سرخط خبرها

آموزش نصب جوملا روی لوکال هاست xampp

بی شک جوملا قویترین سیستم مدیریت محتوای حال حاضر دنیاست که به صورت رایگان و متن باز (Open Source) عرضه شده است.

مزیت دیگر سیستم مدیریت محتوای جوملا متن باز(Open Source) بودن آن است که به شما امکان میدهد در صورتی که تمایل به توسعه آن داشته باشید به عنوان یکی از توسعه دهندگان این سیستم شروع به فعالیت نمایید.

اکنون میخواهیم ابزارهای مورد نیاز را برای شروع به کار طراحی وب سایت مبتنی بر جوملا معرفی کنیم تا شما با استفاده از ابزارهای معرفی شده بتوانید وارد دنیای طراحی وب شوید و اولین پروژه تحت وب خود را اجرا کنید.

همانطور که در می دانیم سیستم مدیریت محتوای جوملا تحت زبان برنامه نویسی PHP طراحی شده است، لذا به زبان ساده باید بگویم که لازم است که بتوانیم کاری کنیم که در محیط ویندوز امکان اجرای زبان PHP فراهم شود.
راه حل آسان است کافیست برنامه ای به نام XAMPP را نصب کنیم تا محیطی را بر روی رایانه شخصی ما ایجاد کند تا بتوانیم گامهای نخست خود را برای شروع کار طراحی وب آغاز کنیم.برنامه xampp پس از نصب بر روی محیط ویندوز به شما امکان میدهد که یک محیط مجازی که اصطلاحا به آن “لوکال سرور” میگویند داشته باشید و در این محیط کلیه کارهای طراحی وب خود را انجام دهید.

 در این آموزش روش نصب جوملا بر روی لوکال هاست xampp توضیح داده میشه تا با طی کردن مراحل فوق به راحتی جوملا را بر روی لوکال هاست نصب و شروع به طراحی سایت بر روی لوکال سرور خود نمایید.

اگر برای اولین بار است که تصمیم به نصب جوملا گرفته‌اید بد نیست که بدانید جوملا ۳٫۰ یک محیط نصبی کاربر پسند دارد که بوسیله آن براحتی می‌توانید با چند کلیک سایت خود را راه اندازی کنید. این محیط نصب در جوملا ۳٫۰ تغییراتی با نسخه‌های قبل داشته است به عنوان مثال تنظیمات FTP که در نسخه‌های قدیمی‌تر جوملا در هنگام نصب یک مرحله از نصب را به خود اختصاص می‌داد در نسخه جوملا ۳٫۰ این مرحله حذف شده است بنابراین می‌توان گفت که نصب جوملا ۳٫۰ آسانتر نصب از هر نسخه دیگری از جوملا است.

بنابراین اگر سیستم شما حداقل‌های مورد نیاز برای نصب و راه اندازی جوملا ۳٫۰ را دارد می‌توانید این مقاله جهت نصب جوملا دنبال کنید.

 آموزش نصب جوملا روی لوکال هاست xampp

سیستم مورد نیاز برای نصب جوملا ۳٫۰

با مطالعه پیش نیازهای نرم افزاری جوملا از سازگاری جوملا با میزبان خود مطمئن شوید.

پیش نیازهای نرم افزاری جوملا

نکته : قبل از شروع فرآیند نصب باید سرور را آماده کار کنیم اصطلاحا می‌گوییم Xampp را Start کنیم، البته قبل از start کردن سرور Xampp باید خود Xampp را در سیستم خود از قبل دانلود و نصب کرده باشیم.

در این آموزش موارد زیر را فرا می‌گیریم:

  1. مراحل نصب Xampp بر روی ویندوز
  2. ایجاد بانک اطلاعاتی
  3. نصب جوملا ۳٫۰ فارسی

نصب Xampp

مهم:

    • نصب Xampp برای استفاده در کامپیوتر محلی استفاده می‌‌شود.
    • Xampp برای اجرای خود از پورت ۸۰ استفاده می‌کند بنابراین اگر شما از برنامه‌ای استفاده می‌کنید که با پورت ۸۰ کار می‌کند باید پورت آنرا تغییر داده یا آنرا غیر فعال کنید.
    • برای نصب جوملا بر روی کامپیوتر شخصی باید PHP ، MySQL و Apache را نصب نمایید. برای این منظور از سایت http://www.apachefriends.org/en/xampp.html آخرین نسخه Xampp را دانلود کنید و بر روی کامپیوتر خود نصب نمایید، بدین ترتیب PHP ، MySQL و Apache به صورت پیش فرض روی کامپیوتر شما نصب خواهد شد.Xampp یک ویزارد نصب دارد که به راحتی می‌توانید آنرا نصب نمایید.

جهت راهنمای نصب Xampp به این مقاله از سایت تفریحی جیزجیز مراجعه کنید

در مرورگر خود http://localhost را وارد کنید و سپس زبان انگلیسی را انتخاب نمایید.
روی phpmyadmin کلیک کنید. xamp6 jizjiz ir آموزش نصب xampp

ایجاد پایگاه داده

برای ایجاد پایگاه داده در کامپیوتر شخصی بر روی آیکون Xampp در کنار ساعت کلیک نموده و گزینه phpMyAdmin کلیک نمایید ( یا در مرورگر خود این آدرس http://localhost/phpmyadmin را تایپ کنید تا یک صفحه در مرورگر شما نمایش داده شود. در قسمت DataBase نام پایگاه داده را وارد نموده و بر روی دکمه Create کلیک نمایید.

