سرخط خبرها

الگوریتم گوگل پاندا چیست ؟

گوگل پاندا

بهینه‌سازی موتور جستجو (SEO)که گاهی در فارسی به آن سئو گفته می‌شود عملیاتی است که برای بهبود دید یک وب‌گاه یا یک صفحهٔ وب در صفحه نتایج موتورهای جستجو که می‌تواند طبیعی و یا الگوریتمی باشد، می‌گویند.

همه حتما با نام الگوریتم پاندا گوگل آشنا هستید. فکر کنم این پاندا بعد از پاندای کونگفوکار دومین پاندای معروف جهانه!

گوگل هر ساله الگوریتم جستجوی خود را بارها تغییر می دهد اما بسیاری از این تغییرات جزئی هستند و اهمیت زیادی ندارد. در این الگوریتم طی بازه های چندماهه، البته تغییرات جامعی صورت می گیرد که بسیاری از نتایج جستجو را تحت تاثیر قرار می دهد.

گوگل پاندا (به انگلیسی: Google Panda) نام الگوریتم جدید شرکت گوگل در رتبه‌بندی صفحات است که برای اولین بار در فوریه ۲۰۱۱ آغاز به کار کرد. این الگوریتم نتایج جستجو را تا حدی تغییر داده و به شدت با متن های کپی شده و کم ارزش مبارزه می‌نماید.

در فروردین ماه ۱۳۹۱ تاثیرات این الگوریتم روی زبان پارسی توسط مدیران سایت ها شناسایی شد.

گوگل پاندا نام الگوریتم جدید شرکت گوگل میباشد که به تازگی ارائه شده است ، این الگوریتم ایجاد شده است که سایت های اسپمر ، و سایت هایی که محتوای بی کیفیت و کپی ارائه میدهند را شناسایی و گوگل پاندا نام الگوریتم جدید شرکت گوگل میباشد که به تازگی ارائه شده است ، این الگوریتم ایجاد شده است که سایت های اسپمر ، و سایت هایی که محتوای بی کیفیت و کپی ارائه میدهند را شناسایی و از لیست گوگل پنالتی کند. لیست گوگل پنالتی کند.

گوگل پاندا وظیفه شناسایی محتوای نامناسب و کپی شده از سایت های دیگر، روش های متقلبانه در داخل سایت مانند کلوکینگ و… را به عهده دارد

الگوریتم پاندا بر خلاف الگوریتم های قبلی گوگل اصلا روال خاصی را در پیش نگرفته و مدام در حال تغییره و جالب اینجاست که این الگوریتم بیشتر سایت های رتبه اول در موتور جستجوی گوگل را در بر گرفته و به قولی میخواد خوب ها را آزمایش کنه ببینه لیاقت دارن اینجا باشن یا باید برند اون پایین ها؟

پس تا اینجا یه چیز %۱۰۰ مشخصه.اگه جزء سایت های اول نیستید که طبق روش های اعلام شده باید خودتون را به بالا برسونید ولی اگه بالا هستید و یا خودتون را رسوندید هم نباید دست از کار بکشید و دیگه مثل اینکه سایت داری شده ۲۴ ساعته!

الگوریتم گوگل پاندا عنوان خود را از نام خانوادگی یکی از مهندسان اصلی این پروژه در شرکت گوگل گرفته است؛ ناونیت پاندا. گوگل جزئیات زیادی در مورد نحوه عملکرد الگوریتم جستجوی خود منتشر نمی کند، و شاید یکی از رموز موفقیت آن در برابر رقبا را باید در همین نکته دید.

ورود پاندا دیگر از سایت های زرد ( سایت هایی که کپی برداری می کنند و یا اطلاعات نامربوط در اختیار بازدید کنندگان قرار می دهند) خبری نیست. می توان گفت گوگل پاندا جهت سالم سازی وب سایت ها و تفکیک و ارتقای محتوای مفید و موثر ار مطالب قدیمی، بی ارزش و کپی شده عرضه شده است. 
با گوگل پاندا و حساسیت هایش در رتبه بندی سایت ها دسترسی به مطالب مفید و پر محتوا برای کاربران دو چندان می گردد.

