سرخط خبرها

آموزش دستورات CMD

آموزش دستورات CMD

رایانه‌ ها به وسیله سیستم عامل امکانات نرم افزاری و سخت افزاری را در اختیار کاربران قرار می‌ دهند و این کار را با استفاده از رابط کاربری User Interface انجام می‌ دهند. رابط کاربری در سیستم عامل‌ های قدیمی فقط بصورت متنی بود (همانند خط فرمان) و با پیشرفت دانش رایانه ، رابط‌های کاربری گرافیکی Graphic User Interface هم به سیستم عامل‌ ها افزوده شد. خط فرمان در سیستم عامل‌های مانند ویندوز ، لینوکس و… بصورت یک نرم افزار ارائه می‌شود که Command Prompt نام دارد.

اگر از کاربران به نسبت حرفه ای سیستم عامل ویندوز باشید حتما با ابزار Command Prompt آشنایی دارید. از این ابزار بیشتر در مواقعی استفاده می شود که انجام بعضی کار ها در محیط گرافیکی ویندوز مشکل است یا غیرممکن.

مزایای استفاده از خط فرمان در ویندوز :

استفاده از خط فرمان در ویندوز ، مزایای زیادی دارد از جمله، کمتر در معرض ویروس و حملات مختلف قرار میگیرید و میتوانید عملیاتی را که در محیط گرافیکی قابل انجام است یا به سختی انجام میشود را به راحتی انجام دهید.

محیط کار این ابزار به صورت کاملا دستوری است و هیچ ابزاری برای انجام عملیات به صورت گرافیکی ندارد. در نتیجه شما برای انجام کارها به طور کامل باید از دستورات متنی از پیش تعریف شده استفاده کنید. ما در این مقاله قصد نداریم تمامی دستوارت مفید و سودمند این ابزار را برای شما شرح دهیم.ما قصد داریم ۱۰ تا از مهمترین دستورات مفیدی که می توان در رابط کاربری این ابزار را به کار برد خدمتتان بیان کنیم.

استفاده از خط فرمان

خط فرمان در سیستم عامل‌های مانند ویندوز، لینوکس و… بصورت یک نرم‌افزار ارائه می‌شود که معمولاً نام Command Prompt دارد. برای اجرای خط فرمان در سیستم عاملمایکروسافت ویندوز، می‌توانید از منوی Start، گزینه All Programs پوشه Accessories را باز کنید و برنامه Command Prompt را اجرا کنید. در محیط این برنامه (Command Prompt لینوکس هم مشابه ویندوز است) می‌توانید با استفاده از دستورات خط فرمان، کارهای رایانه‌ای تان را انجام دهید.

خط فرمان در سیستم عامل‌های مانند ویندوز ، لینوکس و… بصورت یک نرم افزار ارائه می‌شود که Command Prompt نام دارد. برای وارد شدن به CMD در ویندوز از منو استارت وارد Run شوید و عبارت Cmd را تایپ کنید و اینتر بزنید ..

برای باز کردن CMD به ۶ روش می توان عمل کرد :

۱٫ Start > All Programs > Accessories > Command prompt
۲٫ Start > Run > (type) cmd
۳٫ winkey + R > (type) cmd
۴٫ Create ShorCut
۵٫ Start By Batch File
۶٫ C:\windows\system32\cmd.exe

بعد از باز کردن CMD با صفحه سیاه و سفیدی رو به رو می شوید که تنها امکان تایپ دستور وجود دارد.

– دستور help

برای نشان دادن تمام دستورات داس (البته در سیستم عامل ویندوز) دستور help را وارد کنید. همانطور که مشاهده می کنید تمامی دستورات نمایش داده می شوند.

معرفی چند دستور

در اینجا فقط برای آشنایی بیشتر چند دستور خط فرمان را نام می‌بریم: DEL حذف فایل، COPY کپی فایل، MOVE جابجا کردن (Cut) فایل، RENAME تغییرنام فایل ای پوشه، MKDIR ساخت پوشه، RMDIR ساخت پوشه، EDIT ویرایش فایل متنی ساده، COLOR تغییر رنگ زمینه و خط Command Prompt، CLS پاک کردن دستورات قبلی. همان طور که اشاره کردیم برای راهنمایی بیشتر دستورات از پارامتر /? استفاده می‌کنیم.

