سرخط خبرها

تابستان چه رنگی بپوشیم؟

تابستون چه رنگی بپوشیم؟
فواید پوشیدن لباس های روشن و رنگی در تابستان
اگر شما به تجزیه و تحلیل و بررسی جزئیات این نکته که چه رنگی بپوشید بهتر است علاقمند هستید باید بدانید که فصول گرم و فصول سرد هر کدام رنگ های منحصر به خود دارند و باید از روی فصول به بررسی رنگ هایی که بهتر است در آن فصل ها بپوشید بپردازید.
 
مطمئنم بعد از خواندن این مقاله دیگه درگیر این نیستید که تابستان چی بپوشم و چه رنگی بپوشم!

فصل تابستان

اگر در فصل تابستان هستید ، رنگ انتخابی شما می تواند آبی رنگ و رو رفته یا صورتی چرک باشد. پوست شما نیز می تواند زمینه ای صورتی یا صورتی هلویی داشته باشد. رنگ چشم ها روشن و موها به رنگ روشن یا بلوند تا بلوند تیره باشد. تابستان برای رنگ هایی با زمینه و سایه روشن نرم و رنگ های خاموش با زمینه خنک بسیار مناسب است. (با رنگ های روشن با زمینه طبیعت). برخی از این رنگ های تابستان شامل صورتی رز مانند ،خاکی ،زرد کم رنگ ،بنفش کمرنگ یا بنفش مایل به ارغوانی سیر یا آبی پودر مانند باشد. یک رنگ سفید ملایم نیز می تواند برای این فصل رنگ مناسبی باشد.
پوشیدن یک پیراهن سیاه رنگ در هوای گرم باعث می شود که بیشتر گرما را احساس کنید زیرا رنگهای تیره به جای اینکه گرما را انعکاس دهند آن را جذب می کنند.
البته منظورمان این نیست که باید کلا” پوشیدن لباسهای تیره را در این فصل کنار بگذاریم ، طراحان لباس وقتی از پارچه های تیره رنگ برای لباسهای فصل تابستان استفاده می کنند ، سعی می کنند پارچه های نازکتر و سبکتر انتخاب کنند تا به این ترتیب درجه حرارت بدن تنظیم شود.
پوشیدن لباس روشن در فصل تابستان یک دلیل بسیار منطقی دارد و آن هم این است که از ذوب شدن شما در اثر گرما جلوگیری می کنند اما علاوه بر این طراحان تاثیرات روحی و احساسی رنگها در فصول مختلف سال را هم نظر می گیرند.

چرا در تابستان لباس های رنگی می پوشیم؟

بعضی از رنگها خاطرات فصلهای مختلف را تداعی می کنند : 

-رنگ آبی یاد آور دریای گرم و آسمان داغ تابستان است. 

-سفید یاد آور یخ است و وقتی در فصل تابستان لباس سفید می پوشیم از لحاظ روحی بیشتر احساس خنک بودن می کنیم. 

رنگهای زرد و نارنجی یاد آور رنگ خورشید و میوهایی مانند پرتقالی و لیمو هستند.

-رنگهای صورتی و قرمز یاد آور گلها هستند .

-رنگ سبز یاد آور درختان و چمنها است.

-رنگ کرم و بژ تداعی کننده بیابانها و تپه های شنی هستند.

اما اگر شما دوست دارید در تمام فصول سال از لباسهای رنگ تیره مثل سیاه ، سورمه ای و قهوه ای شکلاتی استفاده کنید در فصل تابستان از پارچه های سبک و منفذدار مثل لنین و پنبه ای استفاده کنید و از پوشیدن لباسهایی از جنس نایلون و یا پلی استر پرهیز کنید زیرا این نوع لباسها گرما را جذب می کنند. 
پارچه های لنین رطوبت را بخود جذب می کند پس برای فصل تابستان که تعرق بدن بسیار زیاد است انتخاب مناسبی است. 
پارچه های پنبه ای هم برای این فصل خیلی مناسب است زیرا این نوع پارچه از جنس طبیعی است و گرما را از خود عبور می دهد .
 

