سرخط خبرها

مکان های دیدنی ایران

مکان های دیدنی ایران

در کشور عزیزمان ایران ،جاذبه گردشگری و تاریخی به قدری زیاد است که توان ما را یارای این نیست که تمام این مناطق رو در یک نوشته و پست بیاوریم ولی در این مطلب با توجه به نزدیکی به تعطیلات سال نو ۱۳۹۲، تعدادی از مناطق و جاذبه های گردشگری کشورمان را آماده کردیم که میتوانند گزینه های مناسبی برای سفر تعطیلات عید نوروز باشند… در زیر برخی مکان های دیدنی ایران امده است


روستای نوغاب هندو الان واقع در ۱۵ کیلومتری شهر اسدیه مرکز شهرستان درمیان و ۸۰ کیلومتری شهر بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی قرار دارد .

مدرسه ضیائیه ( زندان اسکندر )

مدرسه ضیائیه (زندان اسکندر) بنایی است با گنبد مرتفع واقع در جنب بقعه ی دوازده امام در محله ی فهادان با نمای ساده و درب ورودی کوتاه ، داخل صحن ، بنای تاریخی با عظمتی از یادگار های معماری اسلامی دوره مغول می باشد.

 

قلعه و امامزاده سلطان شاه نظر

در حدود ۱۵ کیلومترى جنوب شرقى گرمسار ، یعنى در بخش آرادان ، گنبد و بارگاهى وجود دارد که متعلق به حضرت امام ‌زاده سلطان شاه نظر است .

 

کوچه ( گذر ) مروی

کوچهٔ مروی یکی از کوچه ‌های قدیمی شهر تهران است .

 

محله پامنار تهران

پامِنار یکی از محله‌ های قدیمی شهر تهران ، پایتخت ایران است .

 

آبشار کبودوال

آبشار کبودوال در پنج کیلومتری جنوب علی ‌آباد کتول در دره‌ ای نسبتا عمیق و بسیار زیبا در جنگل انبوه و دیدنی کبودوال در استان گلستان واقع شده است .

آبشار چکان

آبشار چکان یکی از آبشار های استان لرستان است .

آبشار وارک

این آبشار در غرب گردنه نوژیان ، بخش پاپی در جنوب شرقی خرم آباد قرار دارد و یکی از زیباترین آبشار های کشور است .

آبشار گریت ( تاف هفت چشمه )

این آبشار درروستاى گریت بخش پاپى در فاصله ۵۰ کیلومترى شهرستان خرم آباد قرار دارد.

 

آرامگاه امامزاده محمد بن حسن ( مومد حسن )

آرامگاه امامزاده محمد بن حسن یکی از مکان ‌های زیارتی و گردشگری شهرستان الیگودرز واقع در جنوب شرق استان لرستان است.

 

 جنگل‌های «فندقلو»

در شهرستان اهر در مسیر جنگل‌های ارسباران، یکی از جنگل‌های بکر کشور است که در منطقه‌ای خوش آب‌وهوایی قرار دارد و امکانات رفاهی خوبی برای حضور مسافران و گردشگران در آنجا فراهم شده است.

 

منطقه‌ی گردشگری «غار کبوتران»

غار «هامپوییل» معروف به «غار کبوتران» در شهرستان مراغه از توابع آذربایجان شرقی است، این غار با ۱۵۰ تا ۲۰۰میلیون سال قدمت در منطقه‌ای کوهستانی با چشم‌اندازی زیبا واقع شده است.

همچنین جنگل‌های «فندقلو» که در استان اردبیل و در ۱۶ کیلومتری شهرستان اردبیل واقع شده‌اند، درختان مختلف میوه مانند فندق، سیب وحشی، گوجه‌سبز، ازگیل، به، تمشک و توت فرنگی دارند. در جنگل نیز یک استخر آب گرم وجود دارد که آب آن خاصیت درمانی دارد.

 

 

راهنمای سفر نوروزی از غرب تا شرق دور

همه جای ایران سرای من است (قسمت دوم)

 

 
«جاده ابریشم» قصه‌ای دارد و ماجرایی شنیدنی از گذشته های دور تا به امروز.
 
