سرخط خبرها

چگونه شوخ طبع باشیم؟

همه می خواهند که از نظر دیگران خوب و باحال باشند، اما اکثرا نمی توانند. این کار هیچ رمز و رازی ندارد. فقط باید بدانید که چطور باشید و چطور رفتار کنید. راه های مختلفی برای رسیدن به این منظور وجود دارد.

حتما تا به حال افرادی را دیده اید که در هر جمعی می نشینند ستاره می شوند و توجه همه را به خود جلب می کنند. سرعت عمل آنها در تبدیل هر موقعیت و اتفاقی به دستمایه ای برای شوخی و خنده و شادی، این افراد را به مرکز جمع تبدیل می کند. این ستاره های جمع در یک ویژگی مشترکند؛ آنها شوخ طبع هستند.

از مدت ها قبل پژوهشگران به این نتیجه دست پیدا کرده اند که یکی از فاکتورهای حیاتی برای قضاوت در مورد کیفیت رابطه، اندازه گیری میزان خوش مشربی و شوخ طبعی در آن است. اگر در یک رابطه خنده وجود داشته باشد، می توان نتیجه گرفت که آن ارتباط سالم است.

زمانی که خنده و شادی متوقف شود، ارتباط به لبه پرتگاه نزدیک خواهد شد. اگر شما به دنبال آن هستید تا روابط رضایت بخش تری را چه در محیط خانه و چه در ارتباطات شغلی خود داشته باشید، باید به شادی و لبخند اهمیت داده و حس شوخ طبعی خود را نیز افزایش دهید.

 

شوخ طبعی یعنی چی ؟

 شوخ‌طبعی یعنی این که بتوانید از وجود خودتان بیرون بیایید ، بی طرفانه به خود نگاه کنید و خودتان را جدی نگیرید یا به عبارتی بتوانید به خود بخندید. این کار به شما امکان می‌دهد هنگام برخورد با مسائل جدی و بزرگ، میزان کم تری از اضطراب را متحمل شوید .

دانشمندان نظر نهایی شان را اعلام کرده اند و گفته اند شوخ طبعی ناشی از تخطی آرام و بی خطر از مسیرهای معمولی زندگی است و آدم های شوخ طبع کسانی هستند که قوانین دنیا را بدون آن که کسی آزرده شود، نادیده می گیرند.

ما اصولا زمانی موضوعی را خنده دار می بینیم که آن موضوع برخلاف شیوه ها و شکل های پذیرفته شده معمولی زندگی مان به نظر برسد. اما به شرطی که این تفاوت بی خطر باشد و زننده به نظر نرسد.

پس از این به بعد بعضی کارها رو که به شکل عادی انجام میشه جور دیگه انجام بده برا اینکه سرت رو درد نیارم با نوشته هام خلاقیت خودت رو به کار بنداز حتمان به نتیجه میرسی 

در این قسمت شما را با چند تکنیک آشنا می کنیم که به واسطه آن هم می توانید حس شوخ طبعی خود را ارتقا بخشید و هم سلامت روابط خود را تضمین کنید.

چگونه شوخ طبع باشیم؟

نکاتی را باید هنگام شوخ طبعی رعایت کنیم: 

۱- مطمئن گردید فردی که میخواهید با وی شوخی کنید شرایط و یا جنبه شوخی را داراست. 
۲- با کسی شوخی کنید که با وی صمیمی و نزدیک میباشید. 
۳- موقعیت اجتماعی را مد نظر قرار دهید (در دانشگاه، میهمانی و یا مراسم ترحیم). 
۴- شوخی باید متوجه خودتان باشد و نه فرد دیگری
۵- شرایط و موقعیت ها را دستمایه خنده قرار دهید و نه فرد و یا گروه را. 
۶- سعی کنید با افرادی که از نظر سنی از شما بزرگتر هستند شوخی نکنید

شوخ طبع

 چگونه خنده‌رو و شوخ طبع باشیم؟

توصیه هایی برای شوخ طبع بودن

-شوخ طبعی‌تان را تقویت کنید . 

