سرخط خبرها

درمان یبوست

یبوست یا خشکی مزاج عارضه‌ای در دستگاه گوارش است که به موجب آن مواد دفعی در رودهٔ بزرگ سفت می‌شوند و دفع آنها با درد و سختی همراه می‌شود. یبوست حاد ممکن است سبب بسته شدن روده شود، که ممکن است نیاز به عمل جراحی داشته باشد. علل بروز این عارضه ممکن است رژیم غذایی نامناسب، بر هم خوردن تعادل هورمونی، اثر جانبی داروهای مصرفی و یا آناتومی بدن باشد.

موثرترین درمان برای یبوست ایجاد یک تغییر مهم در رژیم غذایی است که البته امروزه کمتر به آن توجه می‌شود.

شما می بایست به ازای هر وعده غذایی در روز یک بار دفع سهل و آسان مدفوع داشته باشید یا اینکه در شبانه روز حداقل بدون دردسر و زور زدن و غیره یکبار دفع داشته باشید در غیر این صورت احتمال غریب به یقین شما دچار یبوست هستید.

 

دلایل یبوست چیست؟

شاید یکی از دلایل یبوست نیز مشکلات کولونی (روده ای) مثل توانایی کولون در حرکت دادن محتویات داخل شکم باشد یا دارویی که به طور مرتب مصرف می کنید.بنابراین بهتر است برای اطمینان یافتن از علت اصلی این مشکل به پزشک معالج خود یا متخصص گوارش مراجعه کنید.

عوامل شایعی که یبوست را تشدید می‌کند عبارتند از: نوع رژیم غذایی، نداشتن رژیم غذایی حاوی سبزیجات و میوه‌ها، کم مصرف کردن مایعات و نداشتن فعالیت فیزیکی مناسب. مصرف برخی از داروها مثل داروهای ضد فشارخون بالا و برخی داروهای پایین آورندهٔ چربی خون هم در ایجاد یبوست موثرند. شرایطی  مثل حاملگی و افزایش سن. 

یبوست
یبوست

 

تو صیه های تغذیه ای مناسب در درمان یبوست :

تقریباً اکثر مردم، اثرات مثبت آلو را در مورد یبوست می شناسند. آلو یکی از میوههایی است که برای درمان یبوست مفید است. بدین طریق که تغییراتی در افزایش فعالیت قسمتهای پایینی روده داده و به یبوست پایان می‌دهد.

نوشیدن روزانه بین ۸ تا ۱۲ لیوان آب به درمان یبوست کمک می کند.

از مصرف ماست و دوغ و نوشابه همراه برنج و بدون مصلح جداً پرهیز نمایید.

از مصرف چای چه سبز چه سیاه پرهیز کنید.

آلو یا آب آلوی گرم ملین است. سایر میوه‌های ملین شامل:انجیر،انگور، هندوانه، توت فرنگی، گلابی، زردآلو، زیتون، هلو، آب سیب، کیوی.

به، سیب و موز نخورید.

چای زیاد پر رنگ نخورید.

حتماً فعالیت بدنی داشته باشید روزانه حداقل ۳۰ دقیقه پیاده روی کنید.

روزانه حداقل ۵واحد میوه و سبزی تازه مصرف کنید.

QR Code For: درمان یبوست

درباره ی admin2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.