پس تا اینجا ما پایگاه داده را ایجاد کردیم در حین مراحل نصب ما به نام کاربری مرتبط با پایگاه داده و نام خود پایگاه داده و … نیازمندیم که این اطلاعات به صورت زیر است.

نام هاستlocalhost

نام پایگاه داده : joomla3 این نام را در هنگام ایجاد پایگاه داده وارد کردیم.

نام کاربری پایگاه دادهroot

رمز عبور پایگاه داده: ندارد

 

آپلود فایل‌های جوملا فارسی

آخرین نسخه جوملا فارسی را که به صورت یک فایل zip شده است دانلود کرده و آنرا در پوشه htdocs نرم افزار Xampp قرار دهید و سپس یک فولدر در داخل فولدر htdocs ایجاد کنید مثلا با نام joomlafarsi و بعد بسته مربوط به جوملا را در آن unzip کنید.

 

فرآیند نصب جوملا

اگر این مقاله را به دقت دنبال کرده باشید مقدمات نصب جوملا فراهم شده است و همینک می‌توانیم جوملا را نصب کنیم. به این صورت که در address bar مرورگرمان عبارت  (نام فایل اپلود شده در htdocs را می زنیم، در اینجا ما نام فایل رو joomlafarsi زدیمhttp://localhost/joomlafarsi را وارد کنیم. اگر Xampp آماده کار باشد و تمامی مراحل را بدرستی انجام داده باشیم باید با صفحه‌ای همانند شکل زیر مواجه شوید.

joomlan7 jizjiz ir آموزش نصب جوملا Joomla در cpanel

با کلیک برروی دکمه “گام بعدی” مراحل نصب جوملا آغاز می‌شود و فقط در ۳ مرحله ساده می‌توان جوملا را نصب کرد مرحله اول که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید تنظیمات است که باید نام سایت و مشخصات کاربری دلخواه خود را وارد کنید ضمن اینکه شما در این مرحله امکان نصب سایت به صورت غیر فعال را دارید، که بعد در تنظیمات کلی قابل به فعال سازی می‌باشد.

joomlan8 jizjiz ir آموزش نصب جوملا Joomla در cpanel

در این مرحله تنظیمات پایگاه داده را مشاهده می‌کنید که باید اطلاعات دیتابیس را وارد کنید. فیلدهایی را که باید وارد کنید دقیقا در قسمت مربوطه ارائه شده است.

joomlan9 jizjiz ir آموزش نصب جوملا Joomla در cpanel

نوع پایگاه داده: در قسمت نوع پایگاه داده شما نوع پایگاه داده را MySQL/ MySQLi به دلخواه انتخاب نمایید.

نام هاستlocalhost

نام کاربری پایگاه دادهroot

رمزعبور پایگاه دادهندارد

پیشوند جداول: پیشوند جداول پایگاه داده در جوملا ۳٫۰ مانند جوملا ۲٫۵ بطور تصادفی تولید می‌شود و هر بار که شما نسخه‌ای از جوملا ۳٫۰ را نصب می‌کنید این پیشوند تغییر خواهد کرد، که در صورت تمایل می‌توانید این پیشوند را تغییر دهید.

joomlan10 jizjiz ir آموزش نصب جوملا Joomla در cpanel

در این مرحله تمامی اطلاعات شما نمایش داده می‌شود. می‌توانید اطلاعات نمونه جوملا فارسی را نصب کنید، نصب اطلاعات نمونه به شدت برای کاربران تازه کار توصیه می‌شود. این اطلاعات نمونه شامل اطلاعات مفیدی برای درک بهتر جوملا می‌باشد.

در این مرحله می‌توان ایمیل معرفی شده را در پیکربندی اصلی به صورت غیر فعال قرار داد و در پیکربندی از ایمیل دیگری استفاده نمود. در این مرحله تمام اطلاعات وارد شده بررسی و در صورتی که تمام اطلاعات درست وارد شده باشند جوملا به طور کامل نصب می‌شود و به مرحله پایانی می‌رسد.

نکته: در صورتیکه قصد ندارید از اطلاعات نمونه استفاده نمایید گزینه هیچکدام را انتخاب نمایید، هر چند پس از نصب اطلاعات نمونه نیز می‌توانید محتوا را تغییر داده یا حذف نمایید.

joomlan11 jizjiz ir آموزش نصب جوملا Joomla در cpanel

باید پوشه installation را با استفاده از دکمه “حذف پوشه نصب جوملا حذف نمایید که این کار بسیار مهم است و در امنیت سایت شما تاثیر بسزایی دارد. در این مرحله می‌توانید زبان‌های دیگری از ترجمه‌های جوملا را به جوملا خود اضافه کنید.

joomlan12 jizjiz ir آموزش نصب جوملا Joomla در cpanel

بعد از حذف پوشه نصب مراحل نصب جوملا ۳٫۰ به پایان خواهد رسید و شما می‌توانید از سایت جوملایی خود استفاده کنید.

QR Code For: آموزش نصب جوملا روی لوکال هاست xampp

درباره ی jizjiz

یک دیدگاه

  1. خیلی عالی بود مطلب آموزشی تون.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.