مدت زمان: از ۸ تا ۱۱ روز

«جاده ابریشم» قصه‌ای دارد و ماجرایی شنیدنی از گذشته های دور تا به امروز.
امروز دیگر در مسیر جاده ابریشم نه دیوی در راه می‌بینید و نه از تشنگی تلف می‌شوید، نه تجارت می‌کنید و نه دزدی در راه است، نه می‌فروشید و نه می‌خرید، نه خطری دارد و نه دلهره‌ای. شما از مسیری می‌گذرید که روزگاری جاده پیوند و صلح بود. شاهان از این جاده هدایا را برای هم می‌فرستادند. بیماری‌ها از این راه انتقال می‌یافت. افسانه‌ها و اسطوره‌ها و داستان‌ها و دین‌ها از این مسیر از دیاری به دیار دیگر می‌رفتند و کماکان به حیات خود ادامه می‌دادند. جاده ابریشم تلاقی میان شرق و غرب بود در ورای هزاره‌ها و سده‌ها. ادویه، چای، کاغذ، ظروف چینی، یونجه و انگور، شیشه و بخور از این راه و از کشورهای مبدا به کشورهای مقصد می‌رسید. جاده ابریشم فقط یک راه نبود. جاده اصلی‌اش هم گستره‌ای از شهر شیان در چین دارد تا ونیز در ایتالیا. از این میان ما آن مسیری را شرح می‌دهیم که در مرز سیاسی ایران است و یکی از راه‌های اصلی ابریشم به شمار می‌رفت. نکته دیگر این‌که مسیر جاده ابریشمی که شرح داده می‌شود، در میانه راه به جاده شاهی زمان هخامنشیان و راه عتبات عالیات در زمان فعلی می‌پیوندد.


 • سرخس

دیدنی ها: مزار شیخ لقمان سرخسی عارف قرن چهارم هجری شمسی، پل خاتون و رباط شرف مربوط به دوران سلجوقیان، غار مزدوران، دریاچه و غار بزنگان

کاروانسرای رباط شرف از هنر معماری ایران حکایات بسیاری برایتان نقل می‌کند. با همه بلاهایی که بر سرش آمد، از هجوم تاتار و بلای تیمور و مصیبت ازبک و تکان زلزله و کوبندگی باد و باران در برّ بیابان، اماکاروانسرای رباط شرف هنوز استوار است.

شروع:سرخس

حرکت: از سرخص به مشهد


 • مشهد

حمدالله مستوفی در قرن هشتم از نخستین کسانی است که سناباد (دهکده‌ای قدیمی) را مشهد نامیده و از آن زمان تا‌کنون آن‌جا را همچنان مشهد، یعنی جایگاه شهادت حضرت امام رضا(ع) می‌گویند. مشهد از آن شهرهایی است که حداقل باید دو روز کامل را در آن سپری کرد تا اندکی از بسیارش را درک کرد.
بازدید: بارگاه امام رضا (ع)، مسجد گوهر شاد، آرامگاه نادرشاه، موزه آستان قدس رضوی، گنبد سبز، آرامگاه خواجه ربیع، ارگ باغ ملی و بازه هو

مکان‌های دیدنی اطراف مشهد: توس شامل آرامگاه فردوسی و گنبد، ییلاقات اطراف مشهد، به خصوص شاندیز و طرقبه، کوهسنگی، پارک جنگلی وکیل‌آباد و بوستان ملت.

پیشنهاد خرید یک کالای فرهنگی: موسیقى خراسانی یکى از قدیمى‌ترین اشکال موسیقى ایرانى است که به صورت آهنگ‌ها و ملودى‌هاى گوناگون در میان مردم شهر و روستاهاى خراسان رضوی، شمالی و جنوبی نواخته می‌شود. این تفاوت‌ها از ناحیه تربت جام و تربت حیدریه تا ناحیه بجنورد (خراسان شمالی) و قوچان کاملاً مشهود است.

اگر دوست‌داشتید مسافرت‌تان بیشتر طول بکشد، به سمت شمال مشهد، چناران و قوچان یا برای گشت و گذار به سمت جنوب، تربت جام و تربت حیدریه و کاشمر بروید و از شگفتی‌های آن سرزمین‌ها هم حظ خاطری ببرید. مقابر قطب‌الدین حیدر و ابوسعید ابی‌الخیر در تربت حیدریه و مقبره شیخ احمد جامی در تربت جام واقع‌اند.

