سرخط خبرها

آموزش برنامه front page

برنامه فرانت پیج (Front Page) یکی از برنامه های قدرتمند در زمینه طراحی وب است که توسط شرکت مایکروسافت تولید شده است. متداول ترین نسخه از این نرم افزار FrontPage 2003 است که بصورت یک CD جداگانه همراه آفیس ۲۰۰۳ فروخته میشود.  این مقاله با هدف آشنایی علاقه مندان به این برنامه نوشته شده است تا شما را با محیط و قابلیت های این برنامه آشنا کند…

آشنایی با محیط فرانت پیج

برای آغاز کار٬ با باز کردن این برنامه با محیطی آشنا می شوید که دارای منوهای مختلف و کاربردهای مختلف هستند . هنگامی که برای اولین بار پنجره این برنامه باز می شود در My Document کاربری شما فایلی به نام My Web Sites ایجاد می گردد که محلی است برای ذخیره کردن صفحات طراحی شده توسط برنامه…

مقدمه:

چند نکته برای شروع :
 جهت شروع کار، کاربر باید قبلاً با اینترنت کار کرده و با ساختار کارکردى آن بطور کامل آشنا باشد، همچنین نمونه صفحاتى را که دوست دارد بسازد، در ذهن داشته باشد.  بهتر است قبل از کار کردن با برنامه Front Page، با برنامه تایپى Word آشنا شده و کار نموده باشید. چرا که اکثر مطالب آنجا مورد نیاز بوده و تکرارى است.

• چون عکس یک قسمت اعظم و مهم کار شما را در اینترنت تشکیل مى دهد، لذا بهتر است شما حداقل کمى با برنامه Photo Shop آشنا باشید. (ما بطور مختصر اشاره به آن در بخش تصویر گذارى خواهیم کرد.) 

تذکرات مهم 
قبل از هر چیزى، نظم در کار حرف اول را جهت موفقیت مى زند لذا قبل از شروع به کار شما باید بدانید که چه کاری مى خواهید انجام دهید و به چه چیزهایى نیاز دارید. 

هنگامى که یک صفحه وب ساخته مى شود معمولا” دارى یک صفحه اصلى (Home Page) به نام ایندکس اچ تی ام ال (index.html) بوده و سایر ملزومات آن یعنى صفحات دیگر و عکسها یا وسایل مورد لزوم در پوشه هاى مربوطه بطور منظم نگهدارى می شوند. لذا براى شروع کار بهتر است شما در بخشى از کامپیوتر خود یک پوشه به نام مثلا” (My Web) ایجاد نموده و درون آن دو پوشه دیگر به نامهای (docs) و (images) بسازید. 

صفحه اول یا اصلى شما درون(My Web) قرار گرفته و بقیه صفحات درون پوشه (docs) و تمامى عکسها درون پوشه (images) ذخیره خواهند شد. این عمل فقط جهت منظم بودن کار توصیه مى شود و ضمنا” مى توانید مدارک و فایلهاى یک بخش حجیم و زیاد یک اتصال خود را به یک پوشه جداگانه هدایت نموده و ذخیره کنید، مثلا” مسئولیت آنرا به عهده یک فرد یا گروه خاصى قرار داده و فقط شما آنها را به صفحه اصلى یا index.html آن اتصال دهید. مثلا” یک یا چند پوشه جداگانه درون My Web که خودشان دارای docs و images و همچنین صفحه اصلی Index جداگانه داشته باشند.

 
تذکرات مهم: 
• از دادن اسمهاى فارسى به پوشه ها، فایلها، عکسها و اسناد خود جداً خوددارى نمایید چرا که در اینترنت آنها دچار مشکل شده و قابل دسترسى نخواهند بود. 
• از نوشتن کاراکترهاى غیر مجاز، دادن فاصله های زیاد بین اسامى و استفاده از حروف بزرگ در نام اسناد و پوشه ها خوددارى کنید. 
• از درست کردن پوشه هاى تو در تو و پیچ در پیچ و با نام بلند خوددارى کنید و از مخفف کلمات استفاده نمایید (مثلا” به جاىteaching center از tc یا tcenter استفاده شود بهتر است.) 

 برای شروع کار به منوی File  رفته و New را بزنید. یک پنجره در چارچوب برنامه با نام New باز می شود که توسط آن می توانید تنظیمات مربوطه را برای صفحه وب سایت خود انجام دهید. بعد از کلیک کردن بر روی پارامتر New می توانید پنجره باز شده را مشاهده کنید.(در سمت راست برنامه بصورت یک ستون با چند دکمه بر روی آن)

منوهای موجود در ستون  New :

(Blank Page)

این گزینه برای ایجاد یک صفحه خالی است که می توان در آن شروع به طراحی وب کرد.

(Text File)

این گزینه تنها در قالب برنامه ی Notepad عمل می کند و فایل هایی با فرمت Txt. ایجاد می کند.

(From Existing Page)

 این گزینه به منظور استفاده از صفحات وب ذخیره شده یا طراحی شده است.

(More Page Templates)

از این منو می توانید برای استفاده از قالب های طراحی شده برای ساخت گالری عکس٬بخش نظرات سایت و … استفاده کرد. همچنین یک قسمت دیگر از این منو مربوط به بخش  Frame می باشد که شما می توانید متناسب با کاری که انجام می دهید فریم هایی را در وب سایت خود به کار ببرید که به عنوان عضو ثابت صفحه شما در آید به این معنی که با تعبیه یک فریم این اجازه به شما داده می شود تا صفحه ای که در فریم طراحی کردید در تمامی صفحات سایت در جای خود ثابت با قی بماند و تنها فریمی که مورد نظر شما است صفحه وب را نمایش دهد.

