سرخط خبرها

کامپوننت تماس ها در جوملا

آموزش joomla

در این بخش شیوه ی قراردادن فرم تماس با ما در سایت جوملا را آموزش می دهیم و نوع تنظیمات کامپوننت تماس با ما را شرح می دهیم.

تقریبا در تمامی وب سایتها منویی را خواهید یافت یه عنوان تماس با ما! در این منو معمولا فرمی را به کاربران نمایش میدهند که بتوانند پیام خود را برای مدیریت سایت ارسال نمایند.در جوملا نیز این امکان وجود دارد تا شما بتوانید یک یا چندین فرم تماس با ما ایجاد کنید.
به عنوان مثال شما در برای شرکتی وب سایت طراحی میکنید و این شرکت دارای مدیران مختلفی مانند مدیر فروش ، مدیر بازاریابی و روابط عمومی و .. غیره است. اکنون مدیر شرکت از شما میخواهد که برای هر کدام از مدیران شرکت مروبطه یک فرم تماس مستقل ایجاد کنید که کاربران سایت در صورت لزوم بتوانند پیام خود را به مدیر مورد نظرشان ارسال کنند.

کامپوننت تماس ها در جوملا

بنابراین راه حل استفاده از کامپوننت تماس ها میباشد.این کامپوننت دارای قسمتی به نام “مجموعه ها” و قسمتی هم به نام “تماس ها” میباشد.ابتدا طبق تصویر(۵) بر روی کامپوننت تماس ها کلیک نمایید و سپس برای ایجاد مجموعه تماس خود بر روی گزینه مجموعه کلیک نمایید:

کامپوننت تماس ها در جوملا

در قسمت مجموعه ها ابتدا باید یک مجموعه جدید ایجاد کنیم.برای اینکار مطابق تصویر(۶) بر روی گزینه جدید کلیک نمایید و در پنجره باز شده جزئیات مجموعه تماسهای خود را وارد نمایید:

کامپوننت تماس ها در جوملا

در تصویر(۷) مشاهده میکنید که جزئیات مجموعه باید وارد شود که در ادامه هر قسمت را توضیح میدهیم.

 1. در این قسمت عنوانی را برای مجموعه تماس های خود وارد میکنید.
 2. در این قسمت نام مستعار را به انگلیسی وارد نمایید.
 3. در پایان برای ذخیره سازی و بستن پنجره بر روی گزینه “ذخیره و بستن” کلیک نمایید.

پس از پایان ساخت اولین مجموعه خود اکنون باید وارد سربرگ تماس ها بشوید و فرم های تماس خود را بسازید.در تصویر(۸) مشاهده میکنید که اولین مجموعه ما ایجاد شده است:

کامپوننت تماس ها در جوملا

طبق تصویر(۸) :

 1. اولین مجموعه ای که ایجاد کردیم
 2. بر روی سربرگ تماس ها کلیک نمایید تا بتوانیم فرم های تماس خود را ایجاد کنیم.
 3. بر روی گزینه جدید کلیک نمایید تا اولین فرم تماس خود را ایجاد کنیم.
کامپوننت تماس جوملا

پس از کلیک بر روی گزینه جدید پنجره ای خواهید دید که باید جزئیات فرم تماس خود را در آن وارد نمایید.به تصویر(۹) دقت کنید:

