سرخط خبرها

تمدید اعتبار گواهینامه

تمدید اعتبار گواهینامه

درصورتی که تاریخ اعتبار گواهینامه رانندگی شما رو به اتمام است حتما جهت تمدید اعتبار آن اقدام نمائید . درغیراینصورت با مشکلاتی رو به رو خواهید شد . مثلا اگز تصادف نمائید شرکت بیمه ممکن است به شما خدمت رسانی ننماید و در صورت مواجه با مامورین راهنمایی رانندگی و داشتن گواهینامه فاقد اعتبار ، گواهینامه شما ضبط و جریمه خواهید شد …

رئیس مرکز صدور گواهینامه پلیس راهور ناجا با بیان اینکه تمدید اعتبار گواهینامه نیاز به امتحان مجدد ندارد گفت: پس از انقضای تاریخ گواهینامه افراد برای تعویض گواهینامه به پلیس +۱۰ مراجعه کنند.

مهر: سرهنگ رحیم رمضان آقایی در مورد رانندگانی که تاریخ اعتبار گواهینامه آنها به اتمام رسیده است گفت: این افراد می توانند با در دست داشتن مدارک لازم به مراکز پلیس +۱۰ مراجعه کرده و نسبت به تعویض گواهینامه خود اقدام کنند.

وی افزود: اینکه برخی شایعه می کنند که تمدید اعتبار گواهینامه نیاز به امتحان مجدد دارد نادرست است.

اظهار داشت: در سال جاری تمامی گواهینامه های جدید الصدور در سراسر کشور به صورت هوشمند صادر می شوند که این گواهینامه ها از جنس پلی کربنات بوده و از ضریب ایمنی بالایی برخوردار است. در این گواهینامه از چیپ استفاده شده تا اطلاعات شخصی صاحب گواهینامه قابل بازخوانی باشد و در آن تخلفات راننده و سوابق تخلفات و رفتارهای پرخطر ثبت و به راحتی توسط پلیس قابل بازیابی است.

به گزارش خبرگزاری مهر، مراحل تعویض یا درخواست صدور المثنی گواهینامه به شرح زیر است:

 

الف ـ مراجعه شخص متقاضی به دفتر پلیس +۱۰ و ارایه مدارک زیر: 

۱ ـ اصل و کپی کارت ملی

۲ ـ اصل شناسنامه و فتوکپی صفحه اول و چنانچه تغییری در شناسنامه ایجاد شده است کپی صفحه توضیحات

۳ ـ دو قطعه عکس ۴*۳ جدید رنگی با زمینه سفید، تمام رخ، بدون عینک و کلاه و کراوات و لباس نظامی با رعایت موازین اسلامی

 

ب ـ دریافت فرم و پوشه تکمیل مدارک

ج ـ مراجعه به یکی از پزشکان معتمد ناجا برای انجام معاینات رانندگی

د ـ واریز وجوه زیر با توجه به نوع گواهینامه (قابل واریز در کلیه شعب بانک ملی) 

حساب ۲۱۷۱۱۵۱۳۰۳۰۰۳ به نام وزارت کشور برای واریز۳۰۰۰۰ ریال برای گواهینامه‌های پایه ۲ و ب ۱

۴۰۰۰۰ ریال برای گواهینامه‌های پایه ۱ و ۱۵۰۰۰ریال برای گواهینامه‌های موتورسیکلت 

حساب ۲۱۷۱۱۵۹۰۰۸۰۰۹ به نام وزارت دارایی ۵۰۰۰ ریال (برای تمبر) 

حساب ۲۱۷۱۱۵۱۳۰۴۰۰۱ به نام وزارت دارایی 

در صورت داشتن دیرکرد، به ازاء هر سال ۱۰۰۰ ریال

هـ ـ ارایه اصل گواهینامه (در مورد متقاضیان تعویض)

و ـ ارایه آدرس، کدپستی و تلفن محل سکونت

 

ز ـ متقاضیان صدورالمثنی علاوه بر این مراحل، مدارک زیر را باید ارایه کنند:

۱ ـ فرم استعلام گواهینامه (از باجه ۱۱ صدور گواهینامه شهرک آزمایش اخذ شود)

۲ ـ تکمیل فرم تعهدنامه محضری ( از دفتر پلیس +۱۰ اخذ شود)

به گزارش مهر، برای تعویض گواهینامه پایه یکم، علاوه بر معاینه پزشکی، ارایه گواهی عدم اعتیاد از آزمایشگاه بیمارستان شماره یک نیروی انتظامی واقع در خیابان ولیعصر، بالاتر از میرداماد یا آزمایشگاه بیمارستان شماره ۲ نیروی‌انتظامی واقع در خیابان بهار شمالی، بالاتر از طالقانی الزامی است. 

