سرخط خبرها

آموزش نحوه شستن لباس

آموزش نحوه شستن لباس

چطور و با چه شیوه‌ای از لباس‌های خود نگه داری کنیم و آنها را بشوییم که خراب نشوند و بافت آنها دیر از بین بروند ؟

آیا تا کنون به‌این موضوع برخورد کرده‌اید که بعد از دو‌یا سه بار شستن‌ یک لباس ، بافت آن از بین می‌رود ، شل می‌شود و ‌یا ‌اینکه رنگ و روی روز اول خود را از دست می‌دهند ، اما‌این موضوع برای لباس‌هایی که در دومین و‌یا سومین دفعه‌ی شست و شوی به‌این حالت در می‌آیند برایتان باور نکردنی است و عجیب به نظر می‌رسد ،‌یکی از دلایل ‌این است که شما ، شاید نحوه‌ی درست شست وشویی‌ این لباس را نمی دانستید ، البته به غیر از لباس‌هایی که خودشان واقعا جنس خوبی ندارند و بعد از دو بار شست و شوی از بین می‌روند .

چنانچه می دانیم لباس های با جنس مختلف با توجه به جنس آنها به روشهای متفاوت شسته می شوند و هر لباس تا دمای بخصوصی را می تواند در موقع شستن تحمل نماید همان طور هم نحوه خشک کردن لباس ها نیز با هم فرق می کند. با خواندن علائم بین المللی بر روی اتیکت لباس می توان پی برد که چگونه می توان آن لباس را شست و خشک نمود.

انواع روشهای شستن

شستن با دست
شستن با ماشین لباسشویی
شستن و خشک کردن در خشکشویی

انواع روشهای خشک کردن

چلاندن توسط چرخش ماشین لباسشویی

خشک کردن لباس بدون چلاندن بر روی بند

خشک کردن بر روی بند پس از چلاندن لباس

خشک کردن بر روی سطح صاف پس از چلاندن لباس

خشک کردن با دستگاه خشک کن پس از چلاندن لباس

خشک کردن بر روی سطح صاف بدون چلاندن لباس

شستن در خشکشویی

شستن با ماشین لباسشویی
در صورتی که در روی اتیکت لباس علامت دست نقش نشده باشد لباس را می توان با ماشین لباسشویی شست عدد درج شده در اتیکت حداکثر دمای مجاز در حین شستشو می باشد علامت مثلث نشانه استفاده از سفید کننده ها می باشد و وجود ضربدر بر روی آن ممنوعیت استفاده از سفیدکننده ها را نشان می دهد.

نکات قابل توجه در شستشوی لباس

قبل از ریختن لباس ها در ماشین لباسشویى، جیب هاى لباس را به دقت وارسى کنید و محتویات جیب ها راخالی نمایید.
لباس هاى سفید و رنگى را از هم جدا نمایید و جداگانه بشویید.
درجه ماشین لباسشویى را روی دمای مناسب با توجه به جنس و نوع لباس ها و میزان کثیف بودن لباسها قرار دهید.
لباس ها را بعد از شستن خوب آبکشى کنید زیرا باقى ماندن مواد شوینده در الیاف لباس مى تواند موجب بروز انواع حساسیت هاى پوستى به ویژه در کودکان شود.
زیپ لباس هاى زیپ دار را قبل از انداختن آنها در ماشین لباسشویى ببندید.
لباس های ظریف منجوق دوزی و تزیین دار را وارونه نموده و در کیسه توری بیاندازید و سپس در ماشین لباسشویی بیاندازید.

 

موارد عدم استفاده از خشک کن

نقش دایره اى درون یک مربع، بر روی اتیکت لباس علامت مربوط به استفاده از خشک کن است. چنانچه بر روی این علامت نقش ضربدرى قرار گرفته باشد، به این معنى است که استفاده از خشک کن براى این لباس مناسب نیست.
لزوم بردن لباس به خشک شویی
نقش دایره اى که علامت P بر روی آن قرار گرفته است نشان دهنده آن است که بهترین راه برای شستشوی لباس از طریق خشکشویی است.
عبارت «DO NOT WRING OR TWIST»
اگر بر روی برچسب لباس عبارت «DO NOT WRING OR TWIST» نوشته شده باشد، برای گرفتن آب اضافی، لباس به هیچ وجه نباید با دست و یا با ماشین لباسشویی پیچانده و چلانده شود فقط لباس را کمی تحت فشار قرار دهید و آب اضافی را خارج کنید لباس را برای خشک کردن روی بند رخت آویزان ننمایید آنرا بر روی سطحی مسطح قرار دهید تا خشک شود.