شوخ‌طبعی با قابلیت فرد برای تفریح و بازیگوشی پیوند دارد و از ملزومات حتمی هر نوع اندیشه ی خلاق است. برای تقویت شوخ‌طبعی خود باید خوشی و تفریح را برای خود مجاز بدانید. در زندگی خود به خلاقیت و بازی و تفریح بها بدهید. اگر از افرادی هستید که هر روز دست‌کم یک بار از ته دل می‌خندند ، نیازی به مطالعه این مطلب ندارید ، ولی تنها عده کمی به اندازه ی کافی خوشحال و راضی، یا در آن حد نسبت به مشکلاتشان بی‌اعتنا هستند که بتوانند حتی روزی یک بار بخندند . یک چیز مسلم است. شوخی آدم‌ها را می‌خنداند یا دست‌کم لبخند به لب‌هایشان می‌آورد. به همین دلیل است که به‌تنهایی هم می‌توان خندید. حتما بارها در خلوت خودتان متوجه شده‌اید که هنگام خواندن یا شنیدن مطلب مضحکی، دارید با صدای بلند می‌خندید.

-شما می‌توانید دیگران را هم به خنده بیندازید ، اما برای خنداندن دیگران ابتدا باید خودتان را بخندانید. خنده مسری است، درست همان گونه که دلزدگی و افسردگی به دیگران سرایت می‌کند. اگر عادت به خندیدن نداشته باشید ، غیرممکن است که بتوانید از شوخ‌طبعی خود استفاده کنید.

 

– برای پیدا کردن ایده به اطرافت نگاهی بینداز.

با تمرکز بر روی موضوعات جالب سعی در بیدار کردن حس شوخ طبعی خود داشته باشید. شاید این امر در مراحل اولیه قدری دشوار به نظر برسد، اما چیزی نخواهد گذشت که تمام اطراف خود را مملو از چیزهایی خواهید دید که باعث بیدار کردن حس خوشحالی در شما می شوند. با اتکا به این شیوه از زندگی خود نیز لذت بیشتری خواهید برد.

محیط کار پر است از موقعیت‌های خنده دار! طنز در نتیجهٔ اغراق، بازی با کلمات، سوء تفاهم، ابهام، تناقض و پارادوکس، درد و ناهماهنگی ایجاد می‌شود و در هر محیط کاری از این دست موقعیت‌ها به وفور یافت می‌شود.

به عنوان یک مدیر وظیفه‌ات آنست که در فرصت‌های مناسب محیط کار را شاد و جذاب کنی و مطمئن باشی که:

•شوخی شما باعث ایجاد حسی خوب در دیگران شده است.

•باعث مسخره شدن زیردستانت نشده باشی.

• وقتی ناراحت و آشفته هستی شوخی نکن چون ممکن است موجب ناراحتی کسی شوی.

– اگر احساس می کنید که به تازگی خیلی کمتر از گذشته می خندید، شاید بهتر باشد که ارتباط خود را با افراد شوخ و با مزه بیشتر کرده و از افراد بی حوصله و غمگین فاصله بگیرید.
– یاد بگیرید که به برخی از کارهای خودتان هم بخندید. اگر این کار را نکنید، این حق را به دیگران می دهید تا به شما بخندند. بسیاری از افراد به دلیل ناامنی ها و ترس هایی که در وجود خود احساس می کنند، قادر به انجام یک چنین کاری نیستند. آنها از این می ترسند که در نظر دیگران احمق و فاقد صلاحیت جلوه کنند. به هر حال همه افراد در زندگی خود دچار اشتباه می شوند، اگر به اشتباهات خود بخندید آنها را کم اهمیت جلوه می دهید. همچنین این امر از جمله خصیصه های فطری انسان نیز قلمداد میشوند.
– عکس های جالب و جوک های بامزه را جمع کنید و بر روی در یخچال یا تابلوی اعلانات بچسبانید تا همه بتوانند آنها را ببینند و لذت ببرند. البته باید از انواع جوک های نژاد پرستانانه، برانگیزاننده جنسی و پلید صرف نظر کنید. باور کنید که بدون وجود یک چنین مسائلی باز هم می توانید بخندید. من به شخصه ارزشی برای مقوله های زشت قائل نیستم.

