سرخط خبرها

دلایل مهم خون دماغ شدن

شایع‌ترین محل خونریزی دماغ در کودکان و جوانان قسمت قدامی تیغه بینی است. خوشبختانه خونریزی این ناحیه را می‌توان به آسانی کنترل کرد.

خون دماغ شدن
خون دماغ شدن

مشکل‌ترین و پیچیده‌ترین محل خونریز ی در قسمت پشتی جدار خارجی و تیغه وسط بینی در اشخاص مسن است. این نوع خونریزی، براحتی کنترل نمی‌شود و گاهی نیاز به اقدامات تخصصی در بیمارستان دارد.

حتما تاکنون افراد زیادی را دیده‌‌اید که خون‌دماغ شده‌اند. شاید هم خودتان بارها دچار این مشکل شده باشید. عقاید متفاوتی در مورد خون.دماغ وجود دارد؛ حتی بعضی معتقدند اگر کسی خیلی خون.دماغ شود حتما سرطان یا بیماری صعب.العلاجی دارد در حالی که دکتر ابراهیم رزم.پا، متخصص گوش و حلق و بینی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به این‌که دلایل بسیار زیاد و متنوعی برای بروز خون‌دماغ وجود دارد، می‌گوید:

گاهی اشکال در خود بینی است مثلا ممکن‌است مخاط بینی خشک باشد، با دستکاری و ورود جسم خارجی یا هر گونه ضربه به آن هم خونریزی شروع می‌شود.اهی هم در بینی تومور وجود دارد که باعث خونریزی می‌شود. استفاده از داروها مثل اسپری آلرژی که در بینی می‌زنند نیز مخاط آن را خشک و مستعد خونریزی می‌کند.

اما باید به این نکته توجه کرد که: اگر خونریزی مدام تکرار ‌شود گاهی خون‌دماغ تظاهر یک بیماری است اختلال‌های انعقادی مثل هموفیلی، لوسمی (سرطان خون)، کمبود پلاکت، فشارخون بالا و در بچه‌ها بیماری‌های تنفسی ویروسی یا بیماری‌های زمینه‌ای و خونی.

متخصص گوش و حلق و بینی توصیه می‌کند: وقتی خون‌دماغ می‌شویم  ابتدا طوری بنشینید که بالا تنه از پایین تنه بالاتر قرار بگیرد. بعد دو پره بینی را آرام با انگشت بگیرید و ۵ دقیقه فشار دهید. سپس کمپرس سرد دو طرف بینی بگذارید.
دکتر رزم‌پا تاکید می‌کند: برخی معتقدند کسی که دچار خون‌دماغ شده باید سرش را کاملا به عقب متمایل کند، اما این کار اشتباه است و باعث می‌شود خون به حلق و ریه وارد شود مخصوصا اگر شدید باشد حالت نیمه‌نشسته، بهترین حالت است.

و در آخر که ممکن است برای همه ما پیش بیاید این است که: اگر زیر آفتاب بایستیم، خون‌دماغ می‌شویم؟  متخصص گوش و حلق و بینی در این باره می‌گوید: معمولا بیشتر در فصل زمستان که هوا سرد و خشک است، خون‌دماغ شایع‌تر است مخصوصا در محیط دربسته‌ای که در آن وسایل گرم‌کننده وجود دارد، اما اگر در تابستان کسی در معرض گرمای زیاد قرار گیرد، برای این‌که بدن بتواند گرما را دفع کند، عروق سطحی گشادتر می‌شود و خون‌دماغ در افرادی که مستعد هستند، اتفاق می‌افتد.

QR Code For: دلایل مهم خون دماغ شدن

درباره ی admin2

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.