متقاضیانی که به هر دلیل دارای نقص عضو هستند باید پس از معاینه پزشکی به کاردان فنی واقع در شهرک آزمایش نیز مراجعه کنند. 

متقاضیان گواهینامه المثنی صادره از شهرستانها باید با مراجعه به مناطق پستی مرکزی نسبت به تهیه پاکت پستی مربوطه اقدام و همراه با سایر مدارک تحویل دفتر کنند.

* از یک ماه قبل می شود جهت تمدید گواهینامه اقدام نمود و درصورت تاخیر در تمدید گواهینامه سالانه مبلغ ۵۰۰۰۰ ریال باید جریمه پرداخت نمایئد .

 

بر این اساس رانندگی بدون داشتن گواهینامه رانندگی ممنوع بوده و به موجب قانون تعزیرات اسلامی برای مرتکب آن مجازات تعیین شده است.

طبق ماده ۷۲۳ قانون تعزیرات اسلامی “هر کس بدون گواهینامه رسمی اقدام به رانندگی و یا تصدی وسایل موتوری که مستلزم داشتن گواهینامه مخصوص است، بنماید و همچنین هر کس که به موجب حکم دادگاه از رانندگی وسایل نقلیه موتوری ممنوع باشد به رانندگی وسائل مزبور مبادرت ورزد، برای بار اول به حبس تعزیری تا دو ماه یا جزای نقدی تا یک میلیون ریال و یا هر دو مجازات و در صورت ارتکاب مجدد به دو ماه تا شش ماه حبس محکوم خواهد شد.

همچنین مطابق بند ج ماده ۱۰ قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی “در صورتی‌ که راننده بدون داشتن گواهینامه مبادرت به رانندگی نماید، وسیله نقلیه متوقف و راننده به مرجع قضائی معرفی می‌گردد.

مجازات جرم رانندگی بدون گواهینامه بر اساس بند ۱ ماده ۳ قانون وصول برخی از درآمدهای دولت به جزای نقدی تبدیل می شود.

عدم تمدید گواهینامه رانندگی، به معنای نداشتن گواهینامه نیست و با پرداخت جریمه مربوط به آن، گواهینامه تمدید می شود.

نکته دیگر آن که در تصادفات صرف نداشتن گواهینامه موجب مقصر بودن راننده نیست، آنچه در تعیین مقصر حادثه اثر گذار است وجود رابطه بین وقوع حادثه و خطای راننده است که این رابطه باید مستقیم باشد، یعنی اگر آن علت وجود نمی داشت، حادثه هم به وجود نمی آمد.

پس اگر کسی در حادثه رانندگی گواهینامه نداشته باشد، چنانچه علت وقوع حادثه بی احتیاطی و یا بی مبالاتی طرف مقابل باشد، او به علت نداشتن گواهینامه مقصر قلمداد نمی شود. هر چند از حیث این که فاقد گواهینامه بوده قابل تعقیب و مجازات است.

چنانچه فرد بدون گواهینامه مقصر حادثه ای باشد به عبارت دیگر بی احتیاطی یا بی مبالاتی یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت وی علت تصادفی باشد که منجر به صدمات بدنی شود، دادگاه مکلف است مجازات وی را تشدید کند و می‌تواند وی را برای مدت یک تا پنج سال از حق رانندگی محروم کند.

در عین حال در مواردی که راننده بدون گواهینامه مقصر حادثه باشد، اعم از این که تصادف منجر به خسارت مادی یا بدنی شده باشد، در صورتی که خودرو دارای بیمه نامه معتبر باشد، بیمه گر مکلف به پرداخت خساراتی است که به موجب بیمه نامه تعهد نموده است.

QR Code For: تمدید اعتبار گواهینامه

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.