سرخط خبرها

جی کوئری JQuery چیست؟

jQuery یک کتابخانه جاوا اسکریپت است که انجام یک سری کارها را برای شما بسیار آسان می‌کند و همچنین یک سری امکانات از پیش آماده شده را به شما اراده می‌دهد.

زبان برنامه نویسی JavaScript، یک زبان برنامه نویسی خیلی پیچیده و گسترده است و یادگیری کامل آن به زمان و حوصله خیلی زیادی نیاز دارد. jQuery فریم‌ورکی است که بر اساس زبان برنامه نویسی جاوا اسکریپت ایجاد شده است.

 

jQuery یک کتابخانه استاندارد و آماده شامل تعدادی متد و توابع نوشته شده به زبان JavaScript می باشد . از توابع و متدهای این کتابخانه برای کار با عناصر و تگ های موجود در صفحات HTML , ASP.Net و یا PHP استفاده می شود . به طور کلی با استفاده از این متدهای از پیش تعریف شده ، می توانید تغییراتی را در عناصر و تگ های HTML ایجاد کرده و یا نحوه نمایش آنها را تغییر دهید . برای مثال می توانید یک عنصر HTML را با کلیک بر روی یک دکمه فرمان پنهان کرده و یا در صورت مخفی بودن آن را نمایش دهید .
زبان jQuery دارای یک شعار معروف است . این شعار می گوید کمتر بنویسید ، بیشتر انجام دهید ( write less , do more ) . به طور کلی کتابخانه jQuery شامل موارد زیر می باشد :
در استفاده از jQuery شما نیاز ندارید برای انجام کارهای مورد نظرتان یک تابع جدید بنویسید . فقط کافی است عنصر مورد نظر خود را انتخاب کرده و سپس متد مورد نظر را فراخوانی نموده تا آن عنصر را تغییر دهد .

جی کوئری JQuery کتابخانه ارزشمند جاوا اسکریپت یا یک فریم ورک متداول جاوا اسکریپت است که به صورت تخصصی توسط تیم جی کوئری توسعه پیدا کرده است و امروز به عنوان ابزار اصلی برنامه نویسان وب مورد استفاده قرارگرفته که حدود ۲ سال است پا به عرصه فن آوری نهاده و در این بازه کوتاه شرکت های معتبری مانند گوگل ، مایکروسافت و … از آن استفاده می نمایند و آن را توصیه می نمایند از امتیازات جالب جی کوئری می توان به عدم نیاز و وابستگی سیستم به پلاگینی خاص در مقابل فلش اشاره کرد ، که این امتیاز بزرگ باعث خواهد شد سایت های نوشته شده با این قابلیت از سرعت بالاتری برخوردار باشند و هیچ مشکلی برای کاربران خود به وجود نیاورند.
اکنون شرکت های بزرگی چون Microsoft و Zend سیستم های AJAX منطبق بر جی کوئری را ارئه داده اند و دیگر توسعه برنامه های AJAX قدیمی خود را متوقف کرده اند در این باره می توان به جدید ترین تکنولوژی برنامه نویسی سمت سرور مایکروسافت ASP.net MVC اشاره کرد که سیستم Validation خود را کاملا با JQuery انجام می دهد و با آن منطبق است.

آیا جی کوئری نوآوری‌های خاصی هم داشته است؟

بله، در زیر به چند مورد اشاره می‌شود.
– کد نویسی بر اساس دستور زبانی که jQuery ایجاد کرده، خیلی ساده است و در کمترین تعداد خط می‌توان بیشترین تغییرات را در صفحه ایجاد کرد.– جی کوئری کاملا Unobtrusive می‌باشد یعنی شما هیچ کد جاوا اسکریپتی را داخل کدهای XHTML وارد نمی کنید. از این نظر کدهای شما کاملا مجزا از هم و مرتب خواهد بود و از طرفی وقتی JS روی مرورگر فعال باشد، کدهای شما اجرا میشود ولی اگر JS فعال نباشد، هیچ مشکلی برای سایت شما پیش نمی‌آید و سایت همچنان برای کاربر قابل استفاده خواهد بود. به عنوان مثال برای لغت «در» یک معادل در نظر می‌گیریم: 

در = ^-^با این علامت های اختصاری ما می توانیم کلمات و جملات خاصی را به صورت خیلی مختصیر و مفید بنویسیم.