– دستور ipconfig (نمایش سریع آیپی آدرس سیستم شما):

شما با استفاده از این دستور میتوانید آی پی داخلی که سیستم شما به خود اختصاص داده است به همراه subnet mask و default gateway را پیدا کنید.

شما در حالت عادی می توانید آی پی آدرس سیستم خود را از طریق کنترل پنل به دست آورید.اما این کار نیاز به چند کلیک داردو وقت به نسبت کمی را از شما می گیرد.ما روشی ساده و سریعتر را سراغ داریم.شما می توانید با استفاده از دستور ipconfig ,سریعا آیپی آدرس سیستم کامپیوتری خود و دیگر اطلاعات مرتبط ماند آدرس ورودی خروجی پیشفرض یا default gateway را به دست آوردید. برای برخورداری از این قابلیت کافی است دستور ipconfig را درون پنجره Command Prompt وارد کنید تا یک لیست از تمام ارتباطات شبکه ای که کامپیوتر شما از آن ها استفاده می کند را ملاحظه کنید.با وارد کردن این دستور و زدن کلید Enter در صورتی که شبکه شما بدون سیم هم باشد لیستی از مشخصات مربوط به این نوع شبکه را هم در اختیار شما قرار می دهد.

– دستور ping

اکثر شما با این دستور آشنایی کامل دارید. با استفاده از این دستور میتوانیم بفهمیم که به اینترنت یا در یک شبکه داخلی به یک سیستم دیگر ارتباط داریم یا خیر. این دستور امکانات زیادی را برای ما فراهم میکند به عنوان مثال شما میتوانید با استفاده از –t یک پینگ پیوسته به آدرس مورد نظر داشته باشید.

دستور Ping: آیپی هدف را نشان می دهد و همچنین از فعال بودن مقصد هم گزارش می دهد.

شما میتوانید در این دستور از domain name هم استفاده کنید به عنوان مثال یک پینگ به سایت گوگل میزنیم.

نکـــــــته :

برای باز کردن ابزار Command Prompt در ویندوز ۸ کافی است کلید پنجره روی صفحه کلید خود را فشار دهید و در رابط باز شده ,عبارت Command Prompt را جست وجو کنید.همچنین اگر ویندوز شما ۷ باشد می توانید با فشار دادن کلید ترکیبی Win Key+R ,کادر Run را باز کرده و دستور CMD را وارد کرده کلید Enter را فشار دهید تا رابط دستوری ابزار Command Prompt باز شود.

دستور ipconfig /flushdns (مربوط به DNS):

ممکن است در بعضی از اوقات سرعت وب گردی شما کم شده و به درستی بعضی از سایت ها برای شما باز نشود یا به کندی این عمل انجام شود. معمولا این نوع از مشکلات میتواند ناشی از DNS باشد که با قرار دادن یک آدرس DNS مناسب میتوانید مشکل را حل کنید. اما در برخی موارد علت این مشکل به دلیل کش DNS شمااست که با استفاده از این دستور میتوانید کش DNS را پاک کرده و مشکل را حل کنید. با استفاده از Ipconfig و دستور flushdns میتوان این دستور را نوشت.

اگر شما DNS Server سیستم خود را تغییر دهید تغییرات به یکباره ذخیره نمی شوند.سیستم عامل ویندوز از حافظه کش برای به خاطر آوردن واکنش های DNSای که دریافت کرده ,استفاده می کند.بعد دوباره در آینده زمانی که قصد داشته باشید به آنها دسترسی پیدا کنید این کار به سرعت انجام می شود. برای اینکه مطمئن شوید که ویندوز از DNS Server های جدید به جای قدیمیها استفاده می کند کافی است دستور ipconfig /flushdns را بعد از تغییر DNS Server در ابزار Command Prompt وارد کرده و کلید Enter را بزنید.با این کار خیالتان از بابت به کارگیری DNS Server های جدید به جای قدیمیها راحت می شود

– دستور Ping,tracert (به منظور بررسی مسائل و مشکلات شبکه) :

اگر شما در اتصال به یک وبسایت خاص مشکل دارید یا به طور کلی با مسائل ارتباطی شبکه روبرو هستید جای نگرانی وجود ندارد.ویندوز و دیگر سیستم عامل های دارای ابزارهای استانداری برای رفع کردن این گونه مشکلات هستند. اولین گزینه ای که ما در اختیار داریم دستور ping است.