 

–  اخم های خود را باز کنید.

یاد بگیرید که لبخند بزنید؛ به خاطر بسپارید که خنده مسری است، البته غمگین بودن هم همین طور است. پس ترجیح می دهید چه چیزی به دیگران هدیه کنید؟ می دانید پاسخ چیست؟ مردم دوست دارند در اطراف کسانی باشند که شادی و نشاط به آنها هدیه می دهند. همواره در دسترس، با محبت و مهربان باشید. هرگز نگذارید که مشکلات شما را دچار ترش رویی کند. همیشه آماده شوخی کردن باشید، به خصوص وقتی دیگران نمی توانند این کار را بکنند.

 

– هر روز زمانی را به خنده اختصاص دهید.

کار خود و دیگر ضروریات را جدی بگیرید اما مشکلات فرعی را زیاد جدی نگیرید؛ سعی کنید چشمانتان را به روی شوخی و مزاح بگشایید.

– در پایان هر روز از خودتان بپرسید :

امروز چه چیزهای خنده داری برای من اتفاق افتاد؟ امروز چه کاری کردم که خنده دار بود؟ چه موارد خنده داری دارم که برای دیگران تعریف کنم؟ تمام تجربه های خود را در یک دفترچه یادداشت کنید. هرگز از جمع آوری مطالب و قصه های خنده دار باز نایستید. برنامه های تلویزیونی خنده دار و مورد علاقه خود را فقط در ساعات پخش تماشا نکنید، بلکه آنها را ضبط کنید و هر گاه به تغییر وضعیت و شاد شدن نیاز داشتید از آنها استفاده کنید. از پوشه یا یک آلبوم برای نگهداری نوشته های خنده دار، فیلم ها و کارتون های مورد علاقه تان استفاده کنید. یک نوار خنده دار با خودتان داشته باشید تا هنگام ترافیک آن را گوش دهید و لذت ببرید. وقتی که به دنبال چیزهای خنده دار و جالب می گردید، افکار و جملات بامزه ناگهان به ذهن تان خطور می کند،‌ آنها را به خاطر بسپارید و برای شاد کردن دیگران از آنها استفاده کنید.
– یاد بگیرید که از شوخی و مزاح به عنوان وسیله ای برای بهبود روابط تان در زندگی استفاده کنید؛ حس شوخ طبعی بهترین سپرده ای است که شما می توانید در بانک روابط خود نگهداری کنید.
-از شوخی و مزاحی است که باعث خنده و مسخره کردن دیگران می شود اجتناب کنید؛ اگر شما افتادید و دستتان شکست و کسی فریاد زد چوب خشک ! احتمالاً از این رفتار چندان خوشتان نمی آید. حس شوخی و مزاح را در خودتان پرورش دهید. بگذارید که شوخی و خنده شما به کسی کمک کند نه اینکه او را ناراحت و رنجیده کند. شوخی های نابجا، رکیک، تحقیرگونه، مسخره آمیز، خصمانه و بیش از حد، به هیچ وجه مورد تأیید عقل و شرع نیست و باید از آن خودداری کرد.
– یاد بگیرید که به خودتان بخندید و دیگران با شما و نه به شما بخندند. بی خطرترین هدف برای شوخی شما، خودتان خواهید بود؛ حس شوخی و مزاح، پذیرش اشتباهاتتان را آسانتر می کند. اکثر مردم دوست دارند با کسانی باشند که با آنها راحت ترند، بدون توجه به معایبی که آن فرد دارد. حس کامل و بی نقص بودن را در خود از بین ببرید چون باعث می شود احساس یک بازیگر و دغل باز را پیدا کنید. جهان به کسانی که وانمود می کنند بسیار کامل هستند اصلا نیازی ندارد بلکه به کسانی نیاز دارد که از مردمی که به محدودیت هایشان واقفند دستگیری کنند. این قبیل مردم معمولا حس خوبی از شوخی و مزاح دارند.

