سرخط خبرها

آموزش برنزه کردن پوست با افتاب

این روزها استخرهای روباز کارشان حسابی رونق پیدا کرده و دستگاه های سولاریوم هم با دستگاه های چاپ اسکناس رقابت می کنند! این تب چند سالی است که در ایران به وجود آمده.

با نزدیک شدن به روزهای گرم و داغ تابستان روز به روز اشتیاق برخی از جوانان برای برنزه کردن پوست بیشتر می شود. اما همین برنزه کردن که به نظر ساده ترین کار می آید روش های خاص خودش را دارد.

 برخی از این روش ها مانند سولاریوم آنقدر عوارض دارد که به هیچ وجه توصیه نمی شود. روش های دیگر مانند حمام آفتاب گرفتن و استفاده از کرم ها و محصولات برنزه کننده پوست است که اگر در حد اعتدال باشد و نکات ایمنی آن رعایت شود ضررهای کمتری خواهد داشت

 اما افراد آنقدر که به برنزه شدن فکر می کنند که برایشان روش های بی خطر برنزه شدن یا خطرات افراط در آفتاب گرفتن مهم نیست. آنها فراموش می کنند که در آینده ای نه چندان دور عوارض نامطلوب این روش ها می تواند سراغ شان بیاید. چرا که وقتی تاثیرات قرارگرفتن در مقابل آفتاب روی هم جمع می شوند، می توانند به شدت سلامت پوست و حتی بدن شما را به خطر بیندازند که از جمله می توان به آسیب دیدن سلول ها، چروک شدن زودرس، لک های پیری و از همه بدتر سرطان پوست اشاره کرد. تمام پزشکان متخصص پوست و مو نیز برخطرات تاکید می کنند. با این حال نمی توان همه را از برنزه شدن منصرف کرد اما می توان روش های ایمن تر را به آنها معرفی کرد.

سفیدها بیشتر مواظب باشند

برنزه شدن در برابر آفتاب، در واقع یک واکنش طبیعی از طرف بدن است که بر اثر تحریک اشعه فرابنفش نور خورشید به وجود می آید. برنزه شدن، سپر دفاعی بدن برای حفاظت از سلول هایی است که ممکن است بر اثر این اشعه از بین بروند یا پیر شوند یا حتی در این مسیر به یک سلول بدخیم تبدیل شوند. تیره شدن پوست بر اثر نور آفتاب به دلیل افزایش رنگدانه هایی به نام ملانین است که از سلول های ملانوسیت ترشح می شود. در واقع ملانوسیت ها همانند گلبول های سفید خون عمل می کنند، یعنی دفاع از پوست بدن را بر عهده دارند. بنابراین افرادی که به طور ذاتی از ملانوسیت کمتری برخوردارند مانند سفیدپوستان بیشتر در معرض خطر سرطان پوست قرار دارند. این در حالی است که افراد سبزه و دارای رنگ پوست تیره با وجود ملانین بیشتر، از محافظت بیشتری در مقابل نور آفتاب برخوردارند، بنابراین افراد سفیدپوست به علت کافی نبودن دفاع بدن، می توانند در درازمدت به سرطان پوست مبتلا شوند. همچنین افرادی که دچار بیماری پوستی هستند و حساسیت به نور دارند در معرض خطر بیشتری نسبت به افراد سالم هستند.

 

