سرخط خبرها

کامپوننت خبرخوان جوملا

کامپوننت خبرخوان جوملا

در این بخش طریقه ی فعال کردن ماژول خبر خوان یا همان RSS را در جوملا آموزش می دهیم. شما با این قابلیت امکان دسترسی به جدیدترین مطالب سایت خود رو به کاربران و علاقمندان می دهید.

کامپوننت خبرخوان در جوملا بدین دلیل به سیستم اضافه شده است تا بتوان اطلاعات را از وب سایت های دیگر گرفت و صفحات خود را تغذیه کرد.

RSS روشی استاندارد برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات دارای ماهیت خبری در پورتال ها و وب سایت ها است. در جوملا هنگامی که خبری را تولید می نمایید ماژول خبر، خروجی RSS خبر پورتال را به صورت خودکار به روزمی کند. حال تصور کنید بخواهید در بخشی از پورتال خود، مطالبی از خروجی RSS سایت های دیگر نقل نمایید. کامپوننت خبرخوان به راحتی این امکان را در اختیار شما قرار می دهد. کافیست آدرس خروجی RSS مطلب مورد نظر خود را در خبرخوان وارد کنید.

بسیار خوب گفتیم فرض کنید شما مثلا مدیر یک سایت خبری هستید و خبر های خود را قالبا از سایت های دیگر بدست میاورید .اینجاست که این کامپوننت به کمک شما میاید به نحوی که تنها کافی است تنظیمش کنید و دیگه به سایتتون کاری نداشته باشید ! خودش کار خودش را میکنه ! مثلا شما لینک rss سایت تابناک ، الف ، و….. را برای این کامپوننت تعریف میکنید و میتونید مجموعه های مختلف را هم تعریف کنید مثلا ورزشی و …. تمامی خبرها به صورت دسته بندی شده از سایت های دیگه گرفته میشه و به صورت خود کار میاد در سایت شما . بدون زحمت .

کامپوننت خبرخوان ( web feed یا news feed یا rss feed ) در جوملا باعث می‌شود شما یکسری لینک به کاربران ارائه کنید تا آنها بتوانند در سایتشان از محتوای لینک‌های شما استفاده کنند یا اینکه ما می‌توانیم از news feed دیگران در سایت مان استفاده کنیم. ما ( از لحاظ آموزشی ) ۲ کار می‌توانیم با web feed‌ها انجام دهیم.

 • جزو سایت‌های ارائه کننده news feed باشیم.
 • از feed سایت‌های دیگران در سایت خود استفاده نماییم.

 

کامپوننت خبرخوان :

یکی دیگر از امکانات درخور توجه در جوملا امکان نمایش اخبار و مطالب وب سایتهای دیگر در وب سایت خودتان است.این کار به سادگی قابل اجام است به شرطی که وب سایت مبدا شما RSS خود را فعال کرده باشد و در اختیار شما قرار داده باشد.

با استفاده از Rss شما میتوانید اخبار وب سایت مبدا را دریافت و در وب سایت مقصد که همان سایت شماست نمایش دهید.از منوی کامپوننت ها ، بر روی گزینه خبرخوان ها کلیک نمایید.

 

 ایجاد مجموعه خبرخوان :

در صفحه باز شده مشاهده مینمایید که وارد قسمت مدیریت خبرخوان ها شده ایم.در این قسمت طبق روال معمول ابتدا باید یک مجموعه ایجاد کنیم. مورد اشاره را دقت نموده و انجام دهید.

 1. بر روی گزینه مجموعه ها کلیک نمایید
 2. برای ایجاد یک مجموعه جدید در کامپوننت خبرخوان ، روی گزینه جدید کلیک نمایید تا فرم ایجاد مجموعه باز شود.

پس از باز شدن فرم ایجاد مجموعه جدید قصد داریم تا جزئیات مربوط به مجموعه خود را وارد کنیم.

 1. عنوانی را برای مجموعه خود انتخاب کنید.از آنجایی که میخواهیم اخبار خبرگزاری های مختلف را در سایت خود نمایش دهیم بنابراین عنوان “خبرگزاری ها” را برای این مجموعه انتخاب میکنیم.
 2. طبق روال آموزشهای قبلی ، نام مستعار را نیز وارد نمایید

در پایان بر روی گزینه “ذخیره و بستن” کلیک نمایید تا مجموعه مورد نظر خود را ذخیره کنیم.

