سرخط خبرها

طرز تهیه ژله میوه ای

برای اینکه بتوانید ژله ای را در مجالس و  میهمانی ها سرو کنید باید اندکی به آن جلا دهید و از حالت سادگی در آورید. با ما همراه باشید تا با نکات ساده و در عین حال اساسی تزیین ژله آشنا شوید…

مواد لازم برای ژله :

پودر ژله آلوئه ورا = ۱ بسته

آب = ۲ لیوان

ژلاتین = ۱ ورق /یا پودر ژلاتین

شکر = ۱ قاشق غذا خوری چند نوع میوه برای تزئین (موز,تخم شربتی

طرز تهیه ژله ساده :

کافیه ۱ لیوان آب جوش را با ژله آلوئه ورا مخلوط کنید و روی بخار کتری (روش بن ماری) بگذارید تا شفاف بشه حدود (۱۵ دقیقه) . بعد از شفاف شدن ژله ،۱ لیوان آب سرد را اضافه میکنیم و خوب هم میزینیم و ژله را در قالب مورد نظر میریزیم.

طرزتهیه ژله میوه ای با ژلاتین :

ژلاتین را در ۲ لیوان آب سرد حل کنید بعد ژله آلوئه ورا و (شکر) را اضافه کرده و روی شعله پخش کن و حرارت کم بگذارید تا زمانی که شفاف و حل شود . از قالب کیک استفاده کنید و پس از کمی سرد شدن ،میوه ها را در ابعاد درشت و به شکلهای مختلف ( حلقه ای ،مثلثی، گرد، دراز و…) برش داده و در ژله بریزید طوری که درتمام قسمتها پراکنده شود .

قالب را در یخچال بگذارید و زمانی که ژله بسته شده ،ظرفی بزرگتر از ژله انتخاب کنید و آب نیم گرم در آن بریزید و قالب ژله را در آن فرو کرده و به طرفین تکان دهید بعد از چند لحظه متوجه جدا شدن ژله از قالب می شوید .

دیس را روی قالب قرار داده و قالب را وارونه کنید . این ژله بسیار زیباست و نیاز به تزئین ندارد اما اگر دوست دارید تزئین کنید بهتر است در قسمت وسط  و یا اطراف این تزئین صورت گیرد تا زیبایی ژله نمایان باشد.

طرز تهیه ژله
طرز تهیه ژله

طرز تهیه ژله میوه ای بدون ژلاتین :

برای درست کردن ژله ای که بتوان در آن میوه های مختلف قرار داد و این میوه ها کاملاً مشخص شود باید از پودر ژله آلوئه ورا استفاده نمود.

تهیه این دسر بسیار ساده است . در ابتدا باید نصف پودر ژله آلوئه ورا را در نصف لیوان آب حل نمود و در قالب مورد نظر بریزیم و در یخچال قرار دهیم تا به اندازه کافی سفت شود. (می توانید میوه ی دلخواه رو توش بریزین که من آلبالو ریختم و بذارین توی یخچال تا ببنده می تونید هم در این مرحله در آن چیزی نریزید) سپس آنرا از یخچال خارج نموده و میوه دلخواهمان را وسط ژله جا می دهیم (که من موز ریختم) و مجدداً در یخچال می گذاریم تا ژله کامل بگیرد.

حالا مابقی پودر ژله آلوئه ورا را آماده کرده و روی میوه ها می ریزیم و دوباره در یخچال می گذاریم. به این ترتیب میوه ها در وسط ژله شیشه ای قرار می گیرند و جلوه خاصی پیدا میکنند و البته می توانیم برای طبقه بعدی ژله، از رنگی که تقریباً همرنگ میوه باشد استفاده کنیم تا نمای بهتری بگیرد.

نکته : از انبه،انجیر،آناناس،کیوی استفاده نکنید در غیر اینصورت ژله نمی بنده!

دانستنی های ژلاتین

تفاوت پودر ژله و ورق ژلاتین :

دسرها یا کرم هایی که با ورق ژلاتین تهیه می شوند شفاف تر و براق تر هستند.

 

فرمول کلی برای مخلوط کردن پودر ژلاتین

۱ قاشق چایخوری پودر ژلاتین + ۱ قاشق چایخوری شکر + ۱/۸ لیوان آب سرد

۱ قاشق غذاخوری پودر ژلاتین + ۱ قاشق غذاخوری شکر + ۱/۴ لیوان آب سرد

نحوه استفاده از ژلاتین :

ژلاتین در آب سرد نامحلول است ولی در آب گرم حل می شود. این ماده تا ده برابر حجم خود آب جذب کرده و در دمای ۴۰ تا ۵۰ درجه ی سانتی گراد تشکیل ژل می دهد.

ژلاتین به دو شکل پودر و ورق وجود دارد.