چه رنگ هایی مناسب پوشش فصل تابستان هستند؟ تابستان فصل گرمی است که با نور و انرژی پنهان در خودش همه را به شادی و فعالیت وامی دارد؛ فصلی که با خود جشن می آورد و شادمانی و البته گرما و کلافگی…

 

شاید با خودتان بگویید بهترین رنگ سفید است و بدترین رنگ مشکی، اما سریع نتیجه گیری نکنید و اگر قصد خرید لباسی برای این فصل سال دارید، نگاهی به این مطلب که ۱۰ رنگ مناسب این فصل را به شما معرفی می کند، بیندازید و پیش از آن هم بدانید یک قاعده کلی در مورد رنگ ها وجود ندارد و ممکن است رنگی که به شما می آید و شاداب نشانتان می دهد، برای دیگری مناسب نباشد و حتی جذابیت و شادابی چهره او را بگیرد. پس رنگی را انتخاب کنید که علاوه بر مد روز بودن، به شما بیاید.

 بنفش، رنگ تجملاتی

پوشیدن رنگ بنفش یکی از نشانه های تجملاتی بودن است و ریشه در گذشته ها دارد. اگر نگاهی به تصاویر کمدهای اعضای خانواده های سلطنتی و اشرافی بیندازید، می توانید چند دست لباس بنفش رنگ پیدا کنید. این رنگ همچنین نوعی رمز و راز در خود دارد و این ویژگی را به فردی هم که لباسی با این رنگ می پوشد، منتقل می کند. پوشیدن تی شرت بنفش با یک شلوار سفید در تابستان می تواند هیجان انگیز و دلپذیر باشد.

 

● خاکستری، رنگ متانت

خاکستری از طرفی رنگ متانت است و از طرف دیگر رنگ اندوه و غم و در خود فرو رفتن؛ رنگی که می تواند به دیگران درباره شما اطمینان بدهد و به گونه ای فردی بالغ نشانتان دهد. آن را رنگ روزهای ابری و بارانی می دانند اما می تواند برای روزهای تابستانی که قرار ملاقاتی دارید، انتخابی مناسب باشد. در کنار این رنگ از رنگ های تند دیگر هم می توان در پوشش استفاده کرد. مثلا یک کلاه قرمز یا ساعتی زرد جلوه گری هر دو رنگ را بسیار زیاد می کند.

 

● قهوه ای، رنگ خاک

خاصیت رنگ قهوه ای هم مشابه رنگ خاکستری است و به نوعی خاک را به یاد می آورد و راحتی و امنیت را به دیگران القا می کند. این رنگ می تواند تندی و درخشش رنگ های دیگر مثل قرمز و زرد را بگیرد.

 

● سیاه، رنگ ثبات

تکلیف این رنگ سال های سال است معلوم شده؛ نمی توان آن را از دایره رنگ پوشش حذف کرد. رنگ سیاه قابی بسیار خوب برای نشان دادن دیگر پوشش ها و حتی چهره شماست. اگر لباس سیاه بپوشید، رنگ وسایلی که به همراه دارید، در نظر دیگران پررنگ و جلوه گر می شود! این رنگ برای زمان هایی که مطمئن نیستید چه رنگ لباسی مناسب جایی است که باید بروید، انتخابی فوق العاده و بهترین گزینه است. نکته مهم این است که جنسی که انتخاب می کنید باید حتما نخ یا الیافی با امکان مبادله هوا باشد تا در تابستان گرم، کلافه نشوید.

 

● نارنجی، رنگ شادمانی

پوشیدن لباسی با رنگ نارنجی، مثل رنگ زرد باعث درخشش، انعکاس حس شادمانی و لذت می شود. این رنگ زنده است و قابل تحمل، حتی از نظر کسانی که خیلی با رنگ های شاد و تند راحت نیستند. البته پوشیدن لباسی به رنگ نارنجی مناسب هر مکانی نیست و بیشتر برای مهمانی های خودمانی و سفر و گردش پیشنهاد می شود.