-هرگز ایمیل و پیامک و نامه های خشک و خالی برای دوستانتان نفرستید بلکه جوک هم بفرستید.

وقتی که با دوستان خود صحبت می کنید سعی کنید خاطرات شاد و شیرین خود را به جای درد دلهای شکایت آمیز یا غیبت های منفی تعریف کنید. در طول غذا خوردن هم از مسایل شاد و مسرت بخش صحبت کنید. از دیگران بخواهید که آنها هم قصه های خنده دار خود را برای شما تعریف کنند. شما هر چیزی که بخواهید به دست خواهید آورد، اگر شادی و نشاط می خواهید آن را طلب کنید. همیشه هم آماده گفتن این عبارت باشید : خوب، این خیلی خنده داره!

-ملال آور یا کسل کننده نباشید

اگر مردم شما را آدم جالبی نیابند، به سمت افراد دیگر و کانال دیگر خواهند رفت. مزاح و شوخی مؤثر، شنوندگان را مشتاق می کند. یک گفتگو و ارتباط صحیح با بیشتر از یک رشته کلمات سر و کار دارد. یک داستان خوب یک تصویر عینی از خود ارائه می دهد. مردم داستان های پر از شوخی و مزاح شما را به خاطر سپرده و به خوبی آن را برای خود تشریح می کنند.


-. بــه خودتان اجازه دهید که یک آدم شوخ جلوه کنید،‌ بگذارید آدم بزرگی باشید که خصوصیات کودکی اش را هنوز حفظ کرده است. گه گاهی هم احساسات و شادی خود را نشان دهید. همیشه جایی برای بازی و زمانی برای خندیدن و لبخند زدن در زندگی باقی بگذارید. در محل کار و در خانه لبخند بزنید و بگذارید شوخی و شیطنت از شما شروع شود.


-باید توجه داشته باشید که شوخ طبعی را می توانید کسب کرده و پرورش دهید؛ کافی است که بخواهید و به راهکارهای بالا عمل کنید (یعنی شوخ طبعی و خندیدن را تمرین کنید) تا به مرور زمان بتوانید حس شوخ طبعی خود را افزایش دهید. زمانی که این کار را انجام دهید به این نتیجه می رسید که روابطتتان غنی تر و مستحکم تر می شوند. مردم هم به چشم یک فرد جذاب تر به شما نگاه می کنند. این امر هم به نوبه خود سبب می شود که حس شوخ طبعی شما باز هم بیشتر ارتقا پیدا کند.


– از حس شوخ طبعی برای حل مشکلات موجود در روابط خود بهره بگیرید. زمانیکه در رابطه خود به بن بست می رسید، سر شوخی را باز کنید.
یکی از دوستانم تعریف میکرد که چندی پیش با همسر خود مشاجره ای داشت. در گرماگرم بحث همسرش ناگهان حرف بدی به او زد، دوست من هم با شنیدن آن عبارت به همسرش گفت تو با بیان یک چنین عبارات زننده ای کمر مرا شکستی! ناگهان همسرش شروع به خندیدن کرد و خودش هم همین کار را ادامه داد. چیزی نمی گذرد که هر دو یادشان می رود که چرا با هم دعوا می کردند و همه چیز به حالت عادی باز می گردد.
باید توجه داشته باشید که شوخ طبعی ذاتی نیست و یک امر کاملاً اکتسابی میباشد. شما اگر بخواهید به راحتی می توانید حس شوخ طبعی خود را افزایش دهید. زمانی که این کار را انجام دهید به این نتیجه می رسید که روابطتتان غنی تر و مستحکم تر می شوند. مردم هم به چشم یک فرد جذاب تر به شما نگاه می کنند. این امر هم به نوبه خود سبب می شود که حس شوخ طبعی شما باز هم بیشتر ارتقا پیدا کند

 

-از اخبار ناخوشایند دوری کنید .