 1. نام: نام فرم تماس خود را اینجا وارد نمایید این نام در سایت هنگامی که کاربر قصد دارد تا فرم تماس را انتخاب نماید نمایش داده خواهد شد.
 2. نام مستعار: نام مستعار را هم معنی عنوان خود به زبان انگلیسی وارد نمایید.توجه نمایید که این قسمت را خالی نگزارید در اموزشهای بعدی به شما اهمیت نام مستعار را خواهیم گفت.در حال حاضر در فیلد مربوطه عبارت contact admin را درج میکنیم.
 3. پیوند به کاربر: این قسمت مهمترین بخش برای ایجاد یک فرم تماس است.باید با کلیک بر روی دکمه انتخاب کاربر ، یک کاربر را انتخاب کنید.این کاربر همان شخصی است که شما برای آن فرم تماس ایجاد میکنید و کلیه پیامهای ارسالی به ایمیل همین کاربر ارسال خواهند شد. تصویر(۱۰) پنجره ای را نشان میدهد که شما باید از لیست کاربران خود انتخاب کنید:کامپوننت تماس جوملا
 4. مجموعه : در این قسمت باید یک مجموعه انتخاب کنید تا تعیین شود فرم تماسی که قصد انتشار آن را داریم جز کدام مجموعه است.بنابراین مجموعه ای که قبلا با نام تماسهای شرکت ساختیم را انتخاب میکنیم.
 5. وضعیت انتشار : این قسمت را بر روی منتشر شده قرار دهید.
 6. دسترسی : این قسمت را بر روی عمومی قرار دهید.
 7. ویژه: این قسمت را روی خیر قرار دهید.
 8. زبان: این قسمت را بر روی همه قرار دهید.
 9. اطلاعات تکمیلی: این قسمت شامل اطلاعات و توضیحاتی است که هنگام نمایش فرم تماس به کاربر نمایش داده خواهد شد.
 10. مشخصات تماس: بر روی این سربرگ کلیک کنید تا مشخصات تماس را مشاهده نمایید.
 11. تصویر : اگر قصد دارید تصویری را برای این فرم تماس قرار دهید از این قسمت انتخاب کنید.
 12. فیلدهای مورد اشاره همگی جزئیاتی در خصوص فرم تماس حاضر است.برای مثال ایمیل ، نشانی پستی، کشور و تلفن تماس و… که همگی مربوط به شخصی است که شما در حال ساخت فرم تماس برای او هستید.این اطلاعات در سایت به کابران نمایش داده خواهد شد.
 13. پس از تکمیل کلیه جزئیات فرم تماس ، اکنون بر روی گزینه ذخیره و بستن کلیک نمایید تا فرم تماس شما ذخیره شود.

پس از ذخیره سازی فرم تماس مشاهده میکنید که اولین فرم تماس ما در لیست فرم های تماس ظاهر گردید.تصویر(۱۱) بیانگر این موضوع است.

کامپوننت تماس جوملا

یک مرور اجمالی به فرایند ساخت یک فرم تماس بیاندازیم . در اولین گام وارد کامپوننت تماس ها شدید ، یک مجموعه ایجاد کردید و سپس یک فرم تماس در داخل آن مجموعه ساختید.به همین راحتی و سادگی!
حالا سوال مهمی که برای شما پیش میاید این است که این کارهایی که انجام دادیم در نهایت به چه شکلی در سایت قرار دهیم؟! فرم تماسی که ساختم را میخواهم به کابران سایت نشان دهم؟!

برای نمایش فرم تماسی که ایجاد کردید باید منویی را در سایت بسازیم که کاربران با کلیک بر روی آن به فرم تماس یا فرمهای تماسی که میسازیم دسترسی داشته باشند.برای ایجاد منوهای متصل به فرم تماس ادامه آموزش را ملاحظه بفرمائید.
بسیار خب اکنون وقت نمایش است.برای نشان دادن فرم تماس خود در وب سایت ، طبق .تصویر(۱۲) وارد منوی اصلی شوید:

کامپوننت جوملا

اکنون از پنجره باز شده طبق تصویر(۱۳) بر روی گزینه “جدید” کلیک نمایید تا وارد فرم ایجاد منو شوید:

کامپوننت جوملا

در فرم ایجاد منو بر روی گزینه انتخاب کلیک نمایید تا پنجره ای باز شود که امکان انتخاب نوع آیتم منو را فراهم نماید..تصویر(۱۴) مشاهده میکند این پنجره برای شما آشناست چرا که در آموزشهای قبلی حضور ذهن دارید که زمانی که قصد ایجاد منوهای متصل به مطالب داشتیم ، برخی از آیتمهای این پنجره را انتخاب کردیم و منوهای مختلفی ساختیم.
برای ساخت منو یا منوهای متصل به فرم تماس هم سرو کار ما با همین آیتم هاست!!

