سرخط خبرها

نکات جاوا اسکریپت Javascript

نکات آموزش جاوا اسکریپت

یکی از زبان های برنامه نویسی که در حال حاضر بسیار استفاده می شود ، زبان جاوااسکریپت است . این زبان در سال ۱۹۹۵ میلادی توسط فردی به نام برندان ایچ (Brendan Eich) طراحی و پیاده سازی شده است . ساختار کلی جاوااسکریپت شباهت بسیار زیادی به سی پلاس پلاس و جاوا دارد اما این شباهت بیشتر به این دلیل بوده است که یادگیری این زبان برای افرادی که در گذشته از آن دو زبان استفاده می کردند ، آسانتر است .

کاربرد اصلی جاوااسکریپت در طراحی و پیاده سازی سایت ها و صفحات HTML است و به کمک این زبان این امکان برای شما به وجود خواهد آمد که بتوانید به اجزای مختلف درون صفحات اینترنتی دست پیدا کنید و اگر نیاز داشتید بتوانید در آن ها تغییراتی مطابق میل خود ایجاد کنید .
استفاده روز افزون از تکنولوژی هایی همچون Ajax و jQuery در طراحی صفحات وب که هسته اصلی آن ها را Javascript تشکیل می دهد به اهمیت یادگیری این زبان قدرتمند برای هرکس که دستی در طراحی وب دارد افزوده است .

جاوا اسکرپت یک زبان اسکرپت نویسی تحت وب است که برای افزایش پویایی صفحات HTML استفاده می شود. از این زبان می توان برای ارزیابی اعتبار فرمهای HTML قبل از ارسال به سرور، شناسایی مرورگر کاربران، ایجاد انواع منو ها و بسیاری کارهای دیگر استفاده کرد.

نکته : باید توجه داشت که جاوا اسکرپت یک زبان طرف کاربر (Client Side) است توسط کامپیوتر شخصی کاربر تفسیر می شود. کدهای مربوط به جاوا اسکرپت توسط کاربر نهایی قابل مشاهده هستند پس توصیه می شود از آن برای مقاصد مهم نظیر اتصال به دیتابیس استفاده نشود.

می توان کدهای جاوا اسکرپت را به صورت تعبیه شده در صفحات HTML استفاده کرد و یا کدهای جاوا اسکرپت را در یک فایل جداگانه با پسوند js. ذخیره کرد ولی در هر صورت فایلها هم باید توسط یک صفحه HTML فراخوانی شده و نتیجه آنها در صفحات HTML نمایان خواهد شد.

بهتر است قبل از شروع به یادگیری جاوا اسکرپت با HTML و CSS آشنایی داشته باشد تا بتوانید به خوبی از قابلیتهای جاوا اسکرپت استفاده کنید. 

برای آزمایش کردن اسکرپتهایی که می نویسید باید از مرورگری استفاده کنید که از جاوا اسکرپت پشتیبانی می کند. قابل ذکر است که تقریباً همه مرورگرهای جدید از جاوا اسکرپت پشتیبانی می کنند از جمله این مرورگرها می توان به اینترنت اکسپلورر (IE) که در ویندوز به صورت پیش فرض نصب می شود، فایر فوکس (Firefox) و اپرا (Opera) اشاره کرد. به خاطر داشته باشید که نسخه های قبل از نسخه ۴٫۰ اینترنت اکسپلورر و Netscape از جاوا اسکرپت پشتیبانی نمی کنند.

قبل از شروع آموزش چه چیزی را باید بدانید

پیشنهاد می شود اگر با بیاموزهای زیر آشنا نیستید، قبل از ادامه آنها را مطالعه نمایید:

  1. آموزش HTML
  2. آموزش CSS

JavaScript (جاوا اسکریبت) یک زبان اسکریبت نویسی است

  • JavaScript (جاوا اسکریبت) محبوب ترین زبان اسکریبت نویسی تحت وب است و با عمده مرورگرها مانند Firefox, Chrome, Opera ,Internet Explorer و Safari کار می کند.
  • JavaScript (جاوا اسکریبت) برای اضافه کردن تعامل بیشتر در صفحات HTML، بوجود آمده است.
  • JavaScript (جاوا اسکریبت) معمولاً در بین کدهای HTML قرار می گیرد. (embedded)
  • JavaScript (جاوا اسکریبت) یک زبان تفسیر شده است. (یعنی اینکه اسکریبت ها بدون مقدمات کامپایل، اجرا می شوند)
  • هر کسی می تواند از JavaScript (جاوا اسکریبت) استفاده کند، بدون اینکه نیاز به خرید مجوز آن باشد.

 

آموزش JavaScript (جاوا اسکریبت): آموزش ایجاد خروجی HTML

مثال :

document.write(“<h1>This is a heading</h1>”);
document.write(“<p>This is a paragraph</p>”);

 

آیا JavaScript (جاوا اسکریبت) و Java یکی اند؟

نه!
JavaScript (جاوا اسکریبت) و java از نظر مفهوم و طراحی، دو زبان کاملا متفاوت هستند.
java (که توسط شرکت sun توسعه یافته است) قوی و بسیار پیچیده تر از JavaScript (جاوا اسکریبت) است و در دسته بندی زبان هایی مانند C و ++C قرار می گیرد.

