سرخط خبرها

افزونه های جوملا چیست ؟

افزونه های جوملا

جوملا! نام یک نرم‌افزار آزاد و متن باز برای مدیریت محتوای اینترنتی است. جوملا! به زبان پی‌اچ‌پی نوشته شده‌است و از پایگاه دادهٔ MySQL استفاده می‌کند.قابلیت‌های جوملا! شامل امکان بارگذاری موقت در حافظه برای بهبود کارایی (caching)، ایجاد فهرست خودکار، ارسال خبر از طریق پروتکل RSS، ارائهٔ نسخه قابل چاپ، بخش‌های کوتاه خبری، تالار گفتگو، نظر سنجی، تقویم، جستجوی اینترنت و پشتیبانی از زبان‌های متعدد (از جمله فارسی) است .

علاوه بر امکانات پایه، افزونه هایی (شامل کامپوننت، ماژول، پلاگین، قالب، بسته زبان) هستند که به امکانات جوملا می افزایند. بیش از هزاران افزونهٔ رایگان و تجاری در شاخهٔ رسمی افزونه‌های جوملا وجود دارد.نام جوملا گرفته شده از واژه ای در زبان سواحیلی است که به معنی «جملگی» یا «همگی» است. 

 وقتی سیستم مدیریت محتوای جوملا را نصب می‌کنید به‌صورت پیش‌فرض برخی افزونه‌ها روی آن نصب هستند که به آ‌ن‌ها افزونه‌های پیش‌فرض جوملا می‌گوییم.

مثالی برای شما می‌زنیم که شما متوجه موضوع شوید. برای مثال وقتی شما روی رایانه شخصی خود ویندوز نصب می‌کنید، همراه با آن برنامه‌هایی مانند notepad و ‌paint و موارد مشابه نصب می‌شوند. بسیار خوب، این برنامه‌های ساده جزو برنامه‌های پیش‌فرض ویندوز هستند. برنامه‌ای مانندnotepad یک ویرایشگر ساده است و برنامه paint یک برنامه گرافیکی ساده‌ اما اگر کاربری قصد داشته باشد به صورت حرفه‌ای با گرافیک و طراحی تصاویر کار کند بدون‌شک نیاز به برنامه‌ای مانند ‌Photoshop خواهد داشت.

سیستم مدیریت محتوای جوملا هم مانند مثالی که عنوان شد پس از نصب، افزونه‌هایی را به‌صورت پیش‌فرض در دل خود دارد. افزونه‌های پیش‌فرض ساده ولی کاربردی هستند اما برای این‌که امکانات قوی‌تر و مناسب‌تری داشته باشید، نیاز است که با توجه به توضیحاتی که ارایه شد افزونه مناسب خود را بیابید و نصب کنید.

 

جوملا :: افزونه ها (Extensions)
اگر بخواهید امکاناتی خاص به وب سایت جوملایی خود اضافه کنیم چه راه حلی داریم؟ برای مثال فرض کنید میخواهیم در وب سایت بخشی به عنوان فروشگاه داشته باشیم که امکان فروش کالا و خدمات برای ما فراهم شود و یا قسمتی در وب سایت جوملایی ما باشد که کاربران ما بتوانند با هم ارتباطهایی نظیر شبکه های اجتماعی داشته باشند! بسیار خوب راه حل آسان است؟!! میگوئید چگونه؟
برای افزایش امکانات جوملا از افزونه های جانبی استفاده میکنیم.این افزونه های جانبی توسط متخصصان و برنامه نویسان در سراسر دنیا برای سیستم مدیریت محتوای جوملا طراحی و منتشر میشوند تا نیاز شما را در هر زمینه ای پوشش دهند.

از آنجایی که در ابتدای آموزش اشاره کردیم که سیستم مدیریت محتوای جوملا یک سیستم رایگان و متن باز (Open Source) است ، بنابراین افراد خبره ای که توانایی توسعه این سیستم را داشته باشند با استفاده از دانش خود ، اقدام به طراحی و انتشار افزونه های مورد نیاز کاربران جوملا مینمایند.بسیاری از این افزونه ها به رایگان یا به اصطلاح Non-Commercial عرضه میشوند و برخی نیز به صورت تجاری یا commercial عرضه میشوند.

وب سایت جهانی جوملا به آدرس Joomla.org منبع رسمی معرفی و انتشار افزونه های منتشر شده برای جوملا میباشد.برای مشاهده لیست رسمی افزونه های منتشر شده برای جوملا میتوانید به لینک زیر مراجعه نمایید:

http://extensions.joomla.org

افزونه های جوملا چیست؟

افزونه ها : افزونه ها در حقیقت اسکریپت های کوچکی هستند که به هسته جوملا اضافه شده و امکانات جدید را به شما عرضه میدارند یکی از عواملی که باعث گشته است تا سیستم مدیریت جوملا دارای قدرت بیشتری نسبت به سایر سیستم های مشابه شود وجود بیش از ۹۰۰۰ افزونه در حال حاضر میباشد . یک افزونه میتواند ماژول ، کامپوننت و یا یک پلاگین باشد .

 

انواع افزونه های جوملا!

بسیار خب اکنون که متوجه شدید که افزونه ها توانایی افزایش امکانات جوملا را دارند باید اطلاعات کاملتری از افزونه های جوملا به شما بدهیم.افزایش امکانات و قابلیت های سیستم مدیریت محتوای جوملا بر پایه ۳ نوع افزونه میباشد. بنابراین بدانید که سیستم مدیریت محتوای جوملا ۳ نوع افزونه یا extension دارد.