بهترین زمان برای برنزه شدن

دانشمندان معتقدند، بهترین زمان برای برنزه شدن هنگام صبح است زیرا در این زمان بدن پروتئین هایی تولید می کند که می تواند آسیب رسیدن به پوست در اثر تابش نور خورشید را ترمیم کند. در حقیقت در این زمان تولید پروتئین بیشترین مقدار را دارد و بهتر از سلول های بدن محافظت می شود. با گذشت زمان و نزدیک شدن به شب تولید این پروتئین کمتر می شود و دانشمندان معتقدند، ساعت طبیعی بدن وظیفه کنترل این حالت را بر عهده دارد. میزان این پروتئین در ساعت ۸ صبح بیشتر از بقیه زمان هاست و شاید این تا ساعت بهترین زمان برای استفاده از سولاریوم یا استفاده از نور آفتاب باشد. البته هنوز هم محققان به مردم توصیه می کنند، به هیچ وجه سراغ استفاده از تخت های برنزه کننده یا آفتاب گرفتن با هدف برنزه شدن نروند زیرا این کار در هر حالتی خطر سرطان پوست را بیشتر می کند اما اگر برای برنزه شدن تصمیم خود را گرفته اید و می خواهید تحت هر شرایطی آن را انجام دهید، حداقل اوایل صبح را برای این کار انتخاب کنید چون آفتاب گرفتن در بعد از ظهر خطر ابتلا به سرطان پوست را چند برابر می کند.

 

سراغ سولاریوم نروید

برنزه شدن با سولاریوم احتمال سرطان پوست را بسیار بالا می برد و این موضوع امروزه مورد تایید بیشتر متخصصان پوست و مجامع علمی ـ پزشکی است. از طرف دیگر اگر به سرطان هم مبتلا نشوید ممکن است با استفاده دراز مدت از سولاریوم پوست دچار تغییراتی شود، تغییراتی چون پیری، افزایش چین و چروک های پوست، شلی و افتادگی که در مجموع می توانند تصویری نازیبا و ناخوشایند از پوست را نشان دهند.

 

کدام روش برنزه از همه ایمن تر است؟

این روزها کابین های اتوبرنزه ای به نام کابین های کالیفرنیایی وجود دارند که پوست را توسط اسپری های پاشنده برنزه می کنند. ماده رنگ کننده این اسپری ها به نام دی هیدروکسی استون شناخته می شود. در کرم ها، لوسیون ها و اسپری های اتوبرنز نیز از همین ماده برای رنگ کردن پوست استفاده می شود. هیدروکسی استون برخلاف نورآفتاب و اشعه فرابنفش آن به پوست آسیب نمی زند چون مانند آفتاب موجب افزایش ملانین پوست به واسطه تحریک سلول های رنگدانه ساز (ملانوئیت) نمی شود بلکه عملکرد اینگونه محصولات ها، روی لایه شاخی یعنی خارجی ترین لایه پوست است. به عبارت بهتر پوست شما به این دلیل برنزه می شود که واکنشی میان هیدروکسی استون و پروتئین های پوست به وجود می آید. چون کرم های اتوبرنزه فقط رنگ هستند و نیاز به تاباندن اشعه آفتاب یا استفاده از دستگاه سولاریوم ندارند، بی خطر هستند و می توان به جای حمام گرفتن در آفتاب یا استفاده از نور ماورای بنفش در سولاریوم از این کرم ها استفاده کرد. برای اینکه پوست توسط این ماده رنگ بگیرد باید حدود ۲ تا ۴ ساعت صبر کرد و این رنگ طی ۶ تا ۷ روز با دوش گرفتن و شست وشو و با ریزش لایه شاخی پوست از بین می رود.

برنز کردن

راه و رسم برنزه شدن با نور خورشید

 

 وسایل مورد نیاز برای برنز کردن:

– زیر انداز

-روغن مخصوص

-اسپری یا لوسیون بعد از افتاب

– کلاه لبه دار

– عینک افتابی

– اسپری اب پاش

– اب یخ

– هندزفری و موزیک برا اینکه حوصلتون سر نره

وارد استخر که می شویم هر کسی بطری یا تیوپی از کرم یا روغن یا معجون خانگی مخصوص به دست گرفته و ادعا می کند فرمول او پوستش را خوش رنگ تر از بقیه خواهد کرد.