(One Page Web Site)

با استفاده از این گزینه می توانید با تنظیماتی که پس فشردن این دکمه انجام می دهید به یک صفحه وب پیش ساخته دست پیدا کنید که فقط می بایست جاهایی را که تعبیه شده با مطالب٬ عکس یا هر چیز دیگر مورد نظر پر نمایید.

(SharePoint Team Site)

این منو بیشتر برای تشکیل یک گروه طراحی برای به اشتراک گذاشتن تقویم و … است که بیشتر توسط طراحان حرفه ای مورد استفاده قرار می گیرد.

(Web Package Solutions)

این منو که دو گزینه مجزا را در خود جای داده است مدل های پیش ساخته ای برای سایت های خبری و وبلاگ را دارا می باشد.

طراحی وب با فرانت پیج

کار با جدول ها در فرانت پیج  

از جمله کارهایی که برای طراحی یک وب سایت ساده انجام می گیرد می توان به ساخت یک جدول و قرار دادن تعدادی عکس در آن به همراه متن اشاره کرد که برای انجام این کار می بایست ابتدا یک صفحهBlank  انتخاب کنید، سپس به منوی  Table>Insert رفته و با کلیک کردن بر روی Table با پنجره ای رو به رو شوید که مربوط به تنظیمات جدول مورد نظر شماست.

بعد از انجام تنظیمات مورد نظر در مورد تعداد سطر ها و … با کلیک بر روی دکمه Ok قادر خواهید بود تا جدول مورد نظر خود را در صفحه Blank که در ابتدا انتخاب کرده بودید ببینید.

بعد از ایجاد جدول برای قرار دادن یک عکس در جدول به منوی   Insert>Picture>From File…  رفته و با انتخاب عکس آن را در جدول خود مشاهده کنید.

کار با لینکها در فرانت پیج

Hyperlink یک پیوند است که بین یک مولفه مانند یک متن ٬ تصویر یا هر چیز دیگری ایجاد می شود و شما با استفاده از این گزینه، صفحات وب سایت خود را به یکدیگر متصل می نمایید. البته این تنها به این معنا نیست که شما فقط می توانید صفحات ذخیره شده در کامپیوتر خود را به یکدیگر پیوند دهید. بلکه شما می توانید به سایت های دیگر نیز لینک (پیوند) دهید.

 طریقه کار

در ابتدا با باز کردن یک عکس یا تایپ یک متن آن را Highlight کنید تا بتوانید کار مورد نظر را روی آن انجام دهید. بعد از Highlight کردن متن یا تصویر مورد نظر به منوی Insert>Hyperlink رفته و با پنجره ای روبرو می شوید که می توانید صفحه مورد نظر را که در کامپیوتر شما ذخیره شده است انتخاب کنید یا در پایین پنجره در قسمت Address سایت مورد نظر خود را تایپ کنید. بعد از انجام اینکار شما قادر خواهید بود تا با کلیک کردن بر روی دکمه Preview سایت خود را مشاهده کنید که با کلیک کردن بر روی پارامتر مورد نظر خود صفحه دلخواهی که از قبل به آن لینک داده اید نمایش داده شود.(برای سایت هایی که در کامپیوتر شما ذخیره نشده اند می بایست کامپیوتر شما به اینترنت اتصال داشته باشد.)

Interactive Button

مایکروسافت فرانت پیج برای سهولت در کار کاربران نظر به ایجاد یک بخش به نام Interactive Button کرده است که کاربران با مراجعه به منوی Insert>Interactive Button می توانند به آن دست یابند. در این قسمت یکسری دکمه های از پیش ساخته شده وجود دارد که بسیار متنوع می باشند. با انتخاب یکی از دکمه های مورد نظر همانند قسمت قبل (Hyperlink) آدرس صفحه ای که می خواهید به آن لینک دهید را تایپ یا انتخاب می کنید. در ضمن یکسری تنظیمات در قالب فونت و یا اندازه و رنگ دکمه وجود دارد که با مراجعه به زیر شاخه های این پنجره قادر خواهید بود که به آن ها دست پیدا کنید.

لینک دادن به یک قسمت خاص از عکس

در یکی دیگر از شاخه های مبحث Hyperlink میخواهیم به لینک دادن به یک قسمت خاص از یک عکس بپردازیم.برای این کار ابتدا یک عکس را که نحوه انتخاب آن در قسمت های قبل آمده بود انتخاب می کنید. بعد از آن به منوی View>Toolbar رفته و از این قسمت تولبار Pictures  را انتخاب کنید بعد از انجام این کار با کلیک بر روی عکس مستطیل یا دایره موجود بر روی پنجره Pictures قادر خواهید بود تا یکی از اشکال نام برده را بکشید. اما شما می بایست این شکل را در محدوده ای که می خواهید بر روی عکس لینک دهید بکشید. بلافاصله بعد از اینکه آن شکل را رسم کردید پنجره Hyperlink نمایش داده می شود که می توانید آدرس مورد نظر را تایپ یا انتخاب کنید.