 در دنیایی زندگی می‌کنیم که دائما با فجایع دست به گریبان است و چیزهایی می‌بینیم که بسیار ناراحت‌کننده و یاس‌آورند: قحطی،جنگ، شیوع بیماری‌های مسری، سوء قصد به جان آدم‌ها، بلایای طبیعی و امثال این‌ها. به این ترتیب چیز زیادی برای خوشحال کردن شما وجود ندارد! اگر می‌خواهید قابلیت خندیدن‌تان را حفظ کنید ، یک اقدام احتیاطی معقول این است که بیش از حد به مطلب روزنامه‌ها و گزارش‌های تلویزیونی درباره فاجعه‌ها توجه نکنید.

 

– اطرافت را با شادی و افراد شاد پر کن.

اگر به دنبال شادی آفرینی  در کار هستی سعی کن اطرافت را از آدم‌های شاد و شوخ طبع پر کنی. کسانی که به راحتی می‌خندند و حضور آن‌ها باعث شادی و نشاط جمع می‌شود.

با چنین افرادی معاشرت کن. وقتت را با آن‌ها بگذران از شوخ طبعی‌های آن‌ها درس بگیر و از مواردی که به کارت می‌آید استفاده کن.

علاوه بر گذراندن ساعاتی خوش و شاد با این افراد می‌توانی با ۳ یا ۴ نفر از آن‌ها گروه تئاتر کمدی‌ای تشکیل دهی و از آن‌ها خواهش کنی تا ایده های طنز شما را پیاده کنند. همچنین می‌توانی برای امتحان مکان مناسب انواع مختلف طنز و شوخی استفاده کنی هرچند ممکن است در نهایت این شوخی‌ها برای محل کار مناسب نباشند.

– هر روز بخندید .

 در شرایطی که اوضاع زندگی نابسامان است ، استفاده از بعضی فرصت‌ها برای خندیدن یا لبخند زدن نشانه کژبینی یا دیوانگی نیست. بعکس، شوخی به روحیه‌ای که تحت تاثیر مصیبت و بدبیاری است، جان تازه‌ای می‌بخشد و خدمتی به ما می‌کند که با هیچ چیز دیگری قابل مقایسه نیست. از آدم‌های عبوس و بدخلق فاصله بگیرید و به افرادی نزدیک شوید که خندیدن را حتی در صورت بروز مشکلات دوست دارند. همچنین شوخ‌طبعی فعالیتی بی‌نهایت خلاق است، پس هرچه بیشتر با مردمی که مدام می‌خندند و بذله‌گویی می‌کنند ، همراه باشید.

-سعی کنید با لبخند و شوخی های لطیف همیشه روی خوش داشته باشید؛ حتی اگر خود شما موضوع شوخی قرار بگیرید.

 

-در زندگی در پی خنده و شادی باشیم.

گام اصلی در این مسیر آنست که در زندگی روزمره‌مان به دنبال شادی باشیم. برای این کار پیشنهادهای زیر را مطالعه کنید:

•کمتر روی خودت تمرکز کن و بیشتر به دیگران کمک کن. «می تونم کمک تون کنم؟».

•بیشتر بخند! به طور متوسط بچه‌ها ۴۰۰ بار در روز می‌خندند این رقم در بزرگ‌سالان ۱۵ بار است. سعی کن حداقل ۴۰ بار در روز بخندی تا به ۱۰ درصد میزان شادی بچگی‌هایت برسی.

•کمیک استریپ های خنده دار بخوان.

• حتی در شرایط سخت و استرس زا به دنبال نکات شادی آور باش.

-شوخی پرخاشگری را کاهش می‌دهد و شاید این مهم‌‌‌ترین تاثیر آن باشد.

 هر چه بیشتر بخندید ، خندیدن آسان‌تر می‌شود! اگر تمام فکر و حواستان را روی مسائل شادی‌بخش و سرگرم‌کننده زندگی متمرکز کنید ، روزهای مصیبت‌بار را فراموش کنید و از زندگی لذت ببرید ، شوخی از تنش می‌کاهد. فرض کنید فردی چیزی از شما می‌خواهد که مایل نیستید آن را به او بدهید (آن چیز ممکن است وقت شما باشد  ، یا مشارکت در یک فعالیت)‌. در این شرایط می‌توانید با شوخی تنش را کاهش دهید و در عین حال به آن فرد بفهمانید که امتناع تان از روی بدخواهی نیست.

