سرخط خبرها

آموزش نگه داری و تمیز کردن لپ تاپ

با بالا رفتن سطح آگاهی کاربران و پیشرفت روزافزون تکنولوژی، استفاده از امکانات ارتباطی نیاز به آموزش چندانی ندارد ولی گاهی بعضی توصیه‌ها برای راهنمایی استفاده کاربران مفید است.

برای نگهداری بهینه و تمیز کردن لپ تاپ، خالی از فایده نیست که نیم نگاهی به این مطلب بیندازید.

 اگر از لپ تاپ خود به خوبی مراقبت کنید بدون شک عمر مفید آن بیشتر خواهد شد و کمتر لنگ تعمیر آن خواهید شد. کل کار هایی را که باید انجام دهید را در چند روش ساده و کاربردی برای خوانندگان خلاصه کرده ایم تا مورد استفاده دوستان عزیز قرار گیرد.
تمیز کردن لپ تاپ

با بهترین روش نگهداری از “لپ تاپ” آشنا شوید!

 

از یک سطح صاف و سخت استفاده کنید.

لپ تاپ کامپیوتری بسیار جمع و جور و کوچک است، که فضای خالی کمی بین قطعات با یکدیگر و با بدنه وجود دارد. بنابراین بیشتر گرمای تولید شده توسط این تجهیزات باید از زیر و اطراف بدنه لپ تاپ خارج شود. بنابراین اگر سطح زیر لپ تاپ صاف و سخت باشد. فضای کافی برای تهویه هوای گرم وجود دارد. بعضی افراد عادت دارند با لپ تاپ در رختخواب کار کنند ولی با قرار دادن آن بر روی تشک نرم نه تنها همین مسیر محدود برای تهویه هوای گرم مسدود می شود بلکه خاصیت عایقی رختخواب سبب می شود سطح زیرین لپ تاپ شما به شدت گرم شود که این معضل می تواند صدمه جدی به لپ تاپ یا نوت بوک شما وارد کند.

 

– برای نگهداری لپ تاپ از کیف استفاده کنید.

استفاده از کیف لپ تاپ بخصوص برای افرادی که زیاد مسافرت می کنند، حیاتی است. این کیف ها دارای یک لایه بالشتک و یک لایه محافظ است که از نوت بوک شما در برابر ضربه، خراشیدگی، تکان های شدید و لرزش محافظت می کند. و اگر یک کیف لپ تاپ با کیفیت و ضد آب داشته باشید در صورتیکه در زیر باران گیر بیفتید مشکل نفوذ آب را نخواهید داشت. و اگر نا خواسته لپ تاپ از دست شما بیفتد احتمال صدمه دیدن یا صدمه جدی دیدن آن بسیار کمتر است. فایده دیگر استفاده از کیف نفوذ کمتر گرد و خاک به داخل آن است بنابراین خنک کاری آن بهتر انجام خواهد گرفت. بهتر است یک پارچه یا کاور مناسب در کیف لپ تاپ خود داشته باشید و وقتی که می خواهید لپ تاپ خود را خاموش کرده مدت طولانی  روی میز رها کنید، بهتر است روی آن را بپوشانید تا گرد خاک بداخل آن نفوذ ننماید.

هنگام حمل لپ تاپ سعی کنید حتما آن را داخل کیف یا کاور بگذارید و خاموش کنید همچنین وسایل متصل به “لپ تاپ” را از آن جدا کنید.

 

– از کولر (خنک کننده) لپ تاپ استفاده کنید.

برای خنک سازی “لپ تاپ” که اول استفاده کنید این وسیله دارای پایه‌هایی بالاتر از سطح زمین است که چندین فن دارد باعث خنک شدن و بهبود کارایی لپ تاپ می‌شود.

کولر لپ تاپ یک وسیله مسطح است که داخل آن فن وجود دارد و به تهویه و خنک کاری لپ تاپ کمک می کند و در زیر لپ تاپ قرار می گیرد. این کولر ها تغذیه الکتریکی خود را از پورت USB لپ تاپ تامین می کنند. کولر لپ تاپ یک وسیله با قیمت مناسب است که راه حل خوبی برای مشکل اضافه دمای لپ تاپ است. برتری دیگر این روش فراهم کردن یک سطح صاف و سخت است بنابراین می توانید لپ تاپ گرانقیمت خود را در رختخواب هم بدون نگرانی استفاده کنید.