همانگونه که مشاهده میکنید اولین مجموعه ما در کامپوننت خبرخوان ایجاد شد.این مجموعه محلی است که ما قصد داریم تعدادی خبرخوان در آن قرار دهیم.

 

 ایجاد خبرخوان :

اکنون نوبت ایجاد خبرخوان است.هر خبرخوان وظیفه خواندن اخبار یک خبرگزاری را خواهد داشت اما چگونه؟! موارد مورد اشاره را انجام میدهیم.

 1. ابتدا بر روی گزینه خبرخوان کلیک نمایید
 2. اکنون بر روی گزینه جدید کلیک نمایید تا اولین خبرخوان خود را ایجاد کنیم.

با کلیک بر روی گزینه “جدید” فرمی را پیش رو خواهید داشت که باید جزئیات خبرخوان رو در این فرم وارد نمایید.وظیفه این فرم دریافت اخبار و مطالب مورد نظر شما از سایت مبدا است و اینکه چه تعداد خبر یا مطلب از سایت مبدا دریافت نماید.در این فرم شما باید مشخص کنید سایت مبدا کجاست؟!

همانطور که مشاهده میکنید گزینه ای به نام “پیوند(لینک)” در فرم وجود دارد که این گزینه همان لینک Rss مربوط به سایت مبدا است.برای بدست آوردن لینک Rss سایت مبدا باید به سایت مورد نظر خود مراجعه نمایید و لینک را در آن جستجو کنید .اما چگونه جستجو کنیم و به چه شکلی لینک Rss سایت مبدا را بدست آوریم؟ 

در این خصوص توضیحاتی را به شما خواهیم داد تا با روش بدست آوردن لینک Rss از سایتهای مختلف آشنا شوید و بتوانید به راحتی اخبار و مطالب آنها را در سایت خود نمایش دهید.

 1. عنوان مطلب: از آنجایی که قصد داریم اخبار وب سایت تابناک را در سایت خود نمایش دهیم عنوان را “اخبار تابناک” قرار میدهیم.
 2. نام مستعار: نام مستعار را به انگلیسی و مطابق با آموزشهای قبلی وارد نمایید.
 3. پیوند(لینک) : لینک Rss سایت مبدا را در این قسمت وارد نمایید(اموزش دریافت لینک Rss را در ادامه خواهیم گفت)
 4. مجموعه: مجموعه مورد نظر خود را که در قسمت قبلی ایجاد کردیم انتخاب میکنیم.
 5. ذخیره و بستن

به این صورت اولین خبرخوان خود را ایجاد کردیم تا اخبار وب سایت تابناک را دریافت کنیم و در وب سایت خودمان نمایش دهیم.

همانگونه که اشاره شد برای دریافت لینک Rss از وب سایت مبدا خود باید توضیحاتی را به شما ارائه کنیم تا بدانید به چه شکلی میتوان از سایت مبدا لینک Rss را دریافت کرد.برای مثال به وب سایت تابناک به ادرس اینترنتی tabnak.ir مراجعه نمایید.

مشاهده میکنید که وب سایت تابناک در بالای صفحه اصلی خود گزینه ای با عنوان Rss دارد که با کلیک بر روی آن میتوانید وارد صفحه ای شوید تا راهنمایی لازم را در خصوص Rss های وب سایت تابناک دریافت کنید.

با کلیک بر روی گزینه Rss وارد صفحه راهنما خواهید شد در این صفحه وب سایت تابناک به شما لینکهای Rss مختلفی را پیشنهاد میکند و شما میتوانید بر اساس نیاز و علاقه خود لینک Rss دلخواه خود را کپی کنید.برای مثال اگر قصد دارید تمام اخبار منتشر شده روزانه تابناک را در سایت خود نمایش دهید کافیست اولین لینک “کل اخبار”  که به آن اشاره شده را کپی کنید و فرم ایجاد خبر خوان طبق آموزش مرحله قبل قرار دهید.

و یا اگر قصد دارید صرفا اخبار اقتصادی را نمایش دهید ، فقط لینک اخبار اقتصادی را دریافت کنید.

——————————————————————————–

مثالی دیگر :

یک مثال دیگر هم با هم انجام خواهیم داد.اینبار قصد داریم لینک Rss از خبرگزاری ایرنا را دریافت کنیم و به عنوان یک خبرخوان دیگر در لیست خبرخوانهای خود قرار دهیم.