قسمت های مختلف Front Page

پنجره Front page نیز مانند سایر پنجره های windows بوده و شامل :

۱) Title Bar  

۲) Menu Bar

۳) Tool Bar

۴) Main Window

۵) Status Bar

۶) Scroll Bar

۷) و در این برنامه یک ستون اضافی در سمت چپ صفحه اصلی قرار دارد که View Bar می باشد و بطور پیش فرض فعال است.

الف)آشنایی با میله نمایش یا View Bar

درپنجره باز شده علاوه بر میله عنوان و ابزار در سمت چپ پنجره یک پنجره جداگانه بصورت عمودی و بطور پیش فرض باز بوده و فعال می باشد (View Bar). که این پنجره در مراحل تکمیلی (هنگامی که تقریبا” سایت شما کامل شده و صفحات متعددی دارید) مفید خواهد بود. در این پنجره معمولا” شما شش لایه (Tab) می بینید که عبارتند از:

۱) Page یا صفحه

۲) Folders پوشه ها

۳) Reports  یا گزارشات

۴) Navigation  یا ساختار کلی (چارت) شبکه

۵) Hyperlinks  یا وضعیت اتصالات

۶) Tasks  یا وظایف و کارها

حالا به تعریف هر عنوان می پردازیم :

۱) Page یا صفحه:  اگر فعال باشد شما صفحه ای را که در آن کار می کنید را در پنجره اصلی بطور فعال خواهید دید.

۲) Folders یا پوشه ها:  اگر روی آن کلیک نمایید و فعال باشد شما تمامی پوشه های درون سایت خود را در درون پنجره اصلی مشاهده خواهید نمود. یک پنجره عمودی به اسم Folder List ما بین پنجره اصلی و پنجره Views باز می کند که ما می توانیم تسلط کامل به تمامی Folder ها و پوشه های خود داشته باشیم. اگر بخواهیم محتویات یک پوشه را در پنجره اصلی سمت راست ببینیم، کافی است روی پوشه در بخش Folder List کلیک کنیم.

حال به بررسی بخش های مختلف پوشه ها می پردازیم

دقت کنید که اگر بر روی پوشه ای در بخش Folder List کلیک راست کنید یک سری امکانات ویژه در اختیار شما قرار می دهد از جمله:

Convert to web: پوشه را به حالت صفحه وب در می آورد و کل آن پوشه و محتویات آن پوشه به عنوان یک سایت فرعی و زیر مجموعه ای از سایت اصلی و کلی ما عمل می کند.

 Cutشما می توانید پوشه مورد نظر را از آنجا برداشته حرکت (Move) داده و در جای دیگر قرار دهید. (با عمل( paste

 :Copyیک نسخه از پوشه موردنظر را در جاهای دیگر رونوشت می کند.

  :Renamاسم پوشه را عوض می کند.

نکته مهم در Rename:  چون در اینترنت تغییر نام باعث عدم دسترسی به فایل مربوطه خواهد شد، لذا در این قسمت دقت شود که بعد از تغییر نام link ها نیز تعمیر شود و یا حتماً از آدرس دهی نسبی استفاده شود.

:Delete  کل پوشه و محتویات آن را حذف می کند و دیگر قابل دسترسی نیست (در اینترنت سطل آشغال (Recycle Bin)نداریم(.

۱) Page New :در پوشه یک صفحه جدید می سازد. برای اینکار یک بار کلیک کنید و حتماً اسم با مفهومی به جای new page تایپ کنید. حتماً برای ساختن صفحه باید پسوند (.htm) وجود داشته باشد.

۲) Folder : در درون پوشه یک پوشه جدید می سازد.

۳): Publish  انتقال یا انتشار پوشه درست شده به سایت اصلی را به عهده دارد.

تدکر بسیار مهم: Title و اسامی صفحات (File Name) در اینترنت مهم بوده لذا باید در نامگذاری صفحات و Title آنها کمال دقت را داشته باشید و این امر در دستیابی موتورهای جستجوگر به صفحات ما کمک زیادی می کند.

انواع آدرس دهی

الف) مطلق: که آدرس را بطور کامل (پوشه-زیر پوشه- فایل) می نویسیم که به درد Link های خارج از سایت خودمان می خورد.

ب)نسبی: همیشه بهتر است در درون سایت خودمان از این نوع استفاده کنیم. بدین ترتیب که در هنگام آدرس دادن پوشه موردنظر را پیدا کرده و انتخاب می کنیم. و آدرس نسبی سبب می شود در صورت جابجایی فایل مورد نظر درون پوشه کلی و یا تغیطر نام پوشه فرعی آن اتصال آن قطع نشود.

چگونه فایل ها و پوشه ها را نامگذاری کنیم؟

سعی کنید از کاراکترهای غیرمجاز، حروف بزرگ، فاصله بین کلمات و حروف فارسی برای نامگذاری پوشه ها، عکس ها و صفحات استفاده نکنید- زیرا در اینترنت مشکل خواهند داشت- و هنگام ذخیره کردن فایلی حتما” دکمه Change Title را کلیک کرده و تیتر صفحه را ( در اینجا فارسی و یا انگلیسی فرقی ندارد) عوض نمایید و توجه نمایید که از کلمات با مفهوم در تیتر استفاده نمایید و دیکته آنها صحیح باشد چون این امر نشانگر اعتبار سایت شماست.و اگر خواستید برای این کار درون صفحه کلیک راست کرده وTitle آن را به اینصورت عوض نمایید:

در روی صفحه کلیک راست کرده و page properties را نتخاب می کنیم. در تب General و در بخش Title، تیتر زیبا، جالب توجه و با معنایی را که می تواند یک جمله باشد و مفهوم کلی صفحه را برساند، درج می کنیم.