با پایان ماه مبارک رمضان بار دیگر استخرها شروع به کار کرده و خانم های عاشق آفتاب برنامه ریزی برای برنزه و طلایی کردن پوست شان را از سر گرفته اند! وارد استخر که می شویم هر کسی بطری یا تیوپی از کرم یا روغن یا معجون خانگی مخصوص به دست گرفته و ادعا می کند فرمول او پوستش را خوش رنگ تر از بقیه خواهد کرد. از قهوه و آب هویج و گوجه فرنگی گرفته تا انواع و اقسام روغن های زیتون، نارگیل، آب نمک و… همگی از فرمول های این خانم های دوستار زیبایی هستند! برخی ها نیز معتقدند لوسیون های آماده کارخانه ای از همه بهتر و امن تر هستند. در این مقاله با هم مروری خواهیم داشت بر انواع این لوسین ها و معجون ها و روش های صحیح آفتاب گرفتن. در آخر باید متذکر شویم که آفتاب گرفتن خطر سرطان پوست را افزایش می دهد. پس در این تفریح تابستانه زیاده روی نکنید.

 

قبل از برنزه کردن

۱- بدن خود را لیف زده و یا با مواد پیلینگ بدن یک لایه از پوستهای مرده خود را تمیز کنید. این باعث میشود که رنگ برنزه شما یکدست در بیاید.
۲- از مرطوب کننده های بدن استفاده نکنید مگر در قسمتهایی از بدن که نمیخواهید زیاد رنگ بگیرد. مثلا روی انگشتان و یا کف پا و آرنج که دارای چروک های طبیعی زیادی دارد.
۳- از موبر ها و تیغ باید دو روز قبل از برنزه کردن استفاده کرده باشید.
۴- لطفا بلافاصله از لباسهای تیره و آزاد استفاده کنید. تا اولا لباس شما لکه نگیرد و دوما برنزه شما یک دست دربیاید.

 

در هنگام برنزه شدن

۱- لباسهای خود و جواهرات خود را در آورده و آرایش خود را پاک کنید.
۲- بعد از اسپره کردن مواد ۶۰ ثانیه بمانید تا تن شما خشک شود
۳- بعد فقط با گذاشتن و برداشتن حوله بدن را خشک کنید و لباس خود را بپوشید.

 

بعد از برنزه شدن

۱- ۱۲ ساعت دوش نگیرید( در تختهای آفتاب گیر شما باید بلافاصله دوش بگیرید)
۲- از لیف و مواد پیلینگ استفاده نکنید تا برنزه شما طولانیتر بماند.
۳- از مواد مرطوب کننده بدن استفاده کنید برای اینکه مواد برنزه بدن را کمی خشک میکند. با استفاده از کرم مرطوب کننده به بدن شفافیت خاصی میدهید که قشنگ دیده میشود. حتی بعضی ها از موادی استفاده میکنند که کمی براق کننده و زر داشته باشد.
۴- سعی کنید از فعالیت هایی که باعث عرق کردن شما میشود بپرهیزید. مخصوصا در ۱۰ تا ۱۲ ساعت اولیه.
۵- معمولا مواد برنزه رنگ اصلی خود را ۵ تا ۱۰ ساعت بعد از استفاده نشان میدهند و اثر آنها ۱۰ روز میماند.
مواد دیگری در مارکت وجود دارد که به پوست رنگ برنزه ملایمی میدهد که این کار را بتدریج انجام میدهد که بیشتر از هر برنزهای خواهان پیدا کرده است که جانسون و داو با قیمتهای مناسب این مواد را به بازار ارایه کرده اند.

 

نسوزید، برنزه شوید!

ازآنجا که هدف شما برنزه شدن است نه سوختن، چند دقیقه را باید صرف ارزیابی میزان خطری که متوجه تان است بکنید. باید تعیین کنید چه نوع پوستی دارید. آنها که پوست و چشم های روشنی دارند باید بیشتر مراقب آفتاب سوختگی باشند. بیشتر این افراد تا ۱۵ دقیقه هم ممکن است بسوزند. هرچه تیره تر باشید، می توانید مقدار بیشتری از نور خورشید را بدون سوختگی تحمل کنید.