 

نحوه شستن و خشک کردن لباس های بافتنی :

پاییز در راه است و به زودی باید به سراغ چمدان لباس‌های پاییزه و زمستانی‌تان بروید. لباس‌های بافت هم در این میان طرفداران زیادی دارند.

با این حال نگهداری لباس‌های بافتنی کار چندان ساده‌ای نیست. از نگهداری لباس در کمد گرفته تا شستن و بعد هم خشک کردن لباس.

مراقبت و نگهداری از لباس‌های زمستانی خصوصا لباس‌های بافتنی بسیار مهم است. اگر از لباس‌های زمستانه مانند پلوور و ژاکت به ‌خوبی نگهداری نشود، ممکن است به ‌سرعت از هم باز شده و گشاد و خراب ‌شود. خیلی راحت می‌توانید از بدشکل شدن و کهنگی بلوزهای بافتنی خود جلوگیری کنید.

شستن لباس‌های بافتنی

لباس‌های بافتنی را در محلول آب سرد با پودرهای کم کف یا مایعات مخصوص و نرم کننده مدت کمی خیس کنید.

آن‌ها را مشت نزنید، تنها کمی آن‌ها را بمالید و سپس آبکشی کنید.

لباس‌های بافتنی کاملا خیس را به هیچ وجه آویزان نکنید چون باعث کش آمدن قسمت‌هایی از لباس می‌شود.

به جای آن لباس‌ها را در یک سبد یا صافی پایه‌دار پهن کنید، تا کاملا آب‌شان گرفته شود.

 

نکات شستن لباس :

اول اینکه هرگز پوشاک بافتنی رو با ماشین لباسشویی نشورید. همیشه پوشاک بافتنی رو با دست بشورید.

دوم: اجازه ندید پوشاک بافتنی انقدر کثیف بشه،که برای شستنش نیاز به چنگ زدن با دست باشه.پس وقتی احساس کردید کمی کثیف شدن اونها رو بشورید.

سوم : هرگز بافتنیهاتون رو به بخارشویی ها ناشناس ندید.من خودم اصلا بافتنیها رو به خشکشویی نمیدم .اما اینکه نگفتم شما هم هرگز به خشکشویی ندید به این خاطره که شاید جایی در بین خشکشویی ها باشه که برای شستن و بخار دادن پوشاک بافتنی،دقت لازم رو بخرج بده.(هر چند که من تا حالا نشنیدم کسی پوشاک بافتنی رو به بخارشویی ببره و حداقل یک یا دو سایز بزرگتر نشه.)

چهارم :وقتی میخواید بافتنی ها رو بشورید، مقدار مناسب از پودر لباسشویی رو توی ظرف مناسب بریزید و پودر رو با آب هم بزنید تا پودر کاملا داخل آب حل بشه و دونه های پودر بطور جامد باقی نمونه.بعد بافتنی رو به قول معروف توی اون بخیسونید.اجازه بدید ۳۰ دقیقه یا حداکثر ۴۰ دقیقه توی محلول کف باقی بمونه. بعد شروع به شستن اون کنید،اما نباید مثل لباسهای معمولی با دست اونها رو چنگ بزنید و یا فشار بدید روی هم و یا … . بلکه باید با دست کفها رو روی بافتنی بمالید و هر سه یا چهار بار که با دست روی بافتنی کشیدید ،اون رو توی محلول کف تکون داده و بچرخونید.شاید بپرسید مگه فقط با مالیدن دست روی لباس ،اون تمیز میشه؟ در جوابتون باید بگم که بله وقتی لباس زیاد کثیف نباشه، با مالیدن دست و حرکت دادن کفها روی لباس ،تمیز میشه.البته منظورم از کشیدن دست روی لباس ،ناز کردن اون نیست.من خودم بعضی وقتها ممکنه کمی هم در حین شستن به بافتنی با دست فشار بیارم که تمیز بشه و مطمئن باشید که تمیز هم میشه.بعد از اون محلول کف رو خالی کرده و سه یا چهار بار آب روی بافتنی بگیرید و با تکون دادن بافتنی توی آب باعث خارج شدن کف از داخلش بشید.