کامپوننت جوملا

برای ایجاد منو متصل به فرم تماس چندین انتخاب دارید که در تصویر(۱۴) کاملا مشخص شده است.در این تصویر ۴ نوع آیتم منو داریم که هر ۴ آیتم برای نمایش فرم تماس ما مورد استفاده قرار میگیرند که باید بر اساس نیاز خود یکی را انتخاب نمایید و فرم تماس خود را نمایش دهید.

طبق تصویر(۱۴) خواهیم داشت:

 1. نمایش همه مجموعه های تماس: این نوع آیتم منو امکان ایجاد منویی را فراهم میکند که کاربران با کلیک بر روی آن تمام مجموعه هایی که در کامپوننت تماس ساختید را خواهند دید.
 2. لیست تماسها در مجموعه : این نوع آیتم منو امکان ایجاد منویی را فراهم میکند که کاربران با کلیک بر روی آن تمام فرم های تماسی که داخل یک مجموعه ایجاد کرده اید را خواهند دید.
 3. یک تماس خواص: این نوع آیتم منو امکان ایجاد منویی را فراهم میکند که کاربران امکان باز کردن تنها یک فرم تماس را خواهند داشت .
 4. تماسهای ویژه: این نوع آیتم منو امکان ایجاد منویی را فراهم میکند که کاربران با کلیک بر روی آن تمام فرم های تماسی که شما ویژه کرده اید را خواهند دید.

اکنون که متوجه شدید هر یک از آیتم های مورد اشاره چه کاری را انجام میدهند میتوانید یکی را با توجه به نیاز خود انتخاب کنید.در این مثال ما گزینه دوم یعنی لیست تماسها در مجموعه را انتخاب میکنیم.پس از انتخاب این آیتم مجدد به صفحه قبلی باز میگردید تا مشخصات منو خود را کامل کنید و ذخیره کنید.
در فرم ایجاد منو که در تصویر(۱۵) مشخص شده است باید جزئیات منو را تکمیل کنید.

کامپوننت جوملا

طبق تصویر(۱۵) خواهیم داشت:

 1. عنوان منو: عنوانی را برای منوی خود انتخاب کنید.در اینجا عنوان “تماس با ما” را انتخاب میکنیم.
 2. نام مستعار: نام مستعار را هم معنی عنوان خود به زبان انگلیسی وارد نمایید.توجه نمایید که این قسمت را خالی نگزارید در اموزشهای بعدی به شما اهمیت نام مستعار را خواهیم گفت.در حال حاضر در فیلد مربوطه عبارت contact us را درج میکنیم.
 3. مجموعه ای انتخاب کنید: در این قسمت همانطور که مشاهده میکنید لیست مجموعه یا مجموعه هایی که در کامپوننت تماس ها ایجاد کرده اید را خواهید دید.مجموعه مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 4. ذخیره و بستن: در انتها بر روی دکمه ذخیره و بستن کلیک نمایید تا منوی شما ساخته شود.

در انتها و پس از ذخیره نمودن منوی خود کافیست که به وب سایت مراجعه کنید و منوی ساخته شده خود را مشاهده نمایید.اکنون بر روی منوی ساخته شده کلیک نمایید .در تصویر(۱۶) مشاهده میکنید که در وب سایت ما منو نمایش داده شده و با کلیک بر روی آن عنوان فرم تماس ایجاد شده نمایش داده میشود:

کامپوننت جوملا

با کلیک بر عنوان فرم تماس مورد اشاره ، طبق تصویر(۱۷) مشاهده میکنید که فرم تماس باز شده و کاربر میتواند اطلاعات کاملی از جزئیات تماس را مشاهده نمایید و یا با کلیک بر روی سربرگ “فرم تماس” ، امکان ارسال پیام را خواهد داشت.

کامپوننت جوملا

اموزش مربوط به ایجاد فرم تماس توسط کامپوننت تماس ها به پایان رسید.در ادامه آموزشها در خصوص سایر کامپوننتهای پیشفرض جوملا و نحوه استفاده از هریک توضیحات بیشتری خواهیم داد.

 

دانلود ویدیو آموزش قراردادن کامپوننت تماس با ما در جوملا

QR Code For: کامپوننت تماس ها در جوملا

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.