بعد باید ببینید تا چه میزان به خط استوا نزدیک هستید. نگران نباشید؛ لازم نیست طول و عرض دقیق را محاسبه کنید. همین کافی است که بدانید هرچه به خط استوا نزدیک تر باشید، احتمال سوختگی از آفتاب هم در شما بالاتر می رود. وقتی به ارتفاعات بالا سفر می کنید نیز باید خیلی مراقب باشید. هر ۳۰۰ متر که بالا می روید، پرتوهای UV ، ۵ درصد افزایش می یابند. علاوه براین برخی داروها حاوی مواد شیمیایی هستند که باعث می شود پوست به اشعه UVحساس تر باشد. برای مثال آنتی بیوتیک ها، آنتی هیستامین ها، قرص های ضد بارداری، قرص های ضد افسردگی و اکثر داروهای مخصوص جوش و آکنه باعث می شوند پوست تان به جای اینکه برنزه شود، بسوزد. اگر تصور می کنید که برخی از داروهایی که استفاده می کنید جزء این دسته از داروها هستند، باید از کرم و لوسیون هایی با SPF بالاتر استفاده کنید.

 

زمان لازم برای رنگ مطلوب

در جلسه اول توصیه می شود حداکثر ۳۰دقیقه زیر آفتاب بخوابید. بین هر جلسه آفتاب گرفتن باید یک روز به پوست تان استراحت بدهید. در جلسه دوم ۴۵ دقیقه و جلسه سوم یک ساعت زیر آفتاب بخوابید؛ یک ربع به جلو، یک ربع به پشت، یک ربع به پهلوی راست و یک ربع به پهلوی چپ.

امن ترین راه برای برنزه شدن زیر آفتاب استفاده از روغن های مخصوص کارخانه ای است. این محصولات در عین حال که به برنزه شدن پوست کمک می کنند دارای مقداری ضدآفتاب هستند و از سوختگی و دردناک شدن پوست جلوگیری می کنند. اسپری های مخصوص برنزه شدن زیر آفتاب نیز روند جذب نور را تسریع می کنند و رنگ های مختلفی به پوست می دهند از جمله طلایی، مسی، هویجی و شکلاتی. برخی از این محصولات دارای مقداری مواد اتوبرنز هستند و برای کسانی مناسبند که برای برنزه شدن عجله دارند.

بعد از زدن روغن هر ۵ دقیقه یک بار با آبپاش سراسر بدن تان را مرطوب کنید. پوست نباید خشک بشه. هر چند دقیقه پوست رو با اسپری مرطوب کنید. بعد که خشک شد دوباره با روغن چرب کنید. نوشیدن آب و خوردن میوه های تابستانی را هم فراموش نکنید! هر زمان احساس کردید ضربان قلب تان بالا رفته یا سردرد گرفته اید از زیر آفتاب بلند شوید، دوش بگیرید و چند دقیقه ای در سایه قدم بزنید.

 

چطور روزهای اول آفتاب بگیرید

برای آفتاب گرفتن در روزهای اول باید از ساعات و زمان کم شروع و بعد به مرور، مدت آن را زیاد کنید. اگر هم می خواهید زودتر برنزه شوید، می توانید از یکسری لوازم بهداشتی و آرایشی استفاده کنید که روی آنها مدت زمانی که برای برنزه شدن طول می کشد، نوشته شده است. البته یادتان باشد که اسپری های اتوبرنز در ۲ نوع وجود دارند؛ یک نوع آن خودبه خود به پوست رنگ می دهد و به لایه های عمیق تر آن نفوذ می کند. نوع دوم اسپری هایی هستند که همراه با آفتاب گرفتن، باعث می شود بدن رنگ بگیرد.

 

رنگ پوست چه تاثیری در برنزه شدن دارد؟

اول از همه باید بدانید هیچ راه بی خطری برای برنزه کردن وجود ندارد اما با رعایت چند نکته می توان در عین برنزه شدن تا حدودی از عوارض آفتاب سوختگی جلوگیری کرد. برنزه شدن بستگی به نوع و رنگ پوست تان دارد.

در فصل تابستان بین ۹ تا ۱۱ صبح و ۳تا ۵ بعد از ظهر مناسب ترین زمان برای برنزه شدن است. برای جلوگیری از پوسته پوسته شدن بهتر است در هفته ۲ تا ۳ روز (هر بار یک تا ۲ ساعت) بیشتر آفتاب نگیرید. قبل و بعد از آفتاب حتما دوش بگیرید.