 

نکات مهم در کد نویسی جاوا اسکریپت :

۱ ) جاوا اسکریپت به بزرگ یا کوچک بودن حروف حساس است ( بر خلاف HTML ) :

در تعریف و نام گذاری توابع و متغیرها در جاوا اسکریپت باید به بزرگ یا کوچک بودن حروف کاملا دقت کرد . تابع با نام “MyFunction” با تابع “myfunction” و متغیر با نام “Matn” با متغیر با نام “matn” متفاوت هستند .
همچنین کلیه دستورات جاوا اسکریپت باید به صورت استاندارد تعیین شده ، با حروف بزرگ یا کوچک نوشته شود . عدم رعایت این نکته باعث اجرا نشدن دستور و بروز خطا در صفحه می شود . هر یک از دستورات و کلمات کلیدی در جاوا اسکریپت فقط به یک صورت ، که صورت استاندارد است باید نوشته شوند .
توجه : در مثال ها و کدهای بخش آموزش ، شکل صحیح نوشتاری کلیه دستورات نمایش داده شده است .

مثال ۱ : در مثال زیر ۲ متغیر با نام های یکسان ، ولی متفاوت در بزرگ یا کوچک بودن حروف به نام های “Matn” و “matn” ایجاد و مقدار دهی شده اند . خروجی کد نشان می دهد که این دو متغیر کاملا با هم متفاوت هستند و هر یک مقدار مخصوص به خود را دارند :

<script type=”text/javascript”>
  var matn = “This is a Variable .” ;
  var Matn = “This is another Variable .” ;
  document.write ( matn ) ;
  document.write ( Matn ) ;
</script>

This is a Variable .This is another Variable

مثال ۲ : شکل صحیح نوشتن متد چاپ خروجی در جاوا اسکریپت به صورت documnet.write است . در مثال زیر ابتدا دستور را به شکل نادرست و با حروف بزرگ به صورت Documnet.Write نوسته ایم ، که باعث ایجاد خطا در صفحه شده و خروجی نداریم . اما در حالت دوم آنرا به شکل صحیح نوشته ایم ، که خروجی درست را نیز مشاهده می کنیم :

حالت اول ، شکل نادرست

<script type=”text/javascript”>
  var Str = “An Investigation for Development” ;
  Document.Write ( Str ) ;
</script>

حالت دوم ، شکل صحیح

<script type=”text/javascript”>
  var Str = “An Investigation for Development” ;
  document.write ( Str ) ;
</script>

An Investigation for Development

۲ ) جاوا اسکریپت فواصل خالی اضافی در کد نویسی را نادیده می گیرد :

به کار بردن فاصله خالی اضافی در بین کلمات کد های جاوا اسکریپت ، از سوی مرورگر نادیده گرفته شده و تاثیری ندارد . می توان برای خواناتر شدن برنامه ، بین کلمات فاصله اضافی ایجاد کرد .
نکته : بین دستورات و کلمات کلیدی باید حداقل یک فاصله وجود داشته باشد ، در اینجا منظور از فاصله اضافی ، بیش از یک کاراکتر فاصله است .

مثال : در مثال زیر یک تک کد را در حالت اول بدون فاصله و در حالت دوم با فاصله بین کلمات نوشته ایم . همانطور که در خروجی مشخص است ، این دو قطعه کد کاملا یکسان بوده و هیچ تفاوتی با هم ندارند :

<script type=”text/javascript”>
var StrName=“Developer Studio”;
document.write(StrName);
</script>

<script type=”text/javascript”>
  var   StrName   =   “Developer Studio” ;
  document.write  ( StrName  ) ;
</script>

Developer Studio

۳ ) نوشتن عبارت های متنی در بیش از یک خط :

در هنگام تعریف و استفاده از عبارت های متنی در دستوراتی نظیر document.write و … ، می توان ادامه متن را به کمک یک کاراکتر \ به سطر بعدی انتقال داد . این مسئله در زمانی که عبارت های متنی طولانی استفاده می شود ، کاربرد دارد .

مثال : در مثال زیر می خواهیم یک پیام را به کاربر اعلام کنیم . ولی به دلیل طولانی بودن متن پیام تصمیم گرفته ایم ، آن را در بخش کدنویسی در ۲ خط تعریف کنیم ، اما می بینیم که مرورگر در خروجی آنرا در یک خط نشان می دهد :

<script type=”text/javascript”>
  document.write ( “Java Script is a client side language . \
It`s codes executes in the computer of visitor “
) ;

</script>

Developer Studio Java Script is a client side language . It`s codes executes in the computer of visitor

QR Code For: نکات جاوا اسکریپت Javascript

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.