۳) Reports یا گزارشات: اگر روی آن کلیک نمایید و فعال کنید شما قادر خواهید بود یک گزارش اجمالی از وضعیت اسناد و کارهای خود و احتمالا” مشکلات و ایرادهای سایت خود آگاهی یابید. شما میتوانید با انتخاب گزینه های فرعی پنجره باز شده گزارش مورد نظر خود را مشاهده نمایید.

۴)  Navigation یا ساختار کلی (چارت) شبکه: در پنجره اصلی یک شمای کلی از سایت شما را بصورت یک چارت کلی و درختی نمایش میدهد و شما ضمن آگاهی از ساختار و ارتباطات کلی ساختار سایت خود قادر خواهید بود با گرفتن و کشیدن (click & drag ) ساختار سایت خود را تغییر دهید.

۵)  Hyperlinks یا وضعیت اتصالات: نحوه اتصالات صفحات به یکدیگر را نشان می دهد و در صورت قطع اتصالی آن را با رنگ قرمز یا شکستگی خط نشان می دهد و شما می توانید آن را اصلاح نمایید.

۶)  Task یا وظایف و کارها: در سایتی که چند نفر مسئول کارها می باشند سرپرست سایت می تواند در این قسمت وظایف هر شخص را معیین نمایید و فرد مورد نظر از وظایف خود در این قسمت مطلع شده و کار را تحویل دهد. و بطور کلی وظایف کارکنان یک سایت که چه کارهایی باید انجام دهند را نشان می دهد. اگر بخواهیم وظیفه ای را به کسی محول کنیم روی قسمت Edit/Task/Add Taskرفته و وظیفه او را معلوم می نماییم.

تذکر: در صورتی که به این ابزارها یا بطور کلی به View Bar نیازی ندارید با کلیک برview و کلیک روی گزینه view bar آن را غیر فعال نمایید.

Folder List یا لیست پوشه ها:  

همانطور که در بالا گفتیم ما بین پنجره View Bar و پنجره اصلی صفحه فعال باز، یک پنجره عمودی دیگر بطور پیش فرض باز می باشد که لیست پوشه ها می باشد و شما می توانید از طریق آن سریعتر به پوشه ها وفایلهای خود دسترسی داشته باشید. (در حالیکه اگر تب Folders در View Bar فعال باشد، شما پوشه های خود را در درون صفحه اصلی خواهید دید.)

تذکر:  

جهت فعال نمودن یا غیر فعال کردن Folder List می توانید از قسمت میله فهرست view آن را کلیک نمایید و یا روی دکمه folder list واقع در میله ابزار (پنجمین دکمه کنار دکمه پرینتر) کلیک نمایید.

آشنایی با منوی ابزار یا Toolbar

بطور پیش فرض میله ابزارهای Standard و Format فعال بوده ودر زیر میله فهرست باز می باشند. و احیانا” شما آنها را مشاهده ننمودید، می توانید در میله فهرست (Menu Bar) در بخش View کلیک کرده و از قسمت Toolbar گزینه های Standard و یا Format را انتخاب نمایید تا فعال شوند.

در این میله، ابزارها و وسایل اساسی، مورد لزوم فراوان و فوری برنامه که همگی آنها در درون Menu Bar (میله فهرست) نیز قرار دارند، جهت دسترسی سریع و فوری به شکل یک ابزار و دکمه قابل کلیک جهت فعال شدن در این میله قرار داده شده اند. و چون بیشتر کار ما در ساختن صفحات وب با این ابزار است ما ابتدا به معرفی کار آنها پرداخته و سپس سایر ابزار موجود در Menu Bar را معرفی و آموزش خواهیم داد.

ابزارهای استاندارد

ابزارهای نوار ابزار Standard به طور استاندارد از بالا سمت چپ به راست عبارتند از:

۱) Create a new normal page  (صفحه جدید): جهت ایجاد یا باز کردن صفحه جدید

با کلیک بر روی آن، یک صفحه خالی خواهید داشت که می توانید مطالب موردنیاز را برروی آن نوشته یا قرار دهید. بطور پیش فرض اسم این صفحه New page (1..n) می باشد که حتماً باید در هنگام ذخیره سازی اسم بامسمایی به آن داده شود. دقت شود که یک صفحه جدید علاوه بر اسم باید Title مناسبی نیز داشته باشد.کلیک راست داخل صفحه و از آنجا page properties، و سپس عوض کردن Title

۲) Open(باز کردن ): جهت باز کردن صفحات مورد نیاز قبلی

۳) S)ave ذخیره ): جهت ذخیره نمودن کارهای انجام شده

۴) Search (جستجو ): جهت جستجو و یافتن فایلها و مدارک مورد نیاز در کامپیوتر یا شبکه

۵)Publish Web (صدور وب): جهت انتشار یا قرار دادن سایت ساخته شده در سرور و سایت اصلی (انتقال یا انتشار پوشه یا صفحه ساخته شده به اینترنت واقعی که در اینحالت پنجره ای باز شده و با دادن آدرس می توانیم این عمل را انجام دهیم. البته در هنگام انتقال username و password را هم می خواهد.)