برای قسمت های حساس پوست از جمله صورت، سرشانه، قفسه سینه و سایر قسمت هایی که بیشتر در معرض نور خورشید هستند از ضدآفتاب هایی با SPF ۳۰ یا بالاتر استفاده کنید و قسمت هایی که پوست تیره تری دارند مثل سر زانوها و آرنج و قوزک پا را با لایه غلیظی از ضد آفتاب بپوشانید تا خیلی تیره نشوند.

حتما از عینک آفتابی مناسب برای چشم ها استفاده کنید و موهای تان را با روسری یا کلاه بپوشانید تا دچار موخوره و خشکی نشود و رنگش تغییر نکند.

 

اگر می خواهید رنگ تان تثبیت شود و بیشتر برنزه بمانید…

با اتمام زمان آفتاب گرفتن حتما با آب ولرم یا نسبتا خنک دوش بگیرید و روغن های اضافی را خوب بشویید. سپس با برداشتن و گذاشتن حوله روی پوست، رطوبت آن را بگیرید. از کشیدن حوله روی پوست خودداری کنید. بعد از آن حتما از یک لوسیون مرطوب کننده استفاده کنید. البته لوسیون ها و ژل های مخصوص بعد از آفتاب هم هستند که پوست را خنک و ترمیم و رنگ برنزه پوست را تثبیت می کنند. این لوسیون ها معمولا برای پوست بدن طراحی شده اند. برای پوست صورت تان باید از کرم های مخصوص صورت استفاده کنید. در ادامه روز نیز هر زمان احساس کردید پوست تان خشک شده دوباره به آن لوسیون بزنید. آفتاب باعث می شود بیش از پیش به این مرطوب کننده ها احتیاج پیدا کنید. برای تهیه تمامی این روغن ها و لوسیون ها می توانید به فروشگاه های لوازم آرایشی و بهداشتی یا داروخانه ها مراجعه کنید.

 

پیشنهاد ایده آل برای برنزه شدن

آفتاب سوختگی در هر سنی می تواند عوارض جبران ناپذیری برای تان به همراه داشته باشد از جمله کم شدن رطوبت پوست، از بین رفتن قابلیت ارتجاعی پوست و ایجاد لک و پیس. بنابراین اگر می خواهید سالم و بی خطر برنزه شوید باید حتما ۲۰ دقیقه قبل از قرارگرفتن زیر آفتاب از کرم های حاوی ضد آفتاب با SPF ۳۰ استفاده کنید. اگر فکر می کنید چون ممکن است شنا کنید به ضد آفتاب نیاز ندارید باید تجدیدنظر کنید. اشعه های UV تا ۳ متر زیر آب نیز نفوذ می کنند. هر ۲۰ دقیقه تا یک ساعت یک بار روغن یا کرم حاوی ضد آفتاب را تجدید کنید. بهتر است صورت خود را با کلاه یا حوله بپوشانید و به جای برنزه کردن آن با آفتاب برای این قسمت از لوسیون های اتوبرنز استفاده کنید. چراکه برنزه شدن صورت ارزش چروک های زودرس و لکه های قهوه ای سمج را ندارد! در ضمن یادتان باشد که بین زمان آفتاب گرفتن و اپیلاسیون باید ۲۴ ساعت فاصله باشد چراکه بعد از اپیلاسیون آسیب پذیری پوست بیشتر خواهد بود.

 

کدام محصولات بهترین هستند؟

استفاده از معجون های خانگی و موادی مثل آب هویج، قهوه جوشیده، دلستر، آب گوجه فرنگی و آب نمک برای خوش رنگ تر شدن پوست پایه و اساس علمی ندارد و فقط جزو اختراعات خانگی خانم ها محسوب می شوند! حتی برخی از این مواد ممکن است آفتاب سوختگی را تشدید کنند و فقط باعث قرمزی بیشتر پوست شوند. روغن بچه، روغن زیتون، روغن بادام و وازلین نیز همگی به برنزه شدن پوست کمک می کنند اما از آن محافظت نمی کنند. پس در آخر می بینیم که محصولات کارخانه ای مخصوص زیر آفتاب (دارای SPF ۱۵ یا بالاتر) و لوسیون های بعد از آفتاب بهترین انتخاب هستند.

