سرخط خبرها

داستان وی پی ان به کجا رسید؟

خرید vpn

به گزارش جیزجیز : از چهارشنبه شب وی پی ان ها در کشور قطع شده است، این اتفاق قبلا هم سابقه داشته مثلا مهر ماه سال پیش وی پی ان ها برای چند روز قطع شده عده ای آن را در راستای طرح راه اندازی اینترنت ملی ارزیابی کردند…


حالا هم با توجه به اینکه چند هفته پیش ثبت نام وی پی ان های قانونی آغاز شده زمزمه هایی مطرح است که کلا قرار است پورت وی پی ان های غیر مجاز برای همیشه بسته بمانند، وی پی ان های قانونی برای دور زدن فیلترینگ نیستند.

مسئولان برای جلوگیری از نشت اطلاعات، سازمان‌هایی را برای ارتباط با خارج از کشور از وی پی ان غیر قانونی مجاز بودند استفاده کنند، وی پی ان  قانونی را در نظر گرفته‌اند با این حساب اگر همیشه وی پی ان ها از کار افتاد تعجب نکنید.

 وی پی ان سامانه‌ای است که در کشور ما عموما برای دور زدن فیلترینگ مورد استفاده قرار می گیرد و مسئولان بارها غیر قانونی بودن آن تاکید کرده‌اند، با این حال کاربران اینترنت داخل کشور از این ابزار برای دسترسی به سایت‌هایی که توسط کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه فیلتر شده‌اند استفاده می‌کنند.

وی پی ان های غیر قانونی در کشور همیشه دستمایه درآمد زایی عده‌ای بوده که سودهای کلانی به جیب می‌زدند و حالا با بسته شدن این وی پی ان‌ ها کاسبی آنها از سکه افتاده است، هر چند هنوز هم نرم افزارهای فیلتر شکن فعال هستند و در برخی سایت‌ها به فروش می رسند.

 

* این پورت‌ها یعنی چه ؟

پورت درگاهی است برای ورود و خروج  داده‌ها هر کدام از پورت‌ها کار خاصی انجام می دهند، مثلا پورت ۲۵  مخصوص ارسال ایمیل است و پورت ۱۱۰ برای دریافت آن و پورت ۸۰ با HTTP  دسترسی به صفحه های اینترنتی،  در صورتی که خدمات دهنده سرویس اینترنت با شرکت زیر ساخت،  پورت های ۲۵٫۱۱۰ را مسدود کند امکان دریافت و یا ارسال ایمیل ممکن نخواهد بود، در صورت مسدود کردن پورت ۸۰ امکان استفاده از اینترنت غیر ممکن است پورت PPTP یا Point-point  tunneling protocol  برای ساخت شبکه خصوصی مجازی (vpns) مورد استفاده قرار می گیرد.

مسدود کردن این پورت امکان استفاده از وی پی ان ها را غیر ممکن میکند l2ptیا layer .secure socket یا sstp ,tunneling protocol2 ،Tunneling protocol هم کاربرد مشابهی دارد.

 

* درآمد Vpn فروش‌ها چقدر است؟

افراد واسطه‌ای که وی پی ان های غیر قانونی را ماهانه از دو تا پنج هزار تومان به فروش می‌رسانند در واقع یک سرور اختصاصی در خارج از کشور را اجاره کرده‌اند، این سروها قیمت‌های مختلفی دارند اما بسته به عملکرد آنها از  ماهانه ۵۰ تا ۳۰۰ هزار تومان قیمت دارند.

این افراد واسطه سرور خود را ۵۰ هزار تومان خریداری می‌کنند اما با فروش ماهانه وی پی ان با قیمت‌های دو تا پنج هزار تومان چندین برابر رقم فوق سود می‌کنند.

QR Code For: داستان وی پی ان به کجا رسید؟

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.