سرخط خبرها

آموزش جاوا اسکریپت

آموزش جاوا اسکریپت

برای تعریف و ایجاد یک اسکریپت ، از تگ < script > استفاده می شود . کلیه دستورات مورد نظر اسکریپت ، درون تگ باز و بسته < script > تعریف شده و به عبارتی محدوده کدهای اسکریپت را تعیین می کند . در هر صفحه HTML ، می توان به تعداد مورد نیاز از تگ < script > استفاده کرد ، که هر تگ به صورت مجموعه ای واحد برای خود عمل می کند .

تگ < script > :

از تگ < script > برای قرار دادن یک اسکریپت ( برنامه های نوشته شده توسط زبان های برنامه نویسی اسکریپتی مثل Java Script , VB Script ) درون صفحات HTML استفاده می شود . مجموعه دستورات برنامه مورد نظر بین تگ باز و بسته < script > قرار بگیرند .

مثال : در مثال زیر یک اسکریت ساده در صفحه قرار داده شده است . به نکات زیر دقت کنید :

نکته ۱ : علاوه بر Java Script ، زبان های اسکریپتی دیگر از قبیل VB Script یا EcmaScript نیز وجود دارند و در هر تگ < script > باید به وسیله خاصیت Type نوع و زبان اسکریپتی مورد استفاده در ان اسکریپت را تعیین کرد . در مثال زیر زبان اسکریپت Java Script و نوع آن متن تعیین شده است .

 

نکته ۲ : در مثال زیر از دستور document.write استفاده شده است . این دستور برای نمایش یک متن خروجی که در پرانتز جلوی آن تعیین می شود ، در صفحه به کار می رود . در ادامه با شی document و خواص و متدهای آن آشنا خواهید شد .

کد :

< html >
  < head >
    < title > Title of Page عنوان صفحه < /title >
  < /head >
  < body >
    < script type=”text/javascript” >
document.write ( “This is an Script !” )
< /script >

< /body >

</html>

 : خروجی

This is an Script !

انواع حالت های دستورات اسکریپتی :

به طور کلی ۲ حالت اسکریپت ( برنامه اجرایی ) در صفحات وب قابل پیاده سازی است :

  1. اسکریپت های که می خواهیم به محض لود شدن صفحه ، اجرا شده و اثر خود را نمایش دهند . در این حالت باید اسکریپت ها را در قسمت < body > صفحه قرار داد .
  2. اسکریپت هایی که می خواهیم در هنگام بروز یک رویداد در صفحه ، مثل کلیک بر روی یک دکمه خاص و … اجرا شوند . به عبارت دیگر می خواهیم اجرای آنها کنترل شده باشد . در این حالت دستورات اسکریپت را در قسمت < head > صفحه و یا در یک فایل خارجی js. تعریف کرد .

محل قرار دادن اسکریپت ها در صفحات وب :

 

۱ ) درون محدوده اصلی صفحات HTML ، در قسمت تگ < body > :

تگ هایی که در قسمت < body > قرار بگیرند ، به محض اجرای صفحات اجرا شده و اثر خود را نمایش می دهند .

اسکریپت های تعریف شده در این قسمت ، به محض بارگداری و نمایش صفحه اجرا شده و خروجی خود را تولید می کنند . این نوع اسکریپت ها می توان در هر جای محدوه تگ < body > صفحات تعریف کرد . در این نوع اسکریپت ها ، هیچ کنترلی از سوی کاربر برای اجرای آنها وجود ندارد ، مگر اینکه دستورات آن در قالب یک تابع ( function ) تعریف شده باشند ، که تا زمان فراخوانی آن تابع اجرا نخواهند شد .

 

مثال : در مثال زیر یک اسکریپت ساده در قسمت تگ < body > صفحه ایجاد شده است . این اسکریپت به محض لود شدن صفحه اجرا شده و خروجی خود را تولید می کند .

 

< html >
  < head >
    < title > Title of Page عنوان صفحه < /title >
  < /head >
  < body >
    < script type=”text/javascript” >
document.write ( “This script is placed in the body section . ” )
< /script >

< /body >

</html>

This script is placed in the body section .

۲ ) در قسمت تگ < head > :

ولی اسکریپت هایی که در بخش < head > قرار بگیرند ، تا زمانی که توسط کاربر فراخوانی نشده و یا رویداد در نظر گرفته شده برای اجرای آنها اتفاق نیفتد ، اجرا نخواهند شد .

اسکریپت هایی که می خواهیم در هنگام بروز یک رویداد در صفحه مثل کلیک بر روی یک دکمه و … اجرا شوند ، را می توان در قسمت < head > تعریف کرد . دستورات اسکریپت های این قسمت بایستی در قالب توابع تعریف شده باشند و تا زمانی که از سوی برنامه یا کاربر فراخوانی نشده باشند ، اجرا نخواهند شد . مزیت این روش در این است ، که این اسکریپت ها قبل از اجرا توسط مرورگر لود شده اند . فراخوانی باید توسط یک اسکریپت دیگر در قسمت تگ < body > صورت بگیرد .

 

۳ ) در یک فایل خارجی js. :

در این حالت تمام اسکریپت های مورد نظر را در یک فایل خارجی متنی با پسوند JS ، تعریف کرده و سپس به وسیله تگ < script > در قسمت < head > صفحه ، بین آن فایل و صفحه لینک ایجاد می کنیم .
از این جالت معمولا در مواردی که بخواهیم کدهای اسکریپت را از محتویات صفحات HTML جدا کرده و یا از یک سری دستورات و توابع اسکریپتی مشترک در چند صفحه استفاده کنیم ، کاربرد دارد .
اسکریپت های این حالت باید در قالب توابع مختلف تعریف شده و تا زمانی که از سوی برنامه یا کاربر فراخوانی نشوند ، اجرا نخواهند شد .

مثال : در مثال زیر ابتدا یک اسکریپت در یک فایل خارجی به نام myscript.js تعریف کرده و سپس بین صفحه و آن فایل ارتباط ایجاد کرده ایم . تابع ( ) hello2 توسط رویداد کلیک دکمه فرمان فراخوانی و اجرا می شود . برای اجرای آن بر روی دکمه فرمان کلیک کنید :

< html >
  < head >
    < title > Title of Page عنوان صفحه < /title >
    < script type=”text/javascript” src =”../myscript.js” >            * ایجاد لینک بین صفحه و فایل اسکریپت *
< /script >

< /head >
  < body >

    محتویات صفحه   
    < input value=”to view script Click me” id=”btnhello2″ type=”button” onclick=”hello2( )” / >
  < /body >
</html>

QR Code For: آموزش جاوا اسکریپت

درباره ی jizjiz

یک دیدگاه

  1. تشکر فراوان از اموزش نرم افزارتون

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.