نوع اول اصطلاعات ماژول (Module) نامیده میشود
نوع دم اصطلاحا پلاگین (Plugin) نامیده میشود
نوع سوم اصطلاحا کامپوننت (Component) نامیده میشود

اکنون این سوال برای شما پیش خواهد آمد که تفاوت این سه نوع افزونه چیست و هر کدام چه امکاناتی را به جوملا اضافه خواهند کرد؟

  • ماژولها امکانات کمتری به جوملای شما اضافه میکنند و همیشه در قسمتی از قالب سایت شما نمایش داده خواهند شد.شاید در وب سایتهای مختلف دیده باشید که در قسمتی از قالب سایت پنجره کوچکی برای وارد کردن نام کاربری و پسورد وجود دارد،این پنجره کوچک تنها یک وظیفه کوچک دارد و آن اجازه ورود به سایت است.به این پنجره کوچک که در قالب سایت قابل مشاهده است ماژول میگوییم.

 

  • پلاگین ها نیز مانند ماژولها امکانات کمی را به جوملای شما اضافه میکنند برای مثال در برخی وب سایتها دیده اید که در کنار هر مطلبی امکان امتیاز دادن به مطلب توسط چند ستاره کوچک فراهم شده است.این ستاره های کوچ توسط پلاگین ایجاد میشود و در داخل هر مطلب امکان امتیاز دادن به مطلب را فراهم میکند.

 

  • کامپوننت ها امکانات کاملتر و وسیعتری را به جوملای شما اضافه میکنند .برای مثال امکاناتی نظیر ایجاد یک فروشگاه کامل ، ایجاد شبکه اجتماعی ، ایجاد سرویس بلاگ ، ایجاد سیستم آگهی ، ایجاد گالری تصاویر و …

 

ماژول ها : 

ماژول  در زبان فارسی به معنای پنجره گفته میشود.

ترجمه بهتر ماژول میتواند با توجه به مفهوم آن پنجره باشد اما آنچه در سایت های پشتیبانی دهنده بیشتر رایج شده است لفظ ماژول میباشد که به همین دلیل ما در این کتاب از این کلمه استفاده مینماییم. ماژول ها اطلاعاتی را از هسته دریافت و در سایت به نمایش میگذارند به عبارت دیگر نمود ظاهری یک ماژول تنها در سایت میباشد و خوراک اطلاعاتی که نمایش میدهد از هسته دریافت میگردد . در حقیقت یک ماژول به تنهایی چیزی به امکانات هسته اضافه نمی نماید و تنها میتواند اطلاعات موجود را به نحوی دیگر به نمایش بگذارد .
نمونه هایی از ماژول ها شامل:  مطالب مرتبط ، منو

پلاگین ها :

 پلاگین ها در جوملا افزونه هایی هستند که به هسته اضافه شده و امکانات جدیدی را در اختیار مدیر سایت قرار میدهد برخی از پلاگین ها دارای نمود ظاهری هستند و برخی دیگر تنها بعضی پارامتر ها را کنترل مینمایند اما بیشتر آن ها در قسمت مطالب دارای کاربرد میباشند . برخلاف ماژول ها پلاگین ها دارای کاربری متفاوت میباشند .

کامپوننت ها :

 کامپوننت ها جامع ترین افزونه های جوملا هستند . در برخی ترجمه ها دیده شده که لفظ افزونه هم معنی با لفظ کامپوننت بکار برده شده است که به نظر نگارنده اشتباه است . یک کامپوننت میتواند از تعدادی ماژول و پلاگین و خود کامپوننت تشکیل شده باشد. کامپوننت ها امکانات جدیدی به هسته اصلی اضافه مینمایند به عنوان مثال در هسته اصلی گالری تصاویر وجود ندارد اما با نصب یک کامپوننت گالری تصاویر این امکان به هسته اضافه میگردد . زمانی که یک کامپوننت به هسته اضافه میگردد به منو کامپوننت ها در قسمت سرپرستی یک منو هم نام کامپوننت اضافه میگردد .با توجه به توضیحات بالا نمود ظاهری یک کامپوننت در مقیاس محدود میتواند با نصب ماژول آن کامپوننت محیا شود و یا خود در سایت دارای منویی مشخص باشد. نمونه هایی از کامپوننت ها شامل: تماس ها، پیوند ها، خبر خوان

قالب ها :

 قالب و یا پوسته نیز جزو افزونه های جوملا به حساب میاید چرا که به هسته اضافه میگردد هر قالب دارای جایگاهی مشخص است که ماژول ها میتوانند در آن به نمایش در بیایند 

زبان ها
 

روش نصب افزونه‌ها در جوملا

تفاوتی نمی‌کند که شما قصد نصب ماژول‌، کامپوننت و یا پلاگین را داشته باشید چرا که در هر حال بایدبه منوی افزونه‌ها مراجعه و از آن گزینه مدیریت افرونه ها را انتخاب کنید. در این منو شما امکان نصب افزونه‌ها را خواهید داشت.

۱٫ منوی مربوط به ( بارگذاری فایل نصبی) آپلود و نصب افزونه جوملا 

۲٫ پس از این‌که افزونه خود را دانلود کردید، با کلیک روی این قسمت آن را از رایانه خود انتخاب کنید.

۳٫ پس از انتخاب افزونه مورد نظر خود، روی گزینه بارگذاری و نصب کلیک کرده تا افزونه شما نصب شود.

 

 

QR Code For: افزونه های جوملا چیست ؟

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.