سرخط خبرها

اینترنت بدون فیلتر به مراکز علمی و دانشگاهی ارایه می‌شود

اینترنت بدون فیلتر

عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه با بیان این که کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه به دنبال راهی برای دسترسی دانش پژوهان به سایت های علمی فیلتر شده است گفت: با صدور مجوز از سوی این کار گروه اینترنت بدون فیلتر به مراکز علمی و دانشگاهی ارایه می شود…

محمد علی اسفنانی در خصوص قطع فیلترشکن ها توسط کار گروه تعیین مصادیق مجرمانه و عدم دسترسی  دانشجویان به سایت های علمی گفت: کارگروه به دنبال راهکاری هست که تا آنجا که ممکن است بحث فیلترینگ را به حداقل برساند به حدی که سایت های علمی برای دانشجویان قابل دسترس باشند.

نماینده مردم فریدونشهر، فریدن و چادگان ادامه داد: گاهی از ناحیه دانشگاه ها و مراکز علمی در خواست هایی برای ارایه اینترنت بدون فیلتر به کار گروه ارسال می شود که کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه آن ها را بررسی می کند. وی با بیان این که مراکز علمی و دانشگاهی برای دریافت اینترنت بدون فیلتر درخواستشان را به کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه ارسال کنند گفت: پس از بررسی در صورتی که دارای شرایط باشند اینترنت بدون فیلتر به آنان ارایه می شود و ورود و فعالیت افراد را کنترل می کنند.

 

بهترین روش فیلترینگ

اسفنانی گفت: اگر امکان این باشد که بتوان فضاها را  به نحوی مدیریت کرد که صفحه مجرمانه اش فیلتر شود و بقیه صفحات قابل استفاده باشد این بهترین راه حل برای بحث فیلترینگ کشور است.

وی با بیان این که هنوز فضای مجازی و اینترنت  از این توانمندی برخوردار نیست گفت: در جلسه ای که با مسوولان داشتیم آن ها اعلام کردند که در تلاش هستند تا به روش های مختلف و با استفاده از تکنولوژی روز صفحات که دارای مصادیق مجرمانه را حذف کنند. عضو کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه گفت: این کار باعث می شود کسانی که درصدد استفاده صحیح از اینترنت هستند در حقشان اجحاف نشود.

 

گفته های اخوان قابل پذیرش نیست

اسفنانی درباره سخنان اخوان عضو شورای عالی فضای مجازی مبنی بر هوشمند نبودن سیستم فیلترینگ کشور گفت: این حرف قابل پذیرش نیست و اگر یک جایی این کار را به صورت دستی انجام می دهد ناچار است ضمن این که اراده بر این است به سمت هوشمند شدن فیلترینگ کشور حرکت کند.

 

فیلترینگ در کشورهای غربی

وی به ذهنیت موجود در جامعه مبنی بر بسته بودن تمام فضاهای مجازی در ایران گفت: در بعضی کشورها فیلترینگ به صورت الکترونیکی است و دیگر نیاز به کار انسانی و کارشناسان زیاد ندارد و با تعریف مصادیق مجرمانه در سیستمشان این اقدام را انجام می دهند.

نماینده مردم فریدونشهر، فریدن و چادگان گفت: در کشورهای غربی فیلترینگ به صورت خانگی است به طوری که  در سیستم  نام کاربری و پسورد برای مسوول خانواده تعریف شده و وی تصمیم می گیرد که اعضا خانواده می توانند به کدام سایت دسترسی داشته باشند. وی ادامه داد: وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات که متولی اینترنت در ایران است باید امکانات را طوری فراهم کند که دیگر نیازی به فیلترینگ نباشد و انشاء الله به زودی این امر محقق می شود.

 

 

 هنوز امکان فیلترینگ هوشمند فراهم نیست

وی با بیان این که متاسفانه هنوز امکانات لازم در کشورمان فراهم نشده است افزود: هنوز نتوانستیم فناوری داخلی را  به حدی که بتواند فیلترینگ به صورت هوشمند انجام شود ارتقاء دهیم که وزارت ارتباطات باید زیر ساخت ها را فراهم کند. سخنگوی کمیسیون قضایی و حقوقی مجلس شورای اسلامی گفت: دیدگاه کارگروه تعیین مصادیق در بحث فیلترینگ این است که تا جایی که امکان وجود داشته باشد سایتی فیلتر نشود.

 

فیس بوک مشمول محتوای مجرمانه است

وی در خصوص صحبت های اخیر مشاور فرهنگی مبنی بر رفع فیلتر فیس بوک با تغییر در کارگروه تعیین مصادیق مجرمانه گفت: سخنان ایشان در این باره  نادرست است چرا که این شبکه اجتماعی یا وی چت زمانی که فیلتر شد مصادیق مجرمانه در آن دیده شد که به علت نبود امکان پالایش بخش مورد نظر مجبور به فیلتر کامل شد. نماینده مردم فریدونشهر، فریدن و چادگان گفت: اپلیکیشن های موبایل تا زمانی که مصادق مجرمانه نداشته باشند هیچگاه فیلتر نمی شود اما در غیر این صورت کارگروه به ناچار به اعمال فیلترینگ بر اساس قانون می شود. عضو کارگروه تعییین مصادیق مجرمانه در پایان گفت: وظیفه این کارگروه ایجاد فرهنگ نیست بلکه تعیین مصادیق مجرمانه است لذا باید سازمان و ارگان های مربوط در این زمینه اقدام کنند.

QR Code For: اینترنت بدون فیلتر به مراکز علمی و دانشگاهی ارایه می‌شود

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.