 

این مواد طبیعی به پوست رنگ می دهند

قهوه، آب هویج، آب گوجه و… که افراد برای برنزه شدن به بدن خود می زنند از جمله موادی است که استفاده از آنها حتی بدون آفتاب گرفتن هم به بدن رنگ می دهد. عملکرد آفتاب در این موارد به اینگونه است که باعث باز شدن منفذهای پوست و سرایت این رنگ ها به لایه های عمیق تر آن می شود. بعضی افراد برای برنزه کردن از مواد دیگری مانند بتادین نیز استفاده می کنند که اصلا توصیه نمی شود چون ممکن است فرد به ید حساسیت داشته باشد از طرف دیگر بتادین به علت ماهیت ضدعفونی کننده اش نباید برای مدت زیاد روی پوست بماند زیرا در این حالت باعث خراب شدن پوست می شود، یادتان نرود بتادین می تواند به پوست رنگ دهد ولی ممکن است آن را ابلق و دو رنگ کند.

 

کرم های اتوبرنز چه عارضه هایی دارند؟

برنزه شدن پوست توسط دی هیدروکسی استون عارضه خاصی ندارد. البته احتمال دارد بعضی از پوست ها بعد از استفاده از اینگونه محصولات به دلیل ماده موجود در آنها خشک شوند و این کمی برای شخص آزاردهنده باشد اما خوشبختانه بسیار کم پیش می آید که باعث به وجود آمدن آلرژی و حساسیت در فرد شود هر چند در بعضی موارد اتفاق می افتد.

اگر بعد از استفاده از کرم ها یا لوسیون های اتوبرنز دچار خارش و التهاب در پوست شدید، این موضوع نشان می دهد، شما جزو آن افرادی هستند که حساسیت به این ماده دارند، بنابراین باید برای درمان به پزشک متخصص پوست مراجعه کنید و مصرف آن ماده را هم کنار بگذارید چون ممکن است درصورت استفاده مجدد پوست شما واکنش حساسیتی بیشتری از خود نشان دهد.

 

کدام کرم اتوبرنز خوش رنگ ترین است؟

هنگام مراجعه به داروخانه با انواع متفاوتی از این نوع محصولات مواجه خواهید شد که قیمت های متفاوتی دارند، علت این تفاوت غلظت متفاوت مواد موجود در آنهاست. معمولا در فرآورده های اتوبرنز از غلظت های ۵/۰ تا ۵ درصد DHA استفاده می شود اما اگر رنگ برای تان مهم است باید بدانید که خوش رنگ ترین آنها مربوط به غلظت ۳درصد است همچنین کرم های اتوبرنزه مرغوب چرب نیستند و پایداری رنگ دارند. باید یادآور شوم که استفاده از غلظت های بالاتر و استفاده به دفعات کمتر باعث به وجود آمدن رنگ یکنواخت تری روی پوست شما می شود و استفاده از غلظت های کمتر و به دفعات بیشتر نمی تواند چنین رنگ یکنواختی را به وجود بیاورد. بنابراین بهتر است در روز یک بار از یک لایه کرم یا لوسیون یا اسپری روی پوست تان استفاده کنید نه چند بار چون زیبایی و دوام آن بیشتر خواهد بود.

 

چگونه برای مدت طولانی برنزه بمانید

۱. پیش از استفاده از محصولات خود برنزه کننده اندکی از آن را روی قسمت کوچکی از پوست (قسمتی که زیاد در چشم نباشد) امتحان کرده تا ببینید چگونه پوست شما به آن واکنش نشان می دهد.

