماره ۲( درخواست آزمایشات تکمیلی ومشاوره تخصصی )
 فرم شماره ۳( تعهدنامه )
۱۰- تکنولوژی- تجهیزات – امکانات:
دستگاه سل کانتر- دستگاه الکتروفروزیس- دستگاه اسپکتروفوتومتر – کیت A2 – کیت الکتروفورز- رولرمیکسر- لوله های یک بارمصرف CBC
۱۱- مدارک موردنیاز: ۲قطعه عکس ازهریک از زوجین- شناسنامه-معرفی نامه از دفترخانه ازدواج – معرفی نامه ازمرکزبهداشت- واریزوجه نقدطبق تعرفه
۱۲- دامنه کاربرد: درسطح شهرستان

جدول زمان بندی فرایند انجام آزمایشات قبل ازازدواج

عنوان فعالیت
زمان اجرا
مدت زمان
صدورمعرفی نامه جهت انجام آزمایش خون
همه روزه
۱۰دقیقه
انجام خونگیری اززوجین
همه روزه
نیم ساعت
تفسیرنتایج آزمایشات
همه روزه
۱۰دقیقه
شرکت درکلاس مشاوره تنظیم خانواده
روزهای یکشنبه وچهارشنبه
۱ساعت
تلقیح واکسن توام
همه روزه
۱۰دقیقه
ارجاع جهت انجام آزمایشات تکمیلی(درصورت عدم تاییدآزمایش اولیه)
۱روزالی ۲هفته
نیم ساعت
تفسیرنتایج
یک روز
نیم ساعت
مشاوره بازوجین درصورتیکه ناقل تالاسمی باشند
دوالی ۳جلسه
هرجلسه نیم ساعت
ارجاع جهت انجام آزمایشات ژنتیک درصورت اصراربه ازدواج
یک روز
۲۰دقیقه
صدورمجوزازدواج بعدازانجام آزمایشات ژنتیک(درصورت کامل بودن مدارک)
یک روز
یک ساعت
QR Code For: آزمایش های قبل از ازدواج

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.