Toggle pane

ابزارهای نوار ابزار Standard به طور استاندارد از بالا سمت چپ به راست عبارتند از:

۵) Toggle Pane (فهرست پوشه): جهت مشاهده فهرست پوشه ها در کنار(سمت چپ) صفحه اصلی

۶) Print (چاپ): جهت چاپ نمودن صفحات مورد نظر

Preview in Browser (مشاهده در جستجوگر وب): جهت مشاهد صفحه ساخته شده در جستجو گر وب مثلا” Internet Explorer یا برنامه Netscape و نسبت به Preview Tab  پایین صفحه واقعی تر و قابل اعتماد تر است.

۷) Spelling (کنترل دیکته): جهت چک و کنترل دیکته کلمات تایپ شده از نظر قواعد دیکته نویسی و قواعد مربوطه.

اگر کلمه ای در داخل صفحه اشتباه دیکته داشته باشد زیر آن با رنگ قرمز و اگر اشتباه گرامر داشته باشد با رنگ سبز مشخص می شود. برای اصلاح آنها روی هر قسمت کلیک راست کرده و تک تک درست می کنیم. اما با زدن دکمه spelling کادری باز می شود که می توان در آنجا اشتباهات را اصلاح کرد.

Ignore: چشم پوشی کردن از غلط موجود ( وقتی که ما از قصد آنرا غلط نوشته ایم، کلمه یا اسم خاصی است که در دیکشنر دستگاه نیست.

:Ignore All از همه موارد چشم پوشی کردن

Change:عوض کردن ( با کلمه پیشنهادی پنجره که در درون کادر انتخاب می کنیم عوض نماید.)

Change All:عوض کردن کلی (با کلمه پیشنهادی پنجره که در درون کادر انتخاب می کنیم این کلمه را در صورت وجود در هر کجای این صفحه عوض نماید.)

Add:به دیکشنری اضافه کند و دیگر در سندهای بعدی از ما نپرسد و ایراد نگیرد. (هرگاه کلمه خاصی که زیاد به آن نیاز داریم و دیکته آن را درست نوشته ام به دیکشنری اضافه می نماید)

Suggest:دستگاه نظر یا پیشنهاد خودش را ارائه دهد که می تواند جهت رفع اشکال انتخاب شود.

Cut COPT pASTE

Cut (برش): جهت بریدن و برداشتن بخشی از متن، عکس و یا قسمت انتخاب شده جهت درج در بخشی دیگر

Copy (کپی): جهت برداشتن نسخه یا کپی بخشی از متن، عکس و یا قسمت انتخاب شده جهت درج در بخشی دیگر (Ctrl + C)

Paste (الصاق): جهت الصاق یا چسباندن قسمت کپی یا بریده شده موجود در حافظه (clipboard) در بخش مورد نظر (Ctrl + X)

نحوه انتخاب کردن کلمه، خط، پاراگراف وکل متن

تا چیزی را انتخاب نکنیم نمی توانیم روی آن عملی (cut،copy، تغییر رنگ، اندازه و …) را انجام دهیم و در اینکار باید خیلی دقت کنیم.

برای انتخاب یک کلمه کافی است دوبار روی کلمه کلیک کنیم.

برای انتخاب یک خط به ابتدای خط رفته به نحوی که علامت درج متن (I) ماوس تبدیل به فلش شود و یکبار کلیک می کنیم اگر دو بار کلیک کنیم پاراگراف انتخاب می شود و اگر سه بار پشت سر هم کلیک کنیم کل متن انتخاب می شود.

برای انتخاب کلمه، خط، متن ویک یا چند حرف با صفحه کلید به صورت زیر عمل می کنیم. به ابتدای جایی که می خواهیم انتخاب کنیم با کلیدهای جهت نما حرکت کرده و در آنجا قرار می گیریم، دکمه shift را نگه داشته با کلیدهای جهت نما (Arrow Keys)به انتهای قسمت انتخابی خود می رویم.

ساده ترین و راحت ترین روش انتخاب drag کردن با ماوس است. بدین طریق که در ابتدای قسمت مربوطه کلیک کرده و با احتیاط تمام تا آخر قسمت مربوطه (حرف، کلمه، خط، پارگراف و کل متن) می کشیم.

دقت:

• اگر روی آن قسمت که انتخاب شده است، کلیک کنیم آماده برای حرکت به جای دیگر می باشد یعنی می توان عمل cut را انجام داد و شما اشتباها” آن را نگرفته و جابجا نمایید.

• اگر بخواهیم کل متن را یکجا انتخاب کنیم، Edit —Select All و یا از Ctrl+A استفاده می کنیم

Formating Painter

Format Painter  (حکاک قالب بندی):

جهت انتقال قالب بندی یک بخش انتخاب شده به بخشهای دیگرو سرعت بخشیدن به قالب بندی کارها (کلید طلایی) اگر می خواهیم چند چیز را با Format یکسان تغییر دهیم کافی است این اعمال را فقط روی یک چیز انجام داده، سپس آن موضوع را انتخاب کرده (جهت یکباراستفاده، یک بار و برای چند بار استفاده، دو بار پشت سر هم روی این دکمه کلیک میکنیم) سپس روی(حروف، کلمات، بندهای ) مورد نظر، کلیک کرده و با درگ drag انتخاب می کنیم. برای خارج کردن نشانگر از آن حالت (خنثی کردن آن)، یکبار روی خودش کلیک می کنیم.