پنجم : بعد از آبکشی بافتنی نوبت به خشک کردن اون میرسه،هرگز بافتنیها رو از طناب آویزون نکنید.بلکه پوشاک بافتنی رو روی یه پارچه تمیز سفید رنگ روی یه سطح صاف پهن کنید و اجازه بدید به مرور خودش آبش خارج بشه.

ششم : برای اتو کردن بافتنی ها یه پارچه نخی سفید رنگ تمیز رو روی بافتنی بندازید و بعد اتو رو روی پارچه بذارید و بردارید.یادتون باشه که اتو رو روی بافت نکشید.فقط اتو رو بذارید و بردارید.

نکته مهم : در مورد بافتنیهایی که طرح برجسته دارن ،اتو کردن اونها اصلا مناسب نیست ،چون برجستگی ها از بین رفته و زیبایی بافتتون از دست میره.اگه هم خیلی وسواس دارید که حتما اتوش کنید،طوری اتو کنید که اتو رو روی اون قسمتهای برجسته نذارید.

هفتم : بعضی از دوستان تمایل دارن که حتما بعد از بافتن یه لباس یا شال ،اون رو به بخارشویی ببرن تا به قول خودشون جلا پیدا کنه. من خودم هیچوقت بافتنیهام رو بعد از بافتن به بخارشویی نمیبرم،اما اگه شما هم جزو اون دسته هستید که بخار دادن لباس بعد از پایان مراحل بافت براتون مهمه، میتونید خودتون این کار رو انجام بدید، به این صورت که اتو رو بصورت عمودی روی میزاتو بذارید و بعد یه دستمال خیس با نم زیاد رو روی اتو بندازید و اتو رو روی بخار زیاد بذارید و بعد وقتی بخار دادن اتو شروع شد،لباس رو با فاصله کم بالای بخار اتو بگیرید و به این ترتیب لباستون بخار داده میشه.

لباس‌های بافتنی را هرگز اتو نکنید.

لباسهای بافتنی سفید را حتما در سایه خشک کنید، چون در آفتاب کدر شده و تغییر رنگ می‌دهند.

– در پایان فصل برای نگهداری لباس‌ها، مقداری صابون میان آن‌ها بگذارید تا مو زده نشوند.

– اگر لباسی را با دست می شویید ، آنرا زیاد نچلانید زیرا چروک می شود و باید آن را اتو کنید و زحمت تان زیاد تر می شود .

– لباس را اگر می خواهید با دست بشویید در داخل دست شویی بشورید ، زیرا به ناحیه ی ستون فقراتتان فشار نمی آورد چون ایستاده اید و در حال شستن هستید پس در نتیجه کمرتان اذیت نمیشود .

-اگر لباس را در داخل ماشین لباس شویی قرار می دهید ، بلافاصله بعد از اینکه شستن ماشین لباس شویی به اتمام رسید ، در همان زمان و بلافاصله لباس ها را بر روی رخت آویز قرار دهید ، زیرا اگر لباس ها به مدت زیادی در ماشین لباس شویی باقی بماند ، باعث می شود که لباس ها قارچ بزنند و علاوه بر آن چروک نیز بشوند .

– لباس های از جنس نخ و پشم را به تنهایی خشک کنید و از اینکه با لباس های دیگر هم زمان خشک شود باید جلوگیری کند .

– اگر لباس های خود را بر روی رخت آویز و در بیرون از خانه ، در تراس خانه تان می آویزید تا خشک شود ، دقت داشته باشید که نور خورشید مستقیم بر روی لباس های تان نتابد زیرا رنگ لباس هایتان را از بین خواهد برد و آنها را بی رنگ و رو خواهد کرد .

– برای اینکه لباس تان را اتو کنید در ابتدا یک پارچه ی دیگر را روی آن بیندازید و بعد اتو کنید زیرا از برق افتادن و همین طور از اینکه رنگ لباس تان زود از بین رود ، جلوگیری می کند .