گوگل جزئیات زیادی در مورد نحوه عملکرد الگوریتم جستجوی خود منتشر نمی کند، و شاید یکی از رموز موفقیت آن در برابر رقبا را باید در همین نکته دید.

با این وجود، وبلاگ رسمی وب مستر گوگل بر روی Blogspot تاکنون با وب مسترها مهربان بوده و گاه به گاه نکاتی را در مورد شاخصه های مورد نظر پاندا در دست چین کردن و رتبه بندی وب سایت ها منتشر می کند.

امتیاز ما در گوگل به چه عواملی بستگی دارد؟

۱- تعداد بازدید ها (Number Hits)

۲- کیفیت محتوا (Quality Of Content)

۳- مدت زمان ماندگاری مخاطب در سایت شما (Time On Site)

 

چه عواملی باعث میشود ما نزد گوگل پاندا محبوب شویم ؟ (فرایند پاندا)

بهینه سازی سایت بر اساس گوگل پاندا ۵ راهکار کلی دارد:

۱- افزایش زمان ماندگاری در سایت – میزان قرار داشتن مخاطب در سایت شما – (Time On Site)

۲- افزایش گردش در سایت – میزان مشاهده از دیگر صفحات سایت شما – (Page Views)

۳- کاهش فرار از سایت – میزان فراری بودن از سایت – (Bounce Rate)

اطلاعاتی درباره Bounce Rate

bounce rate نرخ دفع بازدید کننده از سایت است.هر چقدر کاربران بیشتر از سایت شما فراری باشند این مقدار که به صورت درصدی است افزایش می باید(بدتر می شود).

شتباهی که هنوزم خیلی از کاربران غیر حرفه ای مرتکب می شوند، توجه بیش از حد به رتبه الکسااست.رتبه الکسا با bounce rate بالا به هیچ دردی نمی خورد!اگر شما در سایتی با رتبه الکسای ۱۰۰ ایران که دارای bounce rate بالای ۸۰ درصد است، تبلیغ بگیرید، انگار در هیچ سایتی تبلیغ نکرده اید! چون کاربران زورکی (معمولا از طریق پاپ آپ) وارد ان سایت شده اند و بلافاصله سایت را می بندند.

اما عدد مناسب bounce rate چه عددی است؟

نمی توان برای همه سایت ها یک نسخه پیچید! اما شک نکنید bounce rate بالای ۶۰ درصد اصلا عدد خوبی نیست.وقتی بالای ۶۰ میرود (۷۰ و ۸۰) ۹۹ درصد مربوط به سایتهایی است که از ابزار شوم پاپ اپ استفاده کرده اند که جز ضرر برایشان چیزی ندارد.

عدد ایده آل bounce rate بین ۰ تا ۲۰ درصد است.(صفر وجود ندارد.از ۱۰ درصد شروع می شود).

عدد طبیعی و مناسب و قابل افتخار برای یک سایت ۳۰ تا ۴۰ درصد است.

عددی که قابل تحمل است ۵۰ درصد است و ۶۰ درصد عددی است که باید به خود آیید که یک جای کارتان ایراد دارد.درباره بالای ۶۰ درصد هم اصلا صحبت نکنید!

سایت های آموزشی، که مطالب مفید و منحصر به فرد و جذاب دارند، ۳۰ و ۴۰ درصد، بسیار مناسب است.این سایت ها می توانند به کمتر از عدد ۳۰ درصد هم برسند!

سایت هایی که کاربر کار زیادی در انجا ندارد، مثل قیمت ارز، خرید شارژ، بین ۴۰ تا ۵۰ درصد عدد بسیار مناسبی است.

سایت هایی که جستجو محور هستند، مثل سایت های نیازمندی (املاک، خودرو، عمومی،صنعت، ساختمان،ارتباطات و …) ، بین ۳۰ تا ۴۵ درصد عدد مناسبی است.

سایت های شرکتی و خدماتی که کاربر صرفا در آن چند محصول و تلفن تماس می بیند، ۵۰ درصد عدد مناسبی است.