تمیز کردن لپ تاپ

-دمای بالا قاتل باتری است. از آن حذر کنید!
گرمای بیش از حد، باتری را به آرامی اما به طور حتم از بین می برد. از قرار دادن لپ تاپ در زیر نور مستقیم خورشید یا درون یک اتومبیل دربسته جلوگیری کنید.

 

-اگر لپ تاپ خود را استفاده نمی کنید آن را خاموش کنید.

بر خلاف کامپیوتر های رومیزی لپ تاپ ها به گونه ای طراحی نشده اند تا یک کامپیوتر دائم کار باشند. کامپیوتر شخصی شما می تواند چند هفته به طور مداوم کار کند تا مثلاً فایل های ویدیویی مورد نظر شما را از اینترنت دانلود کند. ولی لپ تاپ چنین کامپیوتری نیست. بنابراین بهتر است هر گاه از آن استفاده نمی کنید، خاموشش کنید.

پیشنهادی که برای جلوگیری از روشن ماندن زیاده از حد لپ تاپ می تواند مفید واقع شود استفاده از تنظیمات Power Option در کنترل پنل ویندوز است. این قابلیت برای مدیریت مصرف انرژی مورد استفاده قرار می گیرد و شما می توانید از آن برای خاموش کردن ابتدا هارد دیسک و سپس خود لپ تاپ استفاده کنید.

وقتی کارتان تمام شد، تمام برنامه های باز را ببندید و به جای اینکه لپ تاپ را ببندید، آن را خاموش کنید، به این ترتیب به دستگاه فرصت می دهید تا کمی استراحت کند و خنک شود. این کار به ویژه زمانی توصیه می شود که شما بخواهید یا مجبور باشید چند ساعتی از لپ تاپتان دل بکنید.

 

– با لپ تاپ نخورید و نیاشامید.

خوردن و آشامیدن در اطراف لپ تاپ را غدقن کنید. یا آنرا سر میز غذا نگذارید. تکه های غذا می تواند از میان کلید های صفحه کلید به داخل قطعات لپ تاپ نفوذ کند. و یک لپ تاپ کثیف که تکه های غذا به داخل آن نفوذ کرده است محل مناسبی برای لانه کردن حشرات است. و اگر نوشیدنی شما  روی لپ تاپ بریزد به احتمال زیاد صدمه جدی خواهد دید. زیرا مایعات سبب بروز اتصالی در مادربرد، هارد دیسک، پرسسور و… می شود. به این ترتیب از دست دادن اطلاعات و صدمه دائمی به قطعات مهم لپ تاپ خود را تجربه خواهید کرد. که در اکثر مواقع هزینه تعمیر آن از خرید یک لپ تاپ نو گرانتر تمام می شود.

 آموزش نگه داری و تمیز کردن لپ تاپ

– از روکش های پلاستیکی محافظت از صفحه کلید استفاده کنید

صفحه کلید (کیبورد keyboard ) قسمتی از لپ تاپ است که بیشتر از بقیه قسمت ها در معرض کثیف شدن قرار می گیرد. بنابراین اگر تا امروز از روکش های پلاستیکی محافظت از صفحه کلید استفاده نکرده اید، همین امروز یکی تهیه کنید!

 تمیز کردن لپ تاپ

– تمیز کردن کیبورد لپ تاپ

کیبورد – کیبورد یکی از کثیف‌ترین بخش‌های کامپیوتر است و ممکن است انواع خوردنی‌ها و نوشیدنی‌ها در هنگام کار کردن روی آن بریزد. بسیاری از جرم‌ها به انگشتان شما چسبیده و از این طریق وارد کیبورد شما می‌شوند.

 

برای خارج کردن جرم‌ها و ذرات زیر کیبورد که در آن فرو رفته‌اند از دمنده هوای فشرده با زاویه مورب استفاده کنید. به راهنمای استفاده از لپ‌تاپ مراجعه کنید. چرا که ممکن است کلید‌های کیبورد شما قابلیت برداشته شدن به منظور نظافت را داشته باشند. پس از تمیز کردن از قرار گرفتن درست کلید‌ها در جای درست خودشان مطمئن شوید. پارچه پزشکی وسیله مفیدی برای پاک کردن کلیدها و اطراف آنها است.