Undo  (خنثی کردن):

جهت خنثی نمودن آخرین اعمال و کارهای انجام شده اشتباهی در صفحه (Ctrl+Z)

Redo (رعکس خنثی):

اگر عملی را خنثی نماییم ولی مجددا” بخواهیم به آن عمل باز گردیم از این دکمه استفاده مینماییم (Ctrl+Y)

Web componet

Web Component:یکسری افه ها را در اختیار کاربر قرار می دهد. از جمله:

:hover Button میتوانید کلمه ای را از طریق این به صفحه ای یا سایتی اتصال دهید. و هنگامی که بیننده روی آن می آید می تواند جلوه های ویژه ای در صفحه مربوطه ایجاد کند.

:marquee متن انتخابی یا نوشته شده را متحرک می کند با تغییر جهت و رنگ پس زمینه و …

Banner Ad manager:که شما می توانید با استفاده از دکمه Add عکسها و تصاویر انتخابی را در این قسمت قرار داده و حتی در بخش link toآن را به سایت یا صفحه ای متصل کنیدو جلوه خاصی نیز در قسمت Effect به آن بدهیم.

نکته مهم:

بعضی از این افه ها را فقط می توانیم درون اینترنت واقعی ببینیم.

:web search برای درون سایت میتوانیم جستجوگر بگذاریم.

:hit counter برای درون سایت می توانیم شمارشگر بازدید کننده بگذارید.

:photo gallary برای درون سایت می توانیم عکسها را به صورت گالری بدهیم.

تذکر مهم: بهتر است تا حد امکان از گذاشتن چنین قرتی بازیهایی درون سایت خود، خود داری کنیم چرا که بعضی از اینها سایت را سنگین کرده و حال بیننده را به هم می زند.

Insert table

(قرار دادن جدول): جهت درج جدول در محل انتخاب شده از طریق این دکمه و یا منوی Tableمیتوانیم با توجه به نیازمان جدول بسازیم. در این گزینه کلیک کرده و به تعداد مورد نیاز می کشیم. اما در قسمت Table/Insert تعداد سطرها و ستون های مورد نظر را وارد می کنیم. بعد از درج جدول اگر بخواهیم روی آنها کار کنیم، روی جدول کلیک راست کرده گزینه Table properties مشخصات کل جدول را در اختیار ما قرار میدهد اما cell properties مشخصات سلولی را که درآن کلیک کرده ایم در اختیار ما قرار میدهد.

اگر بخواهیم سلولی را حذف نماییم درون آن کلیک کرده (برای انتخاب سلول های مختلف کلید Alt را گرفته یکی را انتخاب کرده سپس با Alt + shift بقیه سلولها را انتخاب می کنیم و یا با درگ کردن ماوس روی سلولها اینکار می نماییم.) و یا جای مورد نظر را انتخاب کرده سپس از گزینه Table/ Select را انتخاب می کنیم و دکمه Delete را جهت حذف کلیک می کنیم.

:mergeچند سطر یا ستون انتخاب شده را ادغام می کند ولی split میتواند سلول انتخاب شده رابه چند سلول دیگر تقسیم کند.

کلیک راست روی جدول و انتخاب گزینه Table properties

:Alignment تنظیم سمت قرار گرفتن جدول نسبت به متن اطراف و همچنین تعیین جهت نوشتن متن

: Float نسبت به متن جدول را در سمت راست یا چپ قرار میدهد.

:cell spacing فاصله بین سلول و متن درون آنرا کم و یا زیاد می کند.

:cell padding فاصله بین سلول ها را از هم کم یا زیاد می کند.

:Table Direction جهت جدول را راست به چپ یا چپ به راست می کند.

:Borders با درج عدد بزرگتر جدول را قاب می کند. شما می توانید با حذف کردن Border Size، جدول را برای بیننده مخفی کنید. برای قاب کردن عدد بزرگ و با (light, Dark) Border رنگ خاصی بدهیم. color رنگ کلی به جدول می دهد.با زدن show both cells and table می توانیم خطوط جدول و سلول ها را کامل ببینیم. برای Background یا زمینه کل جدول و یا یک سلول تنها، می توانیم رنگ مخصوص و یا حتی یک تصویر بدهیم. اگر بخواهیم درون سلول متنی درج کنیم موقعیت نوشتن متن را که همیشه از پیش تعیین شده است را از سمت چپ ، راست، متعادل و نسبت به عکس از وسط، بالا ، زیر و …

اگر بخواهیم سلولی خطش درشت شده و تیتر گردد میتوانیم آن ها را انتخاب کنیم و از قسمت cell properties درون header cell کلیک کنیم.

اگرNo wrap را تیک بزنیم، جملات یک سلول را پیوسته می آورد و شکنندگی ایجاد نمی کند.

می توانیم برای تک تک سلول ها قاب رنگی جدا یا پس زمینه مخصوص قرار دهیم.

در قسمت گزینه Table بر روی Menu Bar گزینه های زیادی است که عبارتند از:

raw Table : به صورت دستی جدول می کشیم و هنگام کلیک روی آن ماوس ما تبدیل به یک قلم میشود و به شکل و اندازه و جای مورد نظر میتوانیم جدول بکشیم.

:Insert می توانیم جدول(Table)، ستونColumns))، ردیفRows))، سلول و … قرار دهیم.