 

● قرمز، رنگ اطمینان

می گویند قرمز رنگ اطمینان و اعتمادبه نفس است. تا حدی هم درست می گویند چون به سختی می توانید افراد خجالتی ای را پیدا کنید که لباس قرمز بپوشند. این رنگ به اطرافیان می گوید شما شجاع و برای فعالیت های داوطلبانه و پیش بینی نشده آماده هستید. قرمز رنگ عشق و زندگانی است.

 

● سفید، رنگ مد

رنگ مورد علاقه طراحان و چهره های معروف و رنگ راز و رمز آلودگی است و رنگ تمیزی و پاکی و می تواند به شما تلالوئی معصومانه ببخشد. رنگ سفید برای تابستان مناسب نیست بلکه بی نظیر است زیرا نور و گرما را از تن شما دور می کند. بلوز سفید با شلوار آبی پارچه ای یا جین هایی با تن آبی بی نظیر است.

 

● سبز، رنگ طبیعت

رنگی از دل طبیعت و نماد زندگی. این رنگ مخصوص آدم های «قابل اعتماد» است زیرا این احساس را منتقل می کند. سبز، آرامش می دهد و آرامش برای شما راحتی ذهن را به همراه می آورد و راحتی ذهن و اطمینان با خود اعتماد به دنبال دارد و ناخودآگاه بیشتر جلب کسی می شوید که پوششی به این رنگ دارد و نه قرمز یا نارنجی. این رنگ بسیار مناسب فصل تابستان است و به راحتی با رنگ های دیگر هماهنگ می شود.

 

● آبی، رنگ آسایش

اگر می خواهید هم خودتان احساس آرامش کنید هم اطرافیانتان، رنگ های آبی ملایم را انتخاب کنید. آبی به دلیل پیشینه های معنوی اش می تواند به شما یک شخصیت قابل اطمینان و صبور بدهد. این رنگ انتخاب مناسبی برای اتاق کودکان نیز است و البته بدترین انتخاب برای آشپزخانه و سالن غذاخوری، چون شما را به شدت گرسنه می کند.

 

● زرد، رنگ انرژی

یکی از دم دست ترین رنگ ها برای اینکه انرژی ببخشد. رنگ مناسب فصل تابستان که به نوعی رنگ روشنفکری و آزاداندیشی است. هماهنگ کردن با این رنگ کمی سخت است اما با وجود این در صورت انتخاب لباسی با طرح مناسب و در صورت هماهنگ بودن آن با رنگ پوستتان، می تواند آنقدر گیرا باشد که توجه ها را به خود جلب کند و اجازه به چشم? آمدن ناهماهنگی ها را به دیگران ندهد.

 

 

در تابستان چه لباسی بپوشیم!

لباس های نخی ، پنبه ای و کتانی با رنگ روشن و گشاد بهترین انتخاب برای فصل گرما هستند.   پوشیدن لباس تنگ و پلاستیکی در فصل تابستان فرد را در معرض انواع بیماری‌های میکروبی و قارچی قرار می‌دهد، به خصوص کودکان و افراد مسن را که پوست حساسی دارند.

نکاتی درباره فصل تابستان :

دکتر حسن اعتمادزاده ، متخصص پوست و مو و زیبایی بیان می کند : «مهم ترین عامل تأثیر گذار بر روی پوست در فصل تابستان، نور خورشید و گرمای حاصل از آن است که به دنبال آن تعریق و از دست رفتن آب بدن را به همراه دارد.

با پوشیدن لباس مناسب و گشاد از جنس کتان و پنبه، استفاده از کلاه، چتر و عینک آفتابی استاندارد، مصرف آب به میزان مورد نیاز بدن و اجتناب از قرار گرفتن در برابر نور خورشید در ساعات گرم روز یعنی از ساعت ۱۱ صبح تا ۳ بعدازظهر می‌توان از اثرات کوتاه مدت آفتاب سوختگی در فصل تابستان جلوگیری کرد. در صورتی که با لباس نامناسب این فصل و عدم مصرف آب کافی، به مدت طولانی در برابر نور خورشید قرار بگیریم، دچار آفتاب سوختگی و گرمازدگی خواهیم شد.