 نگه داری و تمیز کردن لپ تاپ

اگر هنوز هم صفحه کلید شما تمیز نشده، اول از همه باید به این همه اهمیت به نظافت تبریک گفت. یک دستمال انتخاب کنید، جنس آن چندان مهم نیست فقط مطمئن شوید پُرز نمی دهد و کار را از این که هست خراب تر نمی کند. البته پنبه هم خوب جواب می دهد. کمی الکل (سفید یا صنعتی فرقی نمی کند) روی آن بریزید و با دقت اطراف کلیدها را تمیز کنید.

ابتدا یک قسمت را تمام کنید سپس به قسمت بعدی بروید. حواس تان باشد دستمال یا پنبه را بیش از حد آغشته به الکل نکنید، کمی مرطوب شود کافی ست. از همه مهم تر به یاد داشته باشید هرگز بلافاصله بعد از اینکار ، لپ تاپ را روشن نکنید. فرصت دهید تا الکل در مجاورت جریان هوا بپرد و صفحه کلید خوب خشک شود.

 یک جاروبرقی بردارید و روی تمامی کلید ها بکشید. این باعث میشه که لپ تاب شما از گرد و خاک بیشتر خلاصی پیدا کنید. می توانید از یک سشوار هم برای پاک کردن گرد و خاک استفاده کنید اما مطمئن شید که بعد مرحله ۲ را تکرار می کنید.

تمیز کردن کیبورد لپ تاپ

– صفحه نمایش لپ تاپ خود را تمیز نگه دارید

قبل از هرکاری رعایت ایمنی لازم است.اگر قصد تمیز کردن جرم‌های روی صفحه نمایشگر را دارید، حتما قبل از این کار لپ‌تاپ را خاموش کنید.

تمیزی صفحه نمایش (مانیتور Monitor) لپ تاپ نیز به دلیل اینکه جلوی دید شما قرار گرفته است، اهمیت ویژه ای دارد.

برای تمیز کردن LCD بهتر است محلول شوینده مخصوص LCD خریداری کنید. اگر نمی خواهید از محلول استفاده کنید، توصیه می شود از چیزی به غیر از آب استفاده نکنید.
هرگز محلول یا آب را روی سطح LCD اسپری نکنید و به جای این کار، پارچه خشک و تمیز را در یک دست بگیرید و با دست دیگر آنقدر که پارچه مرطوب شود روی آن اسپری بپاشید و با آن LCD یا بدنه دستگاه را تمیز کنید.

صفحه نمایشگر لپ تاپ بسیار حساس است، بنابراین هرگز و تحت هیچ شرایطی، به منظور صیقل دادن آن، یا لکه زدایی آن، به طور مستقیم هیچگونه مایعی را (از جمله الکل، استون، ادکلن و …) به روی صفحه آن نپاشید.

 نگه داری و تمیز کردن لپ تاپ

– سوراخ‌های هواکش لپ تاپ را تمیز کنید 

شما می‌توانید از یک کمپرسور دمنده هوا بری تمیز کردن سوراخ‌های هواکش کامپیوتر خود استفاده کنید.در هنگام دمیدن هوا به این سوراخ‌ها مراقب باشید با شدت زیاد اسپری نکنید زیرا این کار به پره‌های فن کامپیوتر ممکن است آسیب بزند.از پارچه پزشکی برای تمیز کردن لابه‌لای سوراخ‌ها و پروانه فن استفاده کنید.هرگز کمپرسور هوا را مستقیم به سمت پروانه فن نگیرید چرا که ممکن است باعث چرخ بیش از حد مجاز آن شود.

 

– باتری لب تاپ 

یادآوری نکاتی جهت نگهداری لپ تاپ لازم است اگر دقت کرده باشید اولین قطعه‌ای که دچار مشکل می‌شود و احتیاج به تعویض دارد باطری و شارژ است بهتر است برای جلوگیری از این مشکل از باطری لپ تاپ محافظت کرده و زمانی که شارژ آن کامل است آن را از برق خارج کنید.

