سرخط خبرها

جاوا اسکریپت چیست ؟

جاوا اسکریپت چیست ؟

معرفی Java Script :

JavaScript® (اغلب به JS مخفف می‌شود)

در قسمت آموزش HTML ، با زبان طراحی صفحات وب آشنا شدید . به وسیله امکانات زبان HTML ، می توان انواع صفحات وب را با کلیه اجزای مورد نیاز از قبیل نوشته ها ، جداول ، تصاویر ، فرم ها و … را ایجاد کرد . اما HTML صرفا یک زبان طراحی است و توانایی برنامه سازی ، کنترل فرم ها ، پاسخ به رویدادهای برنامه و عملکرد کاربر و … را ندارد .
به همین دلیل باید از یک زبان برنامه نویسی در صفحات وب استفاده کرد . Java Script یکی از زبان های برنامه نویسی اسکریپتی است ، که اولین بار توسط شرکت Netscape Communicator عرضه کننده مرورگر معروفNetscape ارائه شد و امروزه متداولترین زبان اسکریپت نویسی صفحات وب است .

توجه : قبل از مطالعه قسمت آموزش Java Script ، شما باید به طور کامل با زبان HTML و به خصوص تگ < script > آشنا باشید . 

خصوصیات مهم Java Script :

 • Java Script یک زبان برنامه نویسی اسکریپتی است . دستور العمل های زبان های اسکریپتی ، در کامپیوتر کاربر و توسط مرورگر اجرا شده و برای اجرا نیازی به برنامه کمکی خاصی ندارند . به این زبان ها در اصطلاح طرف مشتری ( Client Side ) می گویند . در مقابل زبان های مثل ASP.NET ابتدا توسط سرور ارسال کننده وب اجرا شده و سپس نتایج خروجی به زبان HTML برای اجرا در مرورگر فرستاده می شود . به این زبان ها در اصطلاح طرف سرور ( Server Side ) می گویند .
 • زبان های اسکریپتی ، جزء زبان های برنامه نویسی سبک هستند . این زبان ها در هنگام اجرا فازی به نام کامپایل* را طی نکرده و دستورات آن ها به صورت خط به خط اجرا می شوند .

کامپایل : برنامه های نوشته شده به زبان های برنامه نویسی مثل VB , C یا #C در هنگام اجرا ابتدا توسط کامپایلر به طور کامل خوانده شده و اشکال زدایی می شوند و در صورت عدم وجود اشکال ، اجرا خواهند شد . اما برنامه های نوشته شده به زبان های اسکریپتی ، به صورت خط به خط توسط مرورگر خوانده شده و اجرا می شوند .

برخی از امکانات Java Script :

 • Java Script به طراحان وب ، یک ابزار برنامه نویسی ساده و کارا می دهد .
 • Java Script به رویدادهای مختلف در صفحه واکنش نشان می دهد . برای مثال می توان یک تابع Java Script تعریف کرده تا در هنگام وقوع یک رویداد مثل کلیک بر روی یک دکمه یا لود شدن صفحه ، اجرا شود .
 • Java Script می تواند اطلاعات ارسالی یک فرم را اعتبار سنجی و کنترل نموده و در صورت صحیح بود ، آنها را به سرور ارسال کند . این کار باعث جلوگیری از ورود اطلاعات نادرست به سرور و کاهش ترافیک آن می شود .
 • Java Script توانایی تشخیص نوع و نسخه مرورگر مورد استفاده کاربر را داشته و می تواند بر حسب آن نوع مرورگر خاص ، تنطیمات و صفحات ویژه ای را بارگذاری نماید .
 • Java Script توانایی خواندن و نوشتن اطلاعات مورد نیاز مرورگر را بر روی کامپیوتر بازدید کننده صفحه را داراست ، که در اصطلاح به این کار ایجاد و خواندن Cookie می گویند .
 • Java Script می تواند انواع کادرهای اخطار ، تایید و دریافت ورودی را به کاربر نمایش دهد .

تفاوت Java و Java Script :

زبان های برنامه نویسی Java و Java Script دارای ساختار دستوری مشابه به هم هستند ، ولی ۲ زبان کاملا مجزا هستند .
Java یک زبان شی گرا قدرتمند برای برنامه نویسی بر روی پلتفرم های مختلف است ، در حالی که Java Script یک زبان ساده اسکریپت نویسی در مرورگر های وب است .

فعال کردن جاوا اسکریپت  بر روی تمامی مرورگر ها

۱) فعال کردن Javascript در Internet Explorer ۶ & 7

 1. در منوی Tools گزینه‌ی Internet Options را کلیک کنید.
 2. در پنجره‌ی باز شده، به سربرگ Security مراجعه کنید.
 3. در فرم موجود در این سربرگ، گزینه Internet (با علامت کره زمین) را کلیک نمایید تا فعال شود، سپس در پایین این پنجره بر روی کلید Custom Level کلیک کنید.
 4. در لیست موجود در پنجره جدید باز شده (Security Settings) گزینه Scripting را بیابید. در زیر مجموعه این گزینه، گزینه‌ی Active Scripting را بیابید و مقدار آن را برابر Enable قرار دهید.
 5. ابتدا در پنجره Security Settings و سپس در Internet Options کلید OK را کلیک کنید.
 6. از مرورگر خود خود خارج شوید و مجددا آن را اجرا کنید تا تغییرات اعمال شود.

 

۲) فعال کردن Javascript در تمام نسخه‌های Firefox

 1. در منوی Tools گزینه Options را کلیک کنید.
 2. در پنجره باز شده به سربرگ Content بروید.
 3. در این سربرگ گزینه Enable Javascript را بیابید و اگر سمت چپ آن تیک نخورده، آن را تیک بزنید.
 4. بر روی کلیک OK در پایین پنجره کلیک کنید تا تغییرات ثبت شود.
 5. نیازی به خروج و را‌ه‌اندازی مجدد Firefox نیست.

 

۳) فعال کردن Javascript در Google Chrome

 1. جاوااسکریپت در مرورگر کروم به صورت ذاتی فعال است و فعال یا غیرفعال کردن آن از طریق تنظیمات مرورگر انجام نمی‌شود. تنها در یک صورت ممکن است که جاوااسکریپ در این مرورگر غیرفعال باشد، و آن زمانیست که فایل اجرایی مرورگر را با پارامتر Disable javascript اجرا کنید که این یک عملیات حرفه ای و مخصوص کاربان پیشرفته است. پس اگر شما از مرورگر کروم استفاده می‌کنید، با خیال راحت به استفاده از وب بپردازید و مطمئن باشید که جاوا اسکریپت همیشه فعال است!

 

۴) فعال کردن Javascript در Opera نسخه ۹ یا پایین‌تر

 1. در منوی Tools گزینه‌ی Preferences را کلیک کنید.
 2. در پنجره باز شده به سربرگ Advanced بروید.
 3. در لیست موجود در سمت چپ سربرگ باز شده، گزینه Content را کلیک کنید.
 4. در میان گزینه‌های جدید ظاهر شده، گزینه Enable Javascript را بیابید و اگر سمت چپ آن تیک نخورده، آن را تیک بزنید.
 5. بر روی کلید OK در پایین پنجره کلیک کنید تا تغییرات ثبت شوند.
 6. از Opera خارج شوید، و سپس دوباره آن را اجرا کنید.
QR Code For: جاوا اسکریپت چیست ؟

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.