به این ترتیب برای جایگزینی این دو از روش های زیر استفاده کنید:

یک قاشق مرباخوری پودر ژلاتین ۴ گرم و یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین معادل ۵/۷ گرم می باشد.

هر ورق ژلاتین بزرگ معادل یک قاشق مرباخوری پودر ژلاتین است.(از نظر وزنی هر دو ۴ گرم هستند)

هر دو ورق ژلاتین بزرگ را می توان معادل یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین در نظر گرفت (حدود ۸ گرم).

هر دو ورق ژلاتین کوچک معادل یک قاشق مربا خوری پودر ژلاتین است (۴ گرم)

۴ ورق ژلاتین کوچک معادل یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین است (۸ گرم)

۶ ورق ژلاتین کوچک معادل ۳ قاشق مرباخوری پودر ژلاتین است (۱۲ گرم )

 

روش استفاده از ورقه ژلاتین :  ورقه های ژلاتین را داخل کاسه ای قرار دهید و کمی آب سرد بریزید (اگر دمای این آب کمتر از سرد باشد به مرحله ی شکفتن (وارفتن) و حل شدن در آب میرسند که مطلوب ما نیست)، تا حدی که روی ورقه ها را بپوشاند تا ورقه های حجمشان بیشتر و نرم تر شوند سپس کاسه را روی حرارت بخار اب قرار دهید تا ورقه های ژلاتین رقیق شود

ژلاتین را به مدت طولانی خیس ندهید (در آب سرد رها نکنید) که متلاشی شوند و دیگر نتوانید به مقدار صحیحی که در دستور آمده و از آن نیاز دارید، دست پیدا کنید.

روش دیگر برای ذوب کردن ورق ژلاتین : ابتدا ورق ژلاتین را خیس کرده، آن را تکان داده تا آب اضافی آن ریخته شود. سپس در آب جوش انداخته و به آرامی آن را هم بزنید تا ژلاتین کاملا در آن حل شود. اگر آب جوش آماده نبود آب سرد به آن اضافه کنید و روی بخار آب کتری قراردهید تا ذوب شود.

( ژلاتین در دمای ۲۰ درجه سانتیگراد میبندد پس دقت کنید وقتی داخل کرم یا دسر میریزید کرم یا ژله ولرم باشد تا ژلاتین گلوله گلوله نشود ).

ورق ژلاتین

روش استفاده از پودر ژلاتین : در یک کاسه بزرگ و خشک مقداری پودر ژلاتین بپاشید و روی ان نیز مقداری آب سرد بریزید ، مجدد کمی پودر ژلاتین بپاشید و روی ان آب سرد بریزید ( اگر پودر ژلاتین را یک مرتبه در کاسه بریزید و همه آب را روی پودر ژلاتین بریزید پودر ژلاتین گلوله میشود ) ، پس از آن آب و پودر ژلاتین را ۱۰ دقیقه کناری بگذارید تا ژلاتین حالت اسفنجی پیدا کند ( دقت کنید که لایه آخر باید پودر ژلاتین باشد ).

پس از اینکه ژلاتین به حالت اسفنجی شد ظرفی را از آب پر کنید و روی حرارت قرار دهید تا به جوش بیاید ، ظرف ژلاتین را روی بخار اب قرار دهید تا ژلاتین رقیق و یکدست شود ، در آخر ژلاتین را هم بزنید تا یک دست شود.

روش دیگر برای اماده کردن ژلاتین این است که هر ۱ قاشق چایخوری پودر ژلاتین را با ۱ قاشق چایخوری شکر مخلوط کنید و آب را روی آنها بریزید و مواد را هم بزنید و مانند روش قبلی آن را روی بخار آب قرار دهید تا رقیق و یکدست شود ( در این روش شکر اجازه نمیدهد پودر ژله گلوله شود ).

ذوب کردن پودر ژلاتین : ابتدا پودر ژلاتین را در آب سرد ریخته سپس ظرف ژلاتین را روی ظرف آب جوش قرارداده  تا به اصطلاح به روش بن ماری به آرامی ژلاتین در آن حل شود.

نکته :
هر قاشق غذا خوری پودر ژلاتین معادل ۳ ورق ژلاتین است. برای حل کردن یک قاشق غذاخوری پودر ژلاتین، تقریبا ۱/۴ پیمانه آب لازم است.

۱ قاشق پودر ژلاتین = ۳ ورق ژلاتین

نکات لازم برای تهیه دسرهای ژله ای یا حاوی ژلاتین : ژلاتین برای بسته شدن کرم یا ژله مصرف میشود و بیشتر از حد لازم موجب سفت شدن ژله شده و کمتر از حد لازم موجب شل شدن و بسته نشدن ژله میشود.