چگونه جی کوری را دریافت کنم؟
– می توانید برای دانلود فایل JQuery به سایت http://JQuery.com سر بزنید و سند مورد نظر را دانلود نموده و مانند یک فایل CSS یا سند Javascript معمولی آن را به سایت یا صفحه خود ضمیمه کنید.

نحوه استفاده از کتابخانه jQuery :

همانطور که گفتیم ، jQuery دارای یک کتابخانه استاندارد و آماده می باشد . شما بایستی برای استفاده از jQuery ، فایل این کتابخانه را به صفحه خود متصل کنید . کتابخانه jQuery در یک فایل مجزا که از نوع فایل های JavaScript و با نام jQuery.js است ، نگهداری می شود . شما برای اتصال فایل این کتابخانه به صفحه مورد نظرتان از ۲ روش می توانید استفاده کنید :

  1. دانلود فایل کتابخانه jQuery بر روی کامپیوتر و یا سرور سایت خودتان و سپس اتصال آن به صفحه .

در ادامه به معرفی روش فوق می پردازیم .
روش اول : در روش اول شما بایستی جدیدترین فایل کتابخانه jQuery را از سایت www.jQuery.com دانلود کرده و سپس آن را در پوشه اصلی سایت خود قرار دهید . سپس با استفاده از یک تگ < Script > که در قسمت < Head > صفحه قرار می دهید ، فایل کتابخانه را به صفحه متصل کنید . در قسمت زیر این روش را نشان داده ایم :

 

< head >
    < script type = ” text/javascript ”   src=”jquery.js” >   < /script >
< /head >

 

پس از اتصال کتابخانه jQuery به صفحه خودتان ، هر زمان که یک متد jQuery را فراخوانی می کنید ، برنامه سورس آن متد را از کتابخانه دریافت کرده و سپس اجرا می نماید . در مثال بخش بعد به روش کلی کار با توابع jQuery و یک نمونه از کاربرد آن اشاره می نماییم .

 

یک مثال از کاربرد jQuery :

jQuery کاربردهای جالب و فراوانی دارد و به طراحان وب توانایی های زیادی را برای خلق جلوه ها و دینامیک کردن صفحات می دهد . در مثال زیر روش کلی استفاده از ساختار jQuery را نشان داده و یکی از کاربردهای مهم آن یعنی پنهان کردن عناصر موجود بر روی صفحه را نمایش می دهیم .

در مثال زیر یک صفحه فرضی با ۲ پاراگراف و یک تیتر داریم . می خواهیم تا کاربر بتواند با کلیک بر روی یک دکمه فرمان پارگراف های موجود در صفحه را پنهان کند . روش کار به این شرح است :
در ابتدا به وسیله یکی از لینک های معرفی شده ، صفحه خود را به کتابخانه jQuery متصل کرده ایم . سپس یک دکمه فرمان و یک تیتر و ۲ پاراگراف را بروی صفحه ایجاد کرده ایم . با کلیک کاربر بر روی دکمه فرمان ، متد ( ) Hide که یکی از متدهای jQuery است ، اجرا شده و باعث می شود تا تمام پاراگراف های ( تگ های < p > )  موجود بر روی صفحه پنهان شوند . همانطور که در خروجی مشاهده می کنید تابع ایجاد شده فقط بر روی عناصری که تگ آنها از نوع < p > ( پاراگراف ) است ، اثر می گذارد و مثلا با تگ تیتر < h2 > کاری ندارد .
برای مشاهده عملکرد مثال ، بر روی دکمه فرمان خروجی کلیک نمایید .

< html >
  < head >
    < script type=”text/javascript” src=”jquery.js” > < /script >
    < script type=”text/javascript” >
      $ (document). ready ( function( ) {
$ (“button”) . click ( function( ){
$ ( ” p ” ) . hide( );
});
});
    </script>
  </head>

<body>
    <h2>  This is a heading</h2>
<p>  This is a paragraph . </p>
<p>  This is another paragraph. </p>
    <button> Click me</button>
</body>

</html>

QR Code For: جی کوئری JQuery چیست؟

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.