۴- شبکه‌های اجتماعی – در شبکه های اجتماعی فعال باشید –اشتراک گذاری مطالب در شبکه های اجتماعی – (Social Networks)

گوگل پاندا عاشق شبکه های اجتماعی است پس سعی کنید در آن شبکه ها فعال باشید. تنها موتورهای جستجو از تاثیرات موثر شبکه های اجتماعی روی وب سایت ها در سرچ کلمات مطلع است!

۵-  برند سازی اینترنتی (بک لینک) – (Internet Branding)

الگوریتم گوگل پاندا چیست ؟
الگوریتم گوگل پاندا چیست ؟

شاخصه های مد نظر پاندا

در مورد شاخصه های مدنظر پاندا باید به تفصیل سخن گفت. اما می توان به طور کلی و خلاصه به مواردی که در مدیریت یک وب سایت باید از آنها فاصله گرفت را به شرح ذیل بر شمرد:
(گرچه این لیست نمی تواند لیست کاملی باشد)

– استفاده بیش از حد از تبلیغات
– متاتگ ها و تگ های نامناسب در وب سایت
– استفاده بیش از حد از یک تگ یا تگ های نامربوط در یک صفحه
– لینک های شکسته (به طور مثال لینک هایی که به خطای ۴۰۴ منتهی می شوند)
– وجود محتوای کیفیت پایین در کل وب سایت یا بخشی از آن
– زمان کوتاه حضور هر کاربر بر روی وب سایت
– مشکلات فنی وب سایت
– استفاده از قالب های آماده

 

حالا چه بکنیم که این پاندا شاکی نشه؟ چون اگه بشه اینطور که میگن دیگه راه برگشتم نداره!

– در یک زمینه که تخصیی دارید فعالیت کنید

– مطالب جدید و از خودتون بنویسید.کپی کاری نکنید!

– با تبلیغات پیش از حد کاربراتون را اذیت نکنید.البته نه اینکه نگیرید ولی نه اینکه واسه یک صفحه ۲۰ تا بنر!

– داشتن بک لینک به یک مقاله اولین و بهترین راه برای جلب اعتماد موتور جستجو به اون نوشته هست

– اگه بک لینک ندارید سعی کنید از دومین روش یعنی شبکه های اجتماعی کمک بگیرید

– سعی کنید مطالبتون را با تسلط کامل، با پرداختن به تمام زوایا بنویسید

– قبل از چاپ حتما یک ویرایش نهایی هم بکنید

– تو سایتتون تو ۱۰ صفحه هی در مورد پاندای گوگل توضیح ندید! تو یک مقاله توضیح دادی دستت درد نکنه.هی اسمشو عوض نکن و پست جدیدی بده!

 

گوگل پاندا در ایران

نشانه هایی از ورود گوگل پاندا به ایران و تاثیرات آن بر سایت فارسی زبان وجود دارد. اگر در زمینه بهینه سازی سایت فعالید و یا از کابران با سابقه اینترنت هستید احتمالا” در نتایج جستجوهایتان با تغییرات محسوسی روبه رو شده اید. سایت هایی که تا دیروز در صفحه اول بودند دیگر به چشم نمی خورند؟ چرا؟ آیا از تاثیرات گوگل پاندا و حساسیت آن در رتبه بندی سایت هاست؟ البته هنوز با قطع و یقین نمی توان در این مورد صحبت کرد اما دیر یا زود گوگل پاندا فرا گیر خواهد شد.

 

دانلود کتاب الگوریتم گوگل پاندا ( عمو پاندا )

کتاب عمو پاندا برای کسانی نوشته شده است که مایلند جهت ارتقاء و یا حفظ جایگاه خود در گوگل، سایت خود را بر اساس الگوریتم جدید بهینه کرده و دست دوستی به عمو پاندا دهند، جهت ایجاد یک ارتباط صمیمی با عمو پاندا می بایست دقت بیشتری در موارد ذکر شده در این کتاب داشته باشید.

به عنوان وب مستر، سایت را باید مانند فرزند خود مراقبت کنید و توجه داشته باشید. شاید این نکات بسیار ساده به نظر برسند اما در نظر داشته باشید، الگوریتم جدید هیچ اشتباه و خطایی را نمی پذیرد.

 

QR Code For: الگوریتم گوگل پاندا چیست ؟

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.