حرکت از مشهد به سمت نیشابور: صبح روز چهارم


 • نیشابور

نیشابور منسوب به شاپور دوم است که در قرن چهارم میلادی به تجدید بنای آن همت گماشت. بانی اول این شهر، شاپور اول پسر اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانی است. در اوائل دوران اسلامی نیشابور به «ابرشهر» نیز معروف بود و به همین نام در سکه‌هایی که خلفای اموی و عباسی در آن شهر ضرب کرده‌اند، یاد شده است. نیشابور در سال ۶۱۸ که لشکریان مغول به آن هجوم بردند، غارت شد و به قول یاقوت مغول‌ها در آن‌جا حتی یک دیوار هم برجا نگذاردند.

بازدید: مسجد جامع نیشابور، موزه نیشابور، مزار شیخ عطارنیشابوری، مزار عمر خیام، کمال‌الملک

صرف ناهار در نیشابور

حرکت به سمت سبزوار: بعد از ناهار


 • سبزوار

بازدید: مسجد جامع سبزوار، یخچال‌های قدیمی، آتشکده آذر برزین مهر (یکی از سه آتشکده مهم در روزگار ساسانیان)، کاروانسرای ریوند، آرامگاه بیهقی، موزه مردم شناسی سبزوار، مسجد جامع فریومد، مدرسه فخریه، آرامگاه پیر مراد و آرامگاه ملا‌هادی سبزواری


 • کویر

در  ایالت باستانی قومس و استان سمنان فعلی هستید. شاهرود، در حد فاصل دو نوع آب و هوای خشک و کویری در جنوب و مرطوب و پرباران در شمال واقع شده که آب و هوایی مطبوع برای این شهر فراهم کرده و آن را در ردیف خوش‌آب و هواترین شهرهای ایران قرار داده است.

بازدید: کویر «حاج علی قلی» (حدود ۷۰ کیلومتر به سمت جنوب)، منطقه حفاظت‌شده ‌خوار توران در جنوب شرقی شاهرود و منطقه‌حفاظت شده خوش ییلاق در شمال شرقی شاهرود


 • بسطام

از شاهرود چند کیلومتری را به سمت شمال برانید و به بسطام برسید. شهر عارف بزرگ، بایزید بسطامی. زیارت مقبره بایزید بسطامی و دیدار از دیدنی‌های این شهر کوچک زیبا، صفایی به حال و هوای سفر شما می‌بخشد.

بازدید از بسطام و زیارت مقبره بایزید بسطامی


 • شاهرود

حرکت: از شاهرود به دامغان


 • دامغان

دامغان، زمانی با نام «صد دروازه» (هکاتوم پلیس) یکی از شهرهای مهم و به نوعی پایتخت دولت اشکانیان بوده است.

بازدید: یکی از قدیمی‌ترین مساجـد ایران به نام مسجد تاریخانه.

این ساختمان مظهر عظمت و اعتماد و در عین حال فروتنی است و همواره احساسی از شکوه و زیبایی را در بیننده ایجاد می‌کند. پایه‌های عظیم آن محکم‌تر از حد نیاز به نظر می‌رسد و از این روست که این بنا را جزو اولین بناهای ضدزلزله در دوران اولیه اسلامی قلمداد می‌کنند. به هر حال این مکان که به خانه خدا معروف است، هوش عاطفی هر کسی را که ساعتی را در آن به سکوت بگذراند، برمی‌انگیزد. 
 
سایر نقاط دیدنی: مسجد جامع، برج چهل دختران، تپه حصار، آرامگاه پیر علمدار و آرامگاه اما‌زادگان جعفر و محمد

سوغات:‌دامغان دو گونه آب‌وهوا دارد. از جنوب به دشت کویر و از شمال به‌ دامنه‌های جنوبی رشته کوه البرز متصل است و به همین دلیل بیشتر گونه‌های میوه در این شهر می‌رویند. 

استراحت شبانگاهی، شام و صبحانه: هتل ایرانگردی و جهانگردی


 • سمنان

ناهار: سمنان و حرکت به سمت تهران


 • روستای صوفی‌آباد

۲۰ کیلومتر بعد از  سمنان به جایی می‌رسید که راهی به روستای صوفی‌آباد دارد. صوفی آباد از آن روستاهای زیبای کویری با معماری خانه‌های ایرانی و البته محل دفن شیخ علاء‌الدوله سمنانی عارف بزرگ قرن هشتم است.در کنار جاده، کاروانسرای لاسجرد نظرتان را جلب می‌کند.