همچنین شوخی پرخاشگری را کاهش می‌دهد و شاید این مهم‌‌‌ترین تاثیر آن باشد. می‌دانید که پرخاشگری در صورتی که مهار نشود ، چه مخاطراتی خواهد داشت ، پرخاشگری به سرعت اوج می‌گیرد و تبدیل به خشونت لفظی می‌شود ، شما را از رسیدن به هدفتان بازمی‌دارد و گاهی به از دست دادن دوستی، محبت و احترام طرف مقابل می‌انجامد.

 شوخی به شما کمک می‌کند از همه این عوارض دوری کنید به محض این که سعی می‌کنید خود را به لودگی بزنید ، بدنتان شل و حالت قیافه‌تان ملایم و مهربان می‌شود. لبخند چهره‌تان را روشن می‌کند و مجموعه این حالات ادامه پرخاشگری و خشونت را برای طرف مقابل بسیار دشوار می‌کند.

از کنایه‌زدن بپرهیزید . 

مراقب لحن خود باشید. یک شوخی واحد بسته به شیوه‌ای که بیان می‌شود  ممکن است یک شوخی دلنشین تلقی شود و یا ریشخند و تمسخر به حساب بیاید. هیچ‌گاه افراد را دست نیندازید.

طعنه و کنایه مانند شمشیر دو لبه‌اند ، ‌زیرا شما را در وضعیت «برنده ، بازنده» قرار می‌دهند. با طعنه زدن خطر بالا گرفتن درگیری و خشونت لفظی را پیش می‌آورید ، زیرا وقتی طرف مقابل متوجه مقصود شما بشود ، به احتمال زیاد مقابله به مثل می‌کند.

هر وقت برای خنداندن و نفوذ در دیگران، لب به شوخی باز می‌کنید ، متوجه باشید کاری نکنید و حرفی نزنید که بعدا پشیمان شوید.

همه می‌دانیم فایده شوخی بجا و مناسبت این است که طرف را راضی و خوشحال کنیم و به این ترتیب نظر موافق او را به سمت خود جلب کنیم.

 -از خودت مایه بگذار.

تجربیات خنده دار خودمان هوشمندانه‌ترین منابع برای مدیریت مؤثر هستند. به دنبال موقعیت‌های خنده دار در زندگی خودت باش:

•چیزهای خنده داری که گفته یا شنیده ای.

•حوادث شرم آور و اتفاقات ناخواسته.

• تجربیات آموزنده.

•رخدادهای تلخ و دشوار زندگی (بله گاهی این تجربیات نیز خنده دار هستند).

وقتی تجربیات شخصی را دستمایه شوخ طبعیمان قرار می‌دهیم باید از بچه‌ها یاد بگیریم. جک‌های سادهٔ آن‌ها از موقعیت‌های ساده و معمولی که در آن‌ها از کلمات و عبارات آشنا استفاده می‌شود و مستقیماً به موقعیت و جنبه های طنز آن اشاره دارد. خنده ای که در یک چنین جکی نهفته است ربطی به شناخت اشخاص در آن تجربهٔ واقعی ندارد.

-وقتی همراه با خانواده بیرون می روید تمام افکار مربوط به کار یا نگرانی های خانواده را از خود دور کنید و فقط شاد باشید.

-حس شوخ طبعی خود را با خواندن کتاب های خنده دار تقویت کنید.

-به اشتباهاتتان بخندید و دیگران را تشویق کنید تا به اشتباهاتشان بخندند.

-هیچ پیشامد و ناراحتی روحی ای را خیلی سخت نگیرید. اجازه ندهید چیزی شما را مضطرب کند. بسیاری از ناراحتی های روحی قابل پیشگیری و درمان هستند. با خوشرویی، آرامش و شوخ طبعی هیچ وقت اجازه ندهید چیزی اعصباتان را خرد کند.