در این گونه موارد، بدن به دلیل تعریق زیاد، آب خود را از دست می دهد و تعادل آب و مواد شیمیایی بدن به هم می‌خورد که در صورت ادامه وضعیت و عدم رسیدگی، به مرگ می‌انجامد. بهترین راه مبارزه با گرمازدگی ناشی از گرمای فصل تابستان، نوشیدن آب خنک و اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در برابر آفتاب و اشعه خورشید است. افرادی که قصد گرفتن حمام آفتاب را دارند (یعنی برنزه شدن)، باید به تدریج در برابر نور خورشید قرار گیرند تا بدن شان به مرور زمان عادت کند و دچار آفتاب سوختگی، لک و تیرگی پوست نشوند. تعریق زیاد یکی از عوامل افزایش دهنده بیماری‌های قارچی و میکروبی است، به همین دلیل این بیماری‌ها در فصل تابستان که بدن مرطوب است شایع می‌باشند.

لپوشیدن لباس تنگ و پلاستیکی در فصل تابستان فرد را در معرض انواع بیماری‌های میکروبی و قارچی قرار می‌دهد، به خصوص کودکان و افراد مسن را که پوست حساسی دارند. استفاده از کلاه لبه دار به خصوص برای کودکان در فصل تابستان لازم است و بسیاری از والدین به اشتباه لباس کودکان را کم و بدن آنها را در معرض اشعه آفتاب قرار می‌دهد آفتاب سوختگی در سنین کودکی به خصوص در افراد با پوست روشن، عواقب جبران ناپذیری در بزرگسالی به دنبال دارد که ایجاد خال، لک و حتی سرطان پوست از جمله این عوارض است.»   حال توصیه هایی را برای تهیه پوشاک مناسب در فصل تابستان، به طور جداگانه برای خانم ها و آقایان بیان می کنیم:

لباس مناسب تابستان

پوشاک مناسب برای خانم ها در تابستان

مانتوی تابستانه: فصل تابستان فصل رنگ‌های شاد است که گرمی و انرژی به انسان می بخشند. اگر در این فصل به دنبال خرید یک مانتوی تابستانه هستید، حتما رنگ روشن‌ را انتخاب کنید. رنگ‌های روشن رسمی‌تر که شما می‌توانید در محل کارتان هم از آنها استفاده کنید، مانتوهای کرم، سفید و قهوه‌ای روشن هستند. فراموش نکنید که بدن شما گرما تولید می‌کند که درجه حرارت این گرما از درجه حرارت هوای محیط کمتر است. در نتیجه اگر در تابستان لباس‌ها و مانتوهای روشن بپوشید، این گرما راحت‌تر به بیرون بدن منتقل می‌شود.

سعی کنید مانتوهایی را انتخاب کنید که از پارچه‌های نازک دوخته شده‌اند و بدون چین و لایه هستند. جنس مانتو هم خیلی‌خیلی مهم است. الیاف مصنوعی (پلاستیکی) که در بافت پارچه مانتو به کار می‌روند برای این فصل مناسب نیستند، ولی الیاف نخی، پنبه‌ای و کتانی، مانتوهای خوبی برای این فصل هستند.

کفش‌های تابستانه: تابستان فصل کفش‌های عروسکی و صندل برای بانوان است که از پشت ویترین فروشگاه‌ها چشمک می‌زنند. در کفش‌های عروسکی روباز به خصوص اگر با جنس پارچه‌ای انتخاب شوند، پاهایتان در تابستان کمتر عرق می‌کند. صندل روباز که در آن پا به آسانی هوا می‌خورد، انتخاب‌ مناسبی برای یک مهمانی عصرانه زنانه است.

پیراهن‌های نخی: در فصل تابستان، پوشیدن پیراهن نخی گشاد در منزل، حسابی شما را خنک می‌کند. فراموش نکنید که به سراغ پارچه‌های شاد با نقش گل‌ها و یا طرح‌های هندسی رنگارنگ بروید که برای این فصل مناسب‌ترند. رنگ‌های زرد، صورتی و نارنجی و حتی فسفری جلوه تابستانی به شما در منزل می‌بخشند. یقه گرد ساده و یقه هفت برای لباس های تابستانی مناسب‌اند.