۲. ترکیبات برنزه کننده به سلول های مرده بیشتر از سلول های زنده می چسبد. بهتر است برای اینکه نتیجه بهتری بگیرید، ابتدا سلول های مرده و پوسته ها را از سطح پوست تان تمیز کنید تا مطمئن شوید به صورت یکدست برنزه می شوید. بهترین روش برای خلاصی از این سلول های مرده استفاده از لیف است.

۳. استفاده از مرطوب کننده ها بعد از پاکسازی پوست(پوسته ریزی پوست یا از بین بردن سلول های مرده) امری بسیار مهم است چراکه با این کار به DHA اجازه می دهید به صورت یکنواخت و یکدست به سلول ها بچسبد پس قبل از استفاده از برنزه کننده ها، پوست خود را با لایه ای نازک از مرطوب کننده، بپوشانید.

۴. از صورت خود شروع کرده و به تدریج به سمت پایین بیایید. از دوسـت خود برای پوشش پشت خود کمک بگیرید.

۵. پس از اتمام کار دست های خود را فورا بشویید. البته بهتر است از یک دستکش لاتکسی استفاده کنید.

۶. روی مفاصل، مثل زانو و آرنج مقدار کمتری از ماده اتوبرنز بمالید تا بیش از حد سیاه نشوند.

۷. هر روز پوست خود را سایش دهید تا پوست های مرده از پوست تان جدا شوند و هر ۳، ۴ روز یک بار مجددا از برنزه کننده استفاده کنید تا زمانی که به رنگ دلخواه خود دست یابید.

 

چه فرقی بین برنزه کردن با دستگاه درسالن و برنزه کردن مقابل آفتاب وجود دارد؟

با دستگاه های برنزه کننده سالنی احــــتمــــال آفتاب سوختگی بسیار کمتر است. اما این موضوع خطر دستگاه های برنزه کننده سالنی را نمی کاهد بلکه خطر آن را افزایش می دهد زیرا بدون خطر آفتاب سوختگی فرد مقادیر زیادی اشعه سرطان زای UVA دریافت می کند.

برنزه کننده ها یا سولاریوم و حمام آفتاب

درست است که محصولات برنزه کننده عوارض خاص خود را دارند اما این عوارض وقتی خود را نشان می دهند که مصرف بیش از اندازه و افراطی شود؛ در واقع منظور این است که یعنی استفاده از چنین محصولاتی برای کوتاه مدت و در دفعات محدود و انگشت شمار مشکلی ایجاد نخواهد کرد.به طور کلی نباید فراموش کرد که در مقایسه بین نور آفتاب، اشعه فرابنفش سولاریوم و محصولات برنزه کننده بدون شک خطر نور آفتاب و دستگاه سولاریوم به مراتب بیشتر از برنز ه کننده هاست.

 

اگر برنزه کرده اید و می خواهید سفید شوید…

آبلیمو از آن دست موادی است که برای از بین بردن رنگ برنزه پوست بسیار استفاده می شود چرا که هم خاصیت لایه برداری دارد و هم رنگ پوست را روشن می کند. کافی است لیمو را قاچ کرده و روی مناطق برنزه و تیره شده پوست بمالید.حدود۲ تا ۳ دقیقه آن را ماساژ دهید و سپس۱۰ دقیقه آن را رها کنید تا روی پوست خشک شود و بعد دوش بگیرید و اگر هم توانستید در حمام حسابی پوست را لیف بکشید.

اسید سیتریک داخل آبلیمو، سلول های مرده را از بین می برد و در نتیجه پوست برنزه شده کم کم به رنگ طبیعی خود بازمی گردد. با اینکه به احتمال زیاد این روش به شما کمک خواهد کرد تا احساس تازگی کنید اما هنگام به کار بردن آن حواس تان را جمع کنید اگر پوست تان شروع به خارش کرد، آن را سریع بشویید. چون این احتمال وجود دارد که پوست شما حساس باشد و نتواند اسید را روی خود تحمل کند. پس دقت داشته باشید که به پوست تان آسیب نرسانید و هر گز از این شیوه روی پوست های آسیب دیده استفاده نکنید.

QR Code For: آموزش برنزه کردن پوست با افتاب

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.