 • ایوانکی

ایوانکی محل رویارویى دو دنیاى متفاوت است. جاده مشهور سنگفرش کویر از حوالى ایوانکى آغاز مى‌شود و تا قلب کویر راه مى‌یابد. قدمت این جاده به ۴۰۰ تا ۶۰۰ سال پیش مى‌رسد. مى توان گفت که قدیمى‌ترین جاده جهان است. جاده به این معنى که زیر سازى داشته باشد و تاسیسات میان راهى.


 • تهران

توقف در تهران و بازدید از نقاط دیدنی تهران و ری به مدت ۲ روز

حرکت از تهران به سوی ساوه: قبل از غروب آفتاب


 • ساوه

استراحت شبانگاهی، شام، صبحانه
بازدید: مسجد جامع و کاروان‌سرای باغ شیخ
حرکت به سمت همدان


 • همدان:

دیدار از جذابیت‌های شهر همدان به تنهایی فرصتی چندین روزه می‌خواهد.
بازدید: کتیبه گنجنامه، تپه‌های عباس آباد، آرامگاه ابن‌سینا، مقبره باباطاهر، مقبره پیامبر یهودی، مردخای

حرکت از همدان به‌سمت کنگاور


 • معبد آناهیتای کنگاور

ایشتار بابلی و عیلامی، نانای سومری، سرس وتی هندی، آرتمیس یونانی، دایانای رومی، آی خانم افغانی، ننه خاتون سغدی، ‌اشی در مکتب زروانی لرستان و آناهیتای ایرانی با اختلاف جزیی، تقریباً‌ همگی یک کاراکتر دارند. «اردوی سور آناهیتا» نام کامل ایزد بانوی آب‌های روان ایران باستان است که معبدی برای ستایش از او در کنگاور ساخته بودند.


 • بازدید از بی‌ستون

می‌گویند نام قدیمش، بغستان بوده به معنای جایگاه خدایان. «بغ» همچنان که در «بغ‌دخت» به «بی» و واژه «بغ‌دخت» به «بی‌دخت» تبدیل شده ، در واژه بغستان هم روال پیشین در پیش گرفته و ما امروز به آن جایگاه خدایان دیروز، می‌گوییم: بیستون. بیستون کوهی است که فرهاد در آن نقش عاشقی‌اش را کند (بنا به فرهنگ مردم محلی). همان جایی است که داریوش، شاه‌شاهان‌ هخامنشی برای دوست و دشمن نگاشت که با «بردیای دروغین» چه کرد. و همان جایی است که هرکول سال‌هاست که در آن لمیده و گویی به کرمانشاه می‌نگرد. ما در این‌جا مشهورترین کتیبه میخی جهان را داریم. ما در این‌جا طولانی‌ترین کتیبه فارسی باستان را می‌بینیم. این‌جا همان جایی است که مهم‌ترین سند تاریخی زمان داریوش هخامنشی تقریبا بدون هیچ تحریفی به ما رسیده است.

به کرمانشاه که برسید حداقل باید یک شب اقامت کنید. کرمانشاه از آن شهرهایی است که بهتر است آدم قبل از مرگ آن را ببیند.

بازدید: تکیه معاون‌الملک (موزه مردم شناسی)، تاق‌بستان

پیشنهاد ویژه نهار: دنده کباب کرمانشاهی در کنار طاق‌های سنگی ساسانی.پیشنهاد شام: توصیه می‌کنیم برای دیدار از همه چراغ‌های روشن شهر کرمانشاه، شام‌تان را در پارک کوهستان میل کنید.

 در تاق‌بستان، گویی شاهان ساسانی، در سر راه مردمان آن روزگاران، تایید پادشاهی‌شان توسط اهورامزدا را به رخ می‌کشند. اهورامزدا و مهر و آناهیتا،هر سه این ایزدان و ایزدبانوان، در این‌ مکان جمع‌اند.گویی این کوه مکانی است برای شور و مشورت آن‌ها.

QR Code For: مکان های دیدنی ایران

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.