شال‌ها و روسری‌های فصل گرم: در این فصل باید روسری‌های شرمن، ابریشمی و لیز را کنار بگذارید و به سراغ شال‌ها و روسری‌های نخی بروید. تنوع رنگ این شال‌ها و روسری‌ها در تابستان فوق‌العاده است.

پوشاک مناسب برای آقایان در تابستان

شلوار جین تعطیل: فصل تابستان فصل پوشیدن پیراهن‌ها و شلوارهای تنگ و چسبان نیست، چون حسابی گرم تان می‌شود و احتمال عرق‌سوز شدن هم افزایش می‌یابد. شلوارهای جین را در این فصل کنار بگذارید و شلوارهای گشادتر و با پارچه‌های خنک را دم دست قرار دهید. در لباس‌های گشادتر احساس راحتی بیشتری خواهید کرد و با عبور هوا از ‌آن خنک‌تر می‌شوید.

نخی و لنین پارچه فصل گرما: پارچه نخی، پارچه این فصل است، بنابراین بلوزها، پیراهن‌ها و شلوارهای نخی، انتخاب نخست شما در این فصل خواهند بود. لباس‌هایی را که الیاف مصنوعی دارند، کنار بگذارید. در لباس‌های نخی احساس خنکی می‌کنید، در ضمن، پوست‌تان هم در اثر گرما و عرق به خارش و التهاب نمی‌افتد. اگر با چروکی پارچه مشکلی ندارید، لنین هم پارچه خنکی است. عینک آفتابی

کلاه و عینک آفتابی: شاید برای خانم‌ها گذاشتن کلاه لبه‌دار در جامعه ما اندکی غیرمتعارف باشد، ولی برای آقایان چندان اشکالی ندارد. اگر کارتان به گونه‌ای است که دایم زیر آفتاب هستید، یک کلاه حصیری لبه‌دار بخرید. این کلاه‌ها دو فایده دارند: یکی این که لبه آن صورت شما را از تابش آفتاب محافظت می‌کند و دیگر این که با عبور هوا از شیارهای بین بافت‌های حصیری، خنک خواهید شد. عینک آفتابی هم فراموش نشود.

فقط در خانه: بسیاری از آقایان ایرانی عادت دارند در منزل پیژامه بپوشند. اگر شما هم این عادت را دارید، برای این فصل نوع نخی و با رنگ روشن‌ را برگزینید. پیراهن‌های نخی رکابی و آستین کوتاه، لباس‌های تابستانه مناسبی برای آقایان در منزل است. صندل‌های مردانه وارد می‌شوند: لطفا به سراغ جاکفشی بروید. کفش‌های اسپرت و بسته را بردارید و برای فصل سرما کنار بگذارید. در این فصل باید کفش‌هایی بپوشید که دارای منافذی برای عبور هوا و خنک شدن پاها باشند، چون در این فصل پا زیادتر از فصول دیگر در کفش عرق می‌کند. صندل‌هایی که با بندهایی روی پا محکم می‌شوند، گزینه‌های مناسبی برای مردان درتابستان هستند. اگر به صندل عادت ندارید، دست‌کم به جای کفش چرمی، کفشی پارچه‌ای انتخاب کنید.

سفید به جای سیاه: اگر شما در یک روز گرم تابستان، آقایی را با پیراهن مشکی ببینید، احساس گرما می‌کنید، ولی اگر یک پیراهن سفید پوشیده باشد، احساس خنکی می‌کنید، چون رنگ‌ها اثر روانی بر مخاطب دارند. در این فصل تا می‌توانید رنگ‌های روشن بپوشید، چون رنگ‌های روشن بخش زیادی از نور خورشید را به اطراف منعکس می‌کنند، ولی برعکس رنگ‌های تیره نور خورشید را جذب می کنند و شما احساس گرما خواهید کرد

 
QR Code For: تابستان چه رنگی بپوشیم؟

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.