 

آماده سازی قالب ژله :

برای اینکه ژله و یا هر نوع دسر به راحتی از ظرف جدا شود باید قالب پلاستیکی و یا قالب سیلیکونی را با برس روغن مالی کنید و سپس شکر بپاشید و نیم ساعت داخل فریزر بگذارید و بعد مایع ژله را داخل ان بریزید . اگر قالب فلزی دارید فقط آنرا خیس کنید و در فریزر گذاشته تا یک لایه نازک یخ ببندد و بعد مایه ژله را بریزید.

نحوه خارج کردن ژله از قالب 

ابتدا مطمئن شوید که ژله کاملا بسته است. قبل از خارج کردن چند لحظه در آب ولرم قراردهید و با نوک انگشت خیس و یا یک کارد ژله را از دیواره ژله جدا کنید. قالب را کمی تکان می دهیم تا کف ژله هم از قالب جدا شود. این کار را چند بار تکرار می کنیم.   نکات ژله :  ظرف مورد نظر را کمی مرطوب کنید تا اگر ژله موقع برگشتن در جایی که می خواهیم قرار بگیرد قرار نگرفت بتوانیم راحت جابجایش کنیم.   همانطور که گفتیم ممکن است لازم باشد این کار را ۳-۲ بار انجام دهید.   توصیه میکنم یک ساعت قبل از زمان پذیرایی ژله را از قالب خارج کنید، زیرا ممکن است در اثر حرارت ظرف آب گرم سطح روی ژله کمی شل شده و لازم باشد مدتی دیگر در قرار بماند تا فرم اولیه خود را به دست آورد. – برای قالبی در آوردن ژله میزان آب را کمتر بریزید – بهترین قالب برای ژله ، قالب های پلاستیکی و سخت ترین نوع قالب سیلیکونی هست قالبهای فلزی زودتر گرما رو جذب خودشون میکنن و ژله زودتر از دیواره های قالب جدا میشه و قالب پلاستیکی و سیلیکونی دیرتر

نکات مهم برای برش ژله :

– همیشه یه لیوان آب دم دستتان باشد تا کاردی که با آن ژله هایتان را برش میزنید را مرتبا خیس کنید. -کف ظرف سرو ژله را قبل از منتقل کردن ژله به آن کمی خیس کنید تا ژله ها به راحتی از کف ظرف جدا شوند.

چطور ژله را مغذی تر کنیم؟

اول اینکه پودرهای ژله خودشان به اندازه کافی شکر دارند و نیازی به افزودن این کربوهیدرات ساده و مضر به آنها وجود ندارد. دوم اینکه برای بالا بردن ارزش تغذیه ای ژله ها، می توانید انواع میوه های دلخواه را قبل از بستن آنها اضافه کنید. فقط حواستان باشد که کیوی، آناناس، انجیر و انبه در ژله آب می اندازند و باعث می شوند ژله نبندد. مرکبات مختلف مانند پرتقال و نارنگی هم باید با پوست نازک رویی شان به ژله ها اضافه بشوند تا آب نیندازند. از قرار دادن انواع پاستیل روی ژله های نیمه بسته هم خودداری کنید چون این کار باعث آب شدن سطح زیرین پاستیل و شل شدن سطح رویی ژله شما خواهد شد. اگر فرزند بدغذایی دارید یا لاغر هستید، می توانید به جای یک لیوان آب سرد، یک لیوان بستنی وانیلی به پودر ژله ای که در آب گرم حل شده است اضافه کنید. به این ترتیب، می توانید کالری و ارزش تغذیه ای ژله را تاحد زیادی بالا ببرید.

 فواید ژله برای پوست و مو:

ژله حاوی آمینواسیدهای طبیعی است که برای پوست و سایر بافت‌های بدن مفید است ژله منبع غنی از اسیدفولیک است و مصرف ژله برای سلامت مو و جلوگیری از نازک شدن مو بسیار مفید است

فواید ژله در درمان افسردگی:

به دلیل داشتن ویتامین B برای افرادی که از افسردگی رنج می‌برند، مفید است.

مصرف ژله در کلسترول بالا و رژیم های لاغری:

ژله چاق کننده نیست و در تهیه آن از مقدار کمی شکر استفاده می‌شود که ضرر چندانی برای بدن ندارد. همچنین به کاهش کلسترول خون نیز کمک می‌کند.

نگهداری ژله ی آماده شده:
میتوانید ژله ی آماده شده را چه قبل از برگرداندن، چه بعد از برگرداندن در یخچال تا مدتها نگه داری کنید.(بیشتر از یک هفته امتحان نشده است :))، اما بهتر است که با سلفون یا درپوشِ ظرف روی آن را بپوشانید چون به دلیل عملکرد یخچال ممکن است رطوبت آن طی زمان زیاد گرفته شود و ژله ی پاستیلی تری داشته باشید.(بیشتر از یکی دو روز این اتفاق خواهد افتاد)؛ بنابراین میتوانید ژله های مهمانی خود را از روز قبل آماده کرده و در یخچال نگه داری کنید.

QR Code For: طرز تهیه ژله میوه ای

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.