 

-هیچ وقت اجازه ندهید کنترلتان را از دست بدهید.

به عبارت دیگر در همه حالات و به ویژه هنگام ناراحتی روحی بر خویش تسلط داشته باشید. تسلط بر خویش به معنای دراختیار داشتن خود است. بهتر است آرامش و نزاکت با دیگران را تمرین کنید. به جای خشم موضوع را کم اهمیت تلقی کرده و با خنده و شوخی آن را حل کنید.

-آرامش خود را در زندگی حفظ کنید و با بردباری پیش بروید. بهتر است احساسات خود را در حالت تعادل نگاه دارید و برای آن حدی قائل شوید. هنگامی بردباری با موفقیت همراه است که در برابر فعالیت های انسانی، شوخ طبع باشیم. 

چنانچه کسی بتواند این صفت را در خود به وجود آورد، به طور یقین بسیار بیشتر از افراد عصبی، نگران و آشفته از زندگی لذت خواهد برد.

-از درون قلبتان لبخند بزنید. اجازه دهید لبخندی که در قلب شما شکل می گیرد در چشم شما جاری شود و به بیرون از وجودتان تراوش کند. کسانی که لبخندشان از روی غرور است هیچ گاه معنای شادمانی و شوخ طبعی حقیقی را درک نمی کنند.

-خنده و شوخی کردن را آن قدر تمرین کنید تا نسبت به آن دیدی مثبت پیدا کنید؛ به طوری که هرگاه افکار ستیزه جویانه، خشم یا بدبینی به سراغتان آمد، بدون اراده، احساس خوب، مثبت و شادی آور خنده به شما دست بدهد.

برای این‌که بتوانید شوخ و بذله‌گو  بوده و دیگران را مجذوب کنید ، در مرتبه اول باید توجه داشته باشید طرف چه کسی است و شخصی که مورد شوخی قرار می‌گیرد ، دارای چه نوع افکاری است و تا چه اندازه‌ای شوخی شما در او اثر می‌کند.هنگام شوخی باید توجه داشت که شخص موردنظر ، خود را وسیله خنده عده دیگری تصور نکند و رنجیده‌خاطر نشود. هرگز با شوخی‌های لوس و بی‌مزه که باعث تفریح و خنده هیچ کس نمی‌شود ، شخصی را از خود نرنجانید .

مطمئن‌تر و بی‌دردسرتر از آنچه ما درباره ی خودمان گفته و دیگران را به خنده می‌اندازیم ، شوخی‌هایی است که هر روز در جراید منتشر می‌شود. شما هم آن را می‌خوانید و می‌خندید ، ولی چون خطاب به شخص مخصوصی نیست، کسی رنجیده‌خاطر نمی‌شود و کینه نویسنده را به دل نمی‌گیرد.

 شخص شوخ و بذله‌گویی که به نکات دقیق مردم داری و نفوذ در دیگران واقف است،‌ هرگز در زندگی گیر نمی‌افتد و در اجتماعات و مجالس هرچه بخواهد می‌گوید و اثر حرف او زیادتر از این است که ۲۰ مامور هفت‌تیر به دست در جلوی شنوندگان ایستاده و آنها را مجبور به گوش دادن بکنند.

آنها چنان شیفته شوخی ‌های او می‌شوند که به‌ زور هم نمی‌توان از آن مجلس بیرون شان کرد. هر وقت برای خنداندن و نفوذ در دیگران، لب به شوخی باز می‌کنید ، متوجه باشید کاری نکنید و حرفی نزنید که بعدا پشیمان شوید.

چگونه شوخ طبع باشیم؟

  برخی از فواید لبخند زدن که نمود بارز شوخ طبعی است :

۱٫ لبخند جذابتان می کند؛ همه ما به سمت افرادی که لبخند می زنند کشیده می شویم. لبخند یک کشش و جاذبه فوری ایجاد می کند.

۲٫ لبخند حال و هوایتان را تغییر می دهد؛ دفعه بعدی که احساس بی حوصلگی و ناراحتی کردید، لبخند بزنید؛ لبخند به بدن حقه می زند.