:elete cellحذف سلول های انتخاب شده

:Selectانتخاب جدول، ستون، ردیف، سلول

:merge ادغام سلول های انتخاب شده

:Spiltتقسیم سلولهای انتخاب شده به تعداد مورد نیاز

:Auto Format با توجه به ساختارهای قبلی موجود در حافظه جدولمان را قالب بندی میکند.

:istribute Columns rowsهماهنگ کردن ردیف ها و سطرها به طور مساوی

:Auto Fit contentبا توجه به محتویات درون جدول و متن درج شده، تنظیم داخل سلول را انجام میدهد.

:convertجدول را بر میدارد و متن را بدون جدول می گذارد.  

 

Insert picture

Insert picture from file  (قرار دادن عکس از فایل) جهت درج و قرار دادن عکس یا ClipArt در صفحه.

گر بخواهیم دردرون صفحاتمان عکس قرار دهیم با استفاده ازاین دکمه و یا گزینه Insert / picture استفاده میکنیم.

:clip Artعکسهای پیش فرض نرم افزار آفیس را در اختیار شما قرار می دهد.

:From File عکسهای داخل اسناد مارا می آورد.

:Auto shape برای گذاشتن علائم و عکسهای خاص Drawing می باشد.

:From scanner or camاز اسکنر یا دوربین می آورد.

:Word Artافه های نوشتاری ویژه

Video:یک فیلم ویدئو کوتاه قرار میدهد.

New Drawing: یک Canvas یا بوم نقاشی جهت درج شئ یا عکسی در اختیار شما قرار میدهد…

برای انجام کار روی عکس:  

روی عکس دو بار کلیک کرده و یا از قسمت View به قسمت Toolbar رفته و گزینه Drawings را انتخاب می کنیم.

Select:برای انتخاب عکس و یا Hotspots ها می باشد.

Hotspots:جهت اتصال تکه ای ازعکس به یک سایت، صفحه و … استفاده می شود بدین گونه که با توجه به نیاز روی یکی از آن ها کلیک کرده در روی عکس به اندازه دلخواه می کشیم وقتی ماوس را رها کنیم پنجره Hyperlink بازمی شود و می توانیم آدرس مناسب بدهیم و بعد ازآن می توانیم اندازه و مکان اتصال را جابجا، کوچک و بزرگ نماییم (برای تغییر اندازه از کناره ها و برای تغییر مکان روی آن کلیک می کنیم.)

Restore :عکس تغییر یافته را به حالت اولیه بر می گرداند.

Resample :عکس را هنگامیکه از نظر اندازه تغییر کرده باشد به حالت قبلی اش بر می گرداند.

Bevel:از کناره های خود عکس یک قاب برای عکس می سازد.

Color:می توانیم از این بخش برای شستن رنگ عکس و کم کردن یاسفید وسیاه کردن آن استفاده کنیم.

Transparent:جلوه ویژه به عکس دادن و برجسته کردن بخشی از آن

Crop:برای بریدن تکه ای از عکس که نیاز است و حذف زایده های آن. برای این کار ابتدا روی عکس کلیک کرده تکه مورد نظر را انتخاب کرده و آن را تنظیم کرده، سپس دوباره روی دکمه Crop کلیک کرده تکه مورد نظر مانده و بقیه حذف می گردند.

Less Brightness:شفافیت یا نور را کم می کند.

:More Brightness شفافیت یا نوررا زیاد میکند.

:Less Contrastحساسیت دو رنگ را کم میکند.

More Contrast: :حساسیت دو رنگ را زیاد میکند

۴دکمه بعدی برای چرخش و زاویه بندی عکس می باشند. بدین نحو که:

Flip Vertical:جهت چرخش عمودی عکس نسبت به مرکز عکس

Flip Horizontal:جهت چرخش افقی عکس نسبت به مرکز عکس

Rotate Vertical:جهت دوران عمودی عکس

Rotate Horizontal:جهت دوران افقی عکس

Send Backward:هنگامیکه دو یا چند عکس را کنار هم داریم می توانیم یکی را در پشت سر دیگری قرار دهیم.

Bring Forward:هنگامیکه دو یا چند عکس را کنار هم داریم می توانیم یکی را در جلوی دیگری قرار دهیم.

Positional absolutely:موقعیت و محل قرار گرفتن عکسها را ثابت نگه می دارد.

Thumbnail:برای اینکه عکسها سریع تر قابل دسترس برای بیننده باشد در صورتیکه عکسها بزرگ و زیاد باشند، ابتدا نمونه عکس کوچکی از آن که اندازه خیلی کمی دارد ساخته می شود. در صورتیکه بیننده بخواهد عکس بزرگ تر را ببیند روی آن عکس کلیک کرده و عکس بزرگ و اصلی را می بیند.

Text:می توانیم با انتخاب این گزینه در درون عکس انتخابی خود متن مورد نظر را تایپ کنیم.

تذکر:  

دکمه های ترکیبی Alt + Shift سمت راست کیبرد فقط متن را فارسی می کند (در هر کجا باشید ، راست چین، وسط چین و یا چپ چین)

دکمه های ترکیبی Alt + Shift سمت چپ کیبرد فقط متن را انگلیسی می کند (در هر کجا باشید ، راست چین، وسط چین و یا چپ چین)

دکمه های ترکیبی Ctrl + Shift سمت راست کیبرد نه تنها متن را فارسی می کند بلکه متن را راست چین می نماید.