در مورد باتری لپ تاپ نیز باید توجه داشته باشید زمانی که از برق شهر برای تامین انرژی آن استفاده می کنید، بهتر است باتری را جدا و در مکانی خشک و خنک نگهداری کنید. یکی از مهم ترین دلایل تهیه نوت بوک توسط شما خاصیت قابل حمل بودن و داشتن عمر باتری زیاد است. برای اینکه باتری بهترین کارکرد و عمر را داشته باشد، باید اولین بار که نوت بوک را روشن می کنید آن را صددرصد شارژ کرده (بین ۱ تا ۲ ساعت)، سپس اجازه دهید تا باتری کار کند تا تخلیه شود به طوری که به ۱۰ درصد ظرفیت برسد.
این کار را ۲ الی ۳ مرتبه تکرار کنید تا کلیه سلول ها قابلیت نگهداری شارژ را به دست آورند. چنانچه همیشه از برق برای روشن بودن دستگاه استفاده می کنید، باتری را صددرصد شارژ کرده، آنرا از دستگاه جدا و هفته ای ۱ الی ۲ بار شارژ کنید. 

*دقت کنید وقتی باتری صد درصد شارژ شده است، نباید به برق وصل شود یا در شارژ بماند.

 

-توجه داشته باشید که هرگز نگذارید که میزان شارژ باطری به زیر ۱۰% برسد و قبل از رسیدن به این مرحله، حتماً آن را به برق متصل نمایید تا شارژ شود. بدینوسیله فشار کمتری در حین عملیات شارژ، به باطری وارد می شود.
آموزش نگه داری و تمیز کردن لپ تاپ

– مواظب درایو لپ تاپ خود باشید

سعی کنید از رایتر لپ تاپ کمتر استفاده کنید یا حدالامکان از CD ها وDVD های خش‌دار استفاده نکنید چراکه باعث خرابی و آسیب رساندن به لنز درایو می‌شوند.

– از نرم افزارها و ضد ویروس‌های اورجینال استفاده کنید

سعی کنید از ضد ویروس‌های مناسب و سبک استفاده کنید.

-درایوهای CD/DVD را خالی کنید.
اگر قصد استفاده از CD ها یا DVD ها را ندارید آنان را در درایوهایشان رها نکنید. زیرا در اینصورت درایو CD/DVD شروع به چرخش کرده و مانند اسفنجی عمل می کند که همه نیروی باتری را در خود می کشد.

-نور صفحه را کم کنید.
صفحه LCD لپ تاپ، یکی دیگر از مصرف کنندگان بزرگ نیروی باتری است. بنابراین با استفاده از تنظیمات نمایشگر (موسوم به Display Setting) در Control Panel ، روشنی صفحه را روی حداقل مقدار قابل تحمل قرار دهید.

-از دست Screensaver خود خلاص شوید!
برای افزایش عمر باتری، Screensaver  را خاموش کنید

-امکانات پنجره Power Options را مورد استفاده قرار دهید.
با امکانات مدیریت انرژی به نام Power Options که در Control Panel قرار دارد آشنا شوید. هم ویندوز XP و هم ویندوز ۷ به همراه امکاناتی برای مدیریت انرژی عرضه می شوند که برخی قسمت های دستگاه مانند مانیتور و دیسک سخت را پس از بازه های زمانی خاصی خاموش می کنند. این امر هم با توجه به بخش Power Schemes که در همان پنجره Power Options  قرار دارد تعیین می شود. مثلا در ویندوز XP، برای بهینه سازی حداکثری باتری، مشخصه “Max Battery” که از بخش Power Schemes قابل انتخاب است را انتخاب کنید.

آموزش نگه داری و تمیز کردن لپ تاپ

– به اطلاعات سر و سامان دهید

تلاش کنید اطلاعاتی که دانلود می کنید یا از دیگران می گیرید را به صورت دسته بندی شده و کاملا مرتب در جای خود قرار دهید و هر درایو را مخصوص یک سری اطلاعات تعیین کنید و اطلاعاتی که به آنها نیاز ندارید را هم پاک کنید. به این ترتیب هم لپ تاپتان ظاهر مرتبی دارد و هم سرعت و کارایی خود شما برای یافتن اطلاعات مورد نظر افزایش می یابد.

 

QR Code For: آموزش نگه داری و تمیز کردن لپ تاپ

درباره ی jizjiz

۲ دیدگاه

  1. با سلام و درود بسیار عالی بود موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.