۳٫ لبخند مسری است؛ لبخند زدن برایتان شادی می آورد. با لبخند زدن فضای محیط را هم شادتر می کنید و اطرافیان را مانند آهن ربا به سمت خود می کشید.

۴٫ لبخند زدن استرس را از بین می برد؛ وقتی استرس دارید، لبخند بزنید. با اینکار استرس تان کمتر می شود و می توانید برای بهبود اوضاع وارد عمل شوید.

۵٫ لبخند زدن سیستم ایمنی بدن را تقویت می کند؛ به این دلیل عملکرد ایمنی بدن تقویت می شود که شما احساس آرامش بیشتری دارید. با لبخند زدن از ابتلا به آنفولانزا و سرماخوردگی جلوگیری کنید.

۶٫ لبخند زدن فشارخونتان را پایین می آورد؛ وقتی لبخند می زنید، فشارخونتان به طرز قابل توجهی پایین می آید؛ لبخند بزنید و خودتان امتحان کنید.

۷٫ لبخند زدن اندورفین، سروتونین و مسکن های طبیعی بدن را آزاد می کند؛ تحقیقات نشان داده است که لبخند زدن با تولید این سه ماده در بدن باعث بهبود روحیه می شود. می توان گفت لبخند زدن یک داروی مسکن طبیعی است.

۸٫ لبخند زدن چهره تان را جوان تر نشان می دهد؛ عضلاتی که برای لبخند زدن استفاده می شوند صورت را بالا می کشند. پس نیازی به کشیدن پوست صورتتان ندارید، سعی کنید همیشه لبخند بزنید.

۹٫ لبخند زدن باعث می شود موفق به نظر برسید؛ به نظر می رسد که افرادیکه لبخند می زنند اعتماد به نفس بالاتری دارند و در کارشان بیشتر پیشرفت می کنند.

۱۰٫ لبخند زدن کمک می کند مثبت اندیش باشید؛ لبخند بزنید؛ حالا سعی کنید بدون از بین رفتن آن لبخند به یک مسئله منفی فکر کنید. خیلی سخت است. وقتی لبخند می زنیم ذهن ما به بقیه بدن پیغام می فرستد که زندگی خوب پیش می رود. پس با لبخند زدن از افسردگی، استرس و نگرانی دور بمانید.

چگونه شوخ طبع باشیم؟

 جملات بزرگان درباره خنده و شوخ طبعی :


– مؤمن شوخ است و منافق اخمو و عصبانى. پیامبر اکرم (ص)؛ تحف العقول، ص ۴۹

– خداوند عزوجل دوست دارد کسى را که در میان جمع شوخى کند، به شرط آن که ناسزا نگوید. امام باقر (ع)؛ کافى، ج۲، ص۶۶۳، ح۴

– بهترین راه برای شاد کردن خودت این است که دیگری را شاد کنی. مارک تواین.

– آن گوشه ای را که هستید، درخشان کنید. نیازی نیست که دنیا را تغییر دهید، اما می توانید آن گوشه ای را که در آن قرار دارید، با حس شوخی و مزاحتان تغییر دهید و روشن کنید. برایان لی.

– برخی مردم،‌ دیگران را وادار می کنند که به عده ای دیگر بخندند و برخی کاری می کنند که مردم با هم بخندند. آیا شوخی و مزاح شما دیگران را از هم جدا می کند یا موجب نزدیکی شان می شود؟ نورمن کازینز.

– وقتی که چیزی خنده دار است ، سعی کنید در آن به دنبال یک حقیقت پنهان بگردید. جرج برنارد شاو.

– بهترین کاری که می توان در حل یک مشکل پیدا کرد، پیدا کردن کمی شوخی و مزاح در آن است. فرانک ای کلارک.

– لبخند زدن هیچ خرجی برای شما ندارد. هاری اچ. والدریپ.

– خنده، کوتاهترین فاصله بین دو نفر است. ویکتور بورگ.

QR Code For: چگونه  شوخ طبع باشیم؟

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.