دکمه های ترکیبی Ctrl + Shift سمت چپ کیبرد نه تنها متن را انگلیسی می کند بلکه متن را چپ چین می نماید.

Insert picture From File: عکس یا تصویر از فایل می آورد.

چند نکته مهم در باره عکس:  

فراموش نشود که گرفتن و کشیدن عکس برای کوچک و بزرگ کردن آن هیچ تاثیری در اندازه و حجم صفحه نخواهد داشت و فقط کیفیت عکس را خراب میکند اینکار در صورتیکه فقط به ۱۰% برای جابجایی عکس نیاز داریم اشکالی ندارد و برای این امر روی عکس کلیک نموده و از گوشه های آن گرفته برای بزرگ کردن به کناره ها و جهت کوچک نمودن به درون و مرکز عکس می کشیم.

با انتخاب عکس می توانید روی Align Centre, Align Right, Align Left و یا Justify جهت تغییر محل قرار دادن عکس در وسط، سمت راست، سمت چپ و یا به حالت متعادل در صفحه عمل نمایید.

Drawing (نقاشی یا ترسیم): برنامه بسیار جالب و قشنگ جهت انجام کارهای گرافیکی

Insert Hyperlink

Refresh (تازه کردن صفحه): جهت مشاهده آخرین تغییرات انجام داده شده در صفحه

Stop(توقف): جهت توقف صفحه ای که در حال باز شدن میباشد و طول میکشد یا مورد لزوم نیست.

Show All نمایش تمامی علامتها): جهت نمایش محلهای فاصله خورده بین کلمات (Space bar ) ، محل زدن دکمه Enter جهت درج پارگراف.

Microsoft FrontPage Help (برنامه کمکی) Front Page): برنامه هلپ یا کمکی فرانت پیج را در پنجر های جداگانه برای شما باز میکند که در صورت آشنایی شما به انگلیسی بسیار مفید خواهد بود.

Toolbar Options(دکمه های اضافی): جهت انتخاب و افزودن (یا برداشتن) ابزار های اضافی مورد لزوم به این قسمت

آشنایی بامنوی Format

Style(سبک):جهت قالب بندی سبک و ساختار نوشتاری معین مختلف موجود در این بخش در متن در حال درج یا انتخاب شده.

Font(نوع خط): جهت انتخاب نوع خط برای نوشتن یا بخش انتخاب شده

Font size (اندازه خط): جهت انتخاب اندازه خط برای نوشتن یا بخش انتخاب شده

Bold (تو پر): جهت توپر نوشتن متن یا متن انتخاب شده جهت دادن جلوه ویژه و مشخص نمودن

Italic(خط شکسته): جهت دادن حالت شکسته به متن یا متن انتخاب شده جهت دادن جلوه ویژه و مشخص نمودن

Underline(زیر خط دار): جهت زیر خط دار نمودن متن یا متن انتخاب شده جهت دادن جلوه ویژه و مشخص نمودن

Align Left (تراز چپ): جهت چپ چین نمودن متن نوشتاری، عکس و یا بخش انتخاب شده

Center (وسط چین): جهت وسط چین نمودن متن،عکس و یا بخش انتخاب شده

Align Right(تراز راست): جهت راست چین نمودن متن نوشتاری، عکس و یا بخش انتخاب شده

Justify (تراز عادی): متن یا بخش انتخابی شما را از سمت چپ و راست یکسان میچیند.

Left to Right

Right to Left

Run TextDirection LTR

Run TextDirection RTL

Increase Font Size

Decrease Font Size

Numbering(شماره گذاری): جهت ایجاد ردیف و شماره گذاری و لیست نمودن

Bullets (قرار دادن دکمه): جهت ایجاد ردیف، لیست نمودن و مرتب کردن

Decrease Indent(کاهش حاشیه): جهت کم کردن حاشیه و فاصله بخش انتخابی از کناره صفحه Increase Indent (افزایش حاشیه): جهت افزودن فاصله و یا حاشیه از کناره صفحه به متن یا بخش انتخاب شده

Outside Borders

High light color ایجاد برجستگی به کمک رنگها در پشت زمینه): جهت دادن جلوه ویژه و برجسته جلوه دادن بخش انتخاب شده به کمک انواع رنگها در قسمت پشت زمینه

Font color (رنگ خط): جهت انتخاب انواع رنگها برای متن نوشتاری یا انتخاب شده

Toolbar Options (دکمه های اضافی): جهت انتخاب و افزودن (یا برداشتن) ابزار های اضافی مورد لزوم به این قسمت.

تذکر:  

در پایین هر صفحه سه Tab وجود دارد:

۱٫Normal Tab

حالت عادی می باشد که می توانیم آن را Edit کنیم.

۲٫ HTML Tab

source (زبان طراحی) صفحات وب را به روش HTML نشان می دهد و کسانی که به این زبان تسلط داشته باشند می توانند با سادگی تغییرات لازم را در آن ایجاد نمایند.

۳٫ Preview Tab

پیش نمایش صفحه ساخته شده می باشد. به ما نشان می دهد که این صفحه چگونه در اینترنت دیده خواهد شد ولی در این حالت دیگر نمی توان چیزی را در داخل متن(صفحه) تغییر داد. فرق آن با  preview (استاندارد) این است که آن پیش نمایش صفحه را ذخیره کرده و در browser اینترنت عملاً نشان می دهد.

QR Code For: آموزش برنامه front page

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.