برای مثال اگر شما در ورود به سایت گوگل مشکل دارید می توانید از الگوی دستوری ping google.com در ابزار Command prompt استفاده کنید.با تایپ این دستور و زدن کلید Enter در ابزار Command Prompt ,ویندوز بسته هایی را به Google.com ارسال می کند.بعد گوگل نسبت به این بسته های اطلاعاتی واکنش نشان داده و متقابلا بیانیه ای مبنی بر دریافت صحیح آنها به شما می دهد. شما با این روش درمی یابید که کدام بسته ها به گوگل منتقل شده اند. شاید در این بین بسته هایی به مقصد نرسند و یا شاید دیر به مقصد برسند. به هر حال شما با این روش مطمئن خواهید شد که شما در زمان فعلی می توانید با وبسایت ارتباط برقرار کنید یا خیر. در این بین دستور یگری به نام tracert وجود دارد.این دستور مسیری را که یک بسته تا مقصد طی می کند مورد ردیابی قرار می دهد.برای مثال اگر شما دستور tracert google.com را در ابزار Command Prompt وارد کنید مسیری که بسته مورد نظر شما طی می کند تا به سایت گوگل برسد را خواهید دید. این دستور کاربردی فراوان دارد.به عنوان مثال اگر شما در دسترسی به یک وبسایت دچار مشکل شده اید با استفاده از این دستور می توانید ناحیه ای که دچار مشکل شده است را ببینید و برای آن چاره اندیشی کنید.

– ایجاد یک میانبر Shutdown تحت ویندوز ۸ :

همانطور که می دانید خاموش کردن سیستم تحت ویندوز ۸ در حالت عادی کمی سخت است.اما جای نگرانی نیست چرا که شما می توانید با استفاده از دستور shutdown تحت ویندوز۸ یک میانبر روی میز کار خود برای انجام عملیاتی همچون خاموش شدن سیستمتان ایجاد کنید.شما هچنین می توانید از این روش برای ریست سیستم خود نیز استفاده کنید.خب اجازه دهید بریم سراغ روش انجام این کار : برای ایجاد میانبر به منظور خاموش کردن سیستم خود از الگوی دستوری shutdown /s /t 0 در ابزار Command Prompt استفاده کنید. برای ایجاد میانبر به منظور ریست سیستم خود از الگوی دستوری shutdown /r /t 0 در ابزار Command Prompt استفاده کنید.

– استفاده از دستور recimg به منظور ایجاد الگوهای بازیابی سفارشی :

اگر مقالات اخیر سایت را دنبال کرده باشید حتما به یاد دارید که ویژگی ای با نام Refresh Your PC درون ویندوز ۸ وجود دارد.شما با استفاده از این قابلیت می توانید وضعیت سیستم خود را به حالتی که انگار تازه ویندوز نصب کرده اید درآوردید.البته باید دقت داشته باشید که این ویژگی در حالت پیشفرض مخفی است.اما خب جای نگرانی ای وجود ندارد شما می توانید با استفاده از دستور recimg در Command Prompt کلیه برنامه هایی را که نصب کرده اید پاک کنید.همانطور که گفته شد اجرای این روش بدین حالت است که گویی تازه یک ویندوز ۸ روی سیستم خود نصب کرده اید.البته استفاده از این روش جزییاتی نیز دارد که اگر مایل بودید می توانید در قسمت نظرات بیان کنید تا جزییات این دستور نیز خدمت شما توضیح داده شود.

– دستور wbadmin start backup (به منظور ایجاد الگوهای بازیابی سیستمی) :

همانطور که می دانید رابط کاربری گرافیکی پشتیبان گیری ای که در ویندوز۷ وجود داشت دیگر در ویندوز۸ نیست.این الگوهای سیستمی شامل یک ضبط کامل از هر فایل روی سیستم بودند.در نتیجه از دقت بسیار بالایی نیز برخوردار بودند.حال این رابط گرافیکی همانطور که گفته شد در ویندوز ۸ وجود ندارد. اما جای نگرانی وجود ندارد.شما می توانید از دستور wbadmin start backup برای بهره مندی از این قابلیت استفاده کنید.البته دقت داشته باشید برخلاف تمامی دستورات گفته شده که در ابزار Command Prompt قابل اجرا بودند این ابزار را باید و باید از طریق PowerShell اجرا کنید. نکته اطلاعاتی :ابزار PowerShell نوع پیشرفته تر Command Prompt است که اختیارات بیشتری را برای کاربران فراهم می کند.