– هنگام اتو کردن حتما به دستوری که بر روی اتیکت آورده شده و دمای مناسبی را جهت اتو کردن به شما داده است دقت بفرمایید.

– هنگامی که می خواهید اتو کشی کنید ، اگر پارچه مورد نظر شما پارچه ی ظریفی است ، از اتوی همراه با بخار آب برای اتو کشی این لباس خودداری بفرمایید .

– خشک کردن لباس ها توسط ماشین لباس شویی ، باعث صدمه زدن به بافت لباس هایتان می شود تا آنجا که ممکن است سعی کنید لباس هایتان را به طور طبیعی خشک کنید .

– پلوورها و ژاکت‌های سنگین خود را به جای آویزان کردن از چوبرختی، بپیچید و تا کنید تا مرتب و تمیز بماند. در مورد پلوورها و بلوزهای سبک حتما از چوبرختی و جالباسی‌های ابری و لایه‌ دار استفاده کنید. از نگهداری بلوز و ژاکت در دراورهای چوب سدر خودداری کنید چون این چوب به پشم و سایر پارچه‌های کشباف صدمه می‌زند.

-همیشه قبل از شستن لباس به برچسب آن دقت کنید. لباس هایی که روی آن نوشته شده است که فقط با مواد شیمیایی و خشک‌شویی شسته بشوند، باید تنها با همین روش شسته ‌شود. اما اگر چنین چیزی ذکر نشده است، می‌توانید لباس را با دست و به آرامی بشویید. یادتان باشد که همیشه قبل از شستن لباس بافتنی، آن را کاملا برگردانید و از روی چپه بشویید.

– از خشک‌کن و اتو برای خشک‌کردن لباس‌های بافتنی مانند پلوور خودداری کنید. در عوض بلوز را به مدت ۵ دقیقه در یک حوله سنگین بپیچید تا آب اضافی‌اش گرفته بشود. سپس پلوور را روی صفحه توری یا سوراخدار پهن کنید تا خشک بشود.

-برای خوش‌بو نگاه داشتن لباس و جلوگیری از صدمه رسیدن به آن می‌توانید بسته‌های کوچک اسطوخودوس و سنبل را در قفسه لباس و دراور بگذارید یا در چوبرختی آویزان کنید

نحوه شستن و خشک کردن لباس های لنین:
لباس های لنین را با دست یا ماشین بشویید و وقتی هنوز نمدار هستند با اتوی خشک اتو نمایید.

نحوه شستن و خشک کردن لباس های پشمی :
لباس های پشمی و همچنین لباس هایی که از ترکیب پارچه ها و الیاف متفاوت دوخته یا بافته شده اند را هرگز با آب گرم نشویید. پس از شستن ابتدا آب اضافی لباس را در لگن با فشار آرام بر آن از لباس خارج کنید و بعد از آن لباس را به صورت صاف بر روی یک سطح صاف پهن کنید و خشک نمایید.

لباسهای بافتنی در صورت آویزان شدن بر روی بند، کش می آیند و فرم اصلی خود را از دست می دهند لباس را پس از چلاندن بر روی سطحی صاف جهت خشک شدن قرار دهید تا از کش آمدن آن جلوگیری نمایید.

نحوه شستن و خشک کردن لباس های نایلونی:
لباسهای نایلونی را با دست در آب گرم بشویید بدون چلاندن از بند رخت آویزان نمایید

نحوه شستن و خشک کردن لباس های تریکوی نخی :
لباس های تریکوی نخی را قبل از آویختن روی بند رخت ، شکل دهید تا پس از خشک شدن بهترین حالت عادی خود را داشته باشد. لباسهای تریکو نخی را پس از شستن هنگامی که هنوز کمی مرطوب هستند با اتو بخار ، اتو نمایید تا با کیفیت بهتر خشک و اتو شوند.

نحوه شستن و خشک کردن لباس های ابریشمی:
لباسهای ابریشمی را با دست در آب گرم و صابون بشویید آب اضافی را با کمی فشردن خارج نمایید و ڵباس را نمدار بر روی درجه ابریشم اتو نمایید.

QR Code For: آموزش نحوه شستن لباس

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.