 1. بر روی گزینه مورد اشاره کلیک میکنیم تا وارد صفحه راهنمای Rss مربوط به خبرگزاری ایرنا شویم.
 2. لینک عناوین کل اخبار را کپی میکنیم

حال برای ایجاد خبرخوان دوم خود مجدد وارد قسمت خبرخوان ها شده و گزینه جدید کلیک میکنیم تا دومین خبرخوان را ایجاد کنیم.

 1. عنوان مطلب: از آنجایی که قصد داریم اخبار وب سایت ایرنا را در سایت خود نمایش دهیم عنوان را “اخبار ایرنا” قرار میدهیم.
 2. نام مستعار: نام مستعار را به انگلیسی و مطابق با آموزشهای قبلی وارد نمایید.
 3. پیوند(لینک) : لینک Rss سایت مبدا را در این قسمت وارد نمایید(طبق اموزش مرحله قبلی این لینک را از سایت ایرنا دریافت کردیم)
 4. مجموعه: مجموعه مورد نظر خود را که در قسمت قبلی ایجاد کردیم انتخاب میکنیم.
 5. ذخیره و بستن

حال پس از ذخیره خبرخوان دوم مشاهده میکنید که در لیست خبرخوان های خود ۲ خبرخوان داریم .یکی برای وب سایت تابناک و دیگری برای وب سایت ایرنا.

——————————————————————————–

 ایجاد منو خبرخوان :

پس از ایجاد مجموعه و خبرخوان های دلخواه اکنون نوبت به آن رسیده که خبرخوان های خود را در وب سایت نمایش دهیم تا کابران سایت ما بتوانند اخبار سایت های تابناک و ایرنا را در سایت ما مشاهده کنند.برای این منظور باید منویی را به خبرخوانهای خود اختصاص دهیم.

برای ایجاد منوی جدید یک منوی جدید ایجاد کنید: به تب منو ها رفته سپس منو اصلی و ایجاد آیتم جدید را انتخاب می کنیم.

در فرم باز شده باید جزئیات منوی جدید خود را وارد کنیم.برای انتخاب نوع آیتم منو بر روی گزینه انتخاب کلیک نمایید .

در پنجره باز شده باید نوع آیتم منوی خود را انتخاب کنیم.اینبار برای ایجاد منویی که خبرخوان های ما را نمایش دهید باید گزینه “لیست خبرخوان های موجود در مجموعه” را انتخاب کنیم.این نوع آیتم منو به شما این امکان را میدهد تا لیستی از خبرخوانهای خود را که در مجموعه “خبرگزاری” را ایجاد کردید را به کابران سایت خود نمایش دهید تا کابران بتوانند اخبار وب سایتهای مورد نظر را مشاهده کنند.

پس از انتخاب آیتم منو مورد اشاره نوبت به وارد کردن اطلاعات مربوط به منو است و درنهایت نمایش منو در وب سایت.

 1. عنوان منو : عنوان منو را “اخبار خبرگزاری ها” قرار میدهیم .
 2. نام مستعار : مطابق با آموزشهای قبلی این گزینه را به انگلیسی وارد کنید.
 3. مجموعه : مجموعه “خبرگزاری ها” را از لیست انتخاب کنید .این مجموعه را قبلا در کامپوننت خبرخوان ایجاد کرده بودید.

پس از انجام موارد فوق ، منوی خود را ذخیره کنید و به وب سایت خودتانمراجعه نمایید.

همانطور که مشاهده میکنید منوی مورد نظر ما ایجاد شد که با کلیک بر روی آن لیست خبرخوانهایی که ساخته بودید نمایش داده خواهد شد.در صورتی که کابران بر روی هر کدام از آیتم های مورد نمایش کلیک کنند میتوانند اخبار مربوط به همان خبرگزاری را در وب سایت شما مشاهده کنند.

در این آموزش شما فرا گرفتید که چگونه از Rss سایتهای دیگر استفاده کنید و اخبار و مطلب سایتهای مختلف را در وب سایت خود نمایش دهید . شما میتوانید به عنوان تمرین چند وب سایت دیگر را که جز وب سایتهای مورد علاقه شماست مشاهده کنید و در صورتی که لینک Rss داشته باشند را همانند آموزشهای ارائه شده ، به عنوان خبرخوان در وب سایت خود نمایش دهید.

QR Code For: کامپوننت خبرخوان جوملا

درباره ی jizjiz

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.