– دستور sfc/scannow (به منظور اسکن فایل های سیستمی برای بررسی مسائل) :

اگر از کاربران به نسبت حرفه ای سیستم عامل ویندوز باشید حتما با ابزار system file checker آشنایی دارید.از این ابزار برای برای اسکن فایل های سیستمی برای بررسی مسائل احتمالی استفاده می شد. حال اگر فایل های سیستمی خراب شده و یا حذف شده بودند ابزار system file checker آنها را به حالت اول و بدون مشکل خود باز می گرداند. شما می توانید برای استفاده از system file checker از دستور sfc /scannow در Command Prompt و تحت یک حساب کاربری مدیر استفاده کنید.

– دستور telnet (برای اتصال به سرورهای تلنت) :

کلاینت تلنت به طور پیشفرض نصب نشده است.برای اتصل به سرورهای تلنت و بهره مندی از ویژگی های آن باید کلاینت تلنت را از طریق کنترل پنل خود نصب کنید.بعد از نصب,شما می توانید با استفاده از دستور telnet به سرورهای تلنت بدون نیاز به هیچ نرم افزار جداگانه ای متصل شوید.

– دستور cipher (پاک کردن دائمی یک پوشه و بازنویسی روی آن برای جلوگیری از بازیابی ):

دستور cipher اغلب برای مدیریت رمزنگاری استفاده می شود.اما جالب است بدانید این دستور دارای تنظیمی است که شما می توانید با استفاده از آن داده های بی معنا و پوچ را روی درایو مورد نظر خود ریخته ,فضای آن را آزاد کرده و مطمئن شوید که داده های روی درایو به هیچ وجه توسط هیچ نرم افزاری قابل بازیابی نیست.دقت داشته باشید داده هایی که در حالت عادی حذف می شوند روی دیسک باقی می مانند مگر اینکه از درایوهای SD استفاده کنید.به طور کلی دستور cipher این اجازه را به شما می دهد تا به طور کاملا واقعی داده های موجود روی یک درایو را بدون هیچ نرم افزار کمکی ای پاک کنید.

ciper /w:C:\ 10- دستور netstat –an (به منظور لیست کردن پرت ها و ارتباطات شبکه ای ی برقرار شده) :

دستور netstat بسیار سودمند است. این دستور تمامی انواع مشخصات شبکه در حالی که روی تنظیمات مختلف ست شده باشند را به طور دقیق نشان می دهد.یکی از مهمترین مکمل های مورد استفاده دستور netstat ,دستور netstat –an می باشد.این دستور تمامی ارتباطات شبکه ای باز روی سیستم خودشان,همراه با پرت مورد استفاده و آیپی آدرس خارجی ای که متصل شده اند را نمایش می دهد. خب این هم از مقاله امروز. دقت داشته باشید که این لیست کامل نیست.

اما ما با ذکر قطره ای از دریای پرامکانات سیستم عامل ویندوز قصد داشتیم به شما یادآوری کنیم که تنها سیستم عاملی که این قابلیت ها را دارد تنها لینوکس نیست.قابل توجه کاربران لینوکس!!

 

– کپی برداری از متن در cmd
برای کپی کردن متنی در محیط خط فرمان همانطور که می دانید به صورت معمولی همچین امکانی وجود ندارد که کپی کرد و یا متنی را انتخاب کرد، اما برای اینکار در محیط نرم افزار کلیک راست کرده و گزینه Mark را انتخاب می کنیم، هم اکنون محیط برای کپی متنی آماده است. پس متن مورد نظر را انتخاب کرده و کلید Enter را می زنیم تا متن به حافظه کیپبورد کپی شود.

– لغو دستور
برای لغو دستوری که درحال اجرا است می توانید از کلیدهای ترکیبی Ctrl+C استفاده کنید.

–  آدرس دقیق و سریع یک فایل با استفاده از دراگ اند دراپ
شاید بخواهید به یک پوشه بروید مانند G:\Documents and Settings\Chachi\Application Data\Mozilla\Firefox آیا شما حاضرید این همه آدرس را تایپ کنید؟ قطعا نه پس برای آسان کردن کار قابلیتی جالب در cmd وجود دارد که می توان با Drag and Drop یک فایل به داخل محیط cmd آدرس آن را ببینید و آن را کپی کنید…

